$
בארץ

מכה לויקיפדיה: המדינה דחתה חוק לשחרור תמונות ממשלתיות מזכויות יוצרים

הצעת החוק הוגשה לאחר שנציגי ויקיפדיה התלוננו כי הם מתקשים להעלות תמונות של גורמים ממשלתיים, מאחר ואין זכויות שימוש בהן ללא תשלום

תומר אביטל 18:0809.05.10

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום (א') את התיקון לחוק זכויות היוצרים שביקש לאפשר שימוש חופשי בתמונות שבבעלות המדינה. במשרד המשפטים, אשר היה אמון על תשובת הממשלה להצעת החוק, מסרבים לפרט את הסיבות לדחיית החוק.

 

את הצעת החוק הגיש ח"כ מאיר שטרית (קדימה) לאחר שנציגי
האינצקלופדיה החופשית "ויקיפדיה" הוזמנו לדיון חגיגי בישיבת המדע שבראשה הוא עומד. במהלך הישיבה, שנערכה בסימן מאה אלף ערכים לויקיפדיה, הלינו נציגי האתר כי הם מתקשים להעלות תמונות שצולמו על ידי גורמים ממשלתיים, מאחר ואין לציבור זכות שימוש בהן ללא אישור ותשלום אגרה.

 

בהודעה שפרסמה מוקדם יותר ויקיפדיה נכתב כי "לשם ההמחשה, תחת הערך של בנימין נתניהו כראש ממשלה קיימות תשע תמונות שכולן בחסות הממשל האמריקני, למעט אחת שנתרמה על ידי הקרמלין, ובה מצולם נתניהו עם ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין. ב-250 הגרסאות של ויקיפדיה בשפות השונות אין ולו תמונה אחת של ראש ממשלת ישראל המוצג בעת פעילות בישראל. זאת על אף שבארכיוני לע"מ קיימות אלפי תמונות שכאלה"

 

דובר שר המשפטים יעקב נאמן, אמציה בר משה, אמר ל"כלכליסט" כי "הפרוטוקולים של ועדת השרים לענייני חקיקה חסויים ולכן אני לא יכול לגלות מדוע הצעת החוק נדחתה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x