$
משפט

"האשימו את מאיר רבין במתן שוחד לרב עובדיה יוסף"

עו"ד גיורא זילברשטיין, סנגורו של מאיר רבין החשוד כ"מגה-מאכער" בפרשת הולילנד, אמר עוד שהטיחו במרשו כי שיחד את השר לשעבר דני נווה, את שר החוץ אביגדור ליברמן ואת חברת הכנסת רוחמה אברהם. בית המשפט השאירו במעצר

איתי הר אור 09:4326.04.10

עורך הדין גיורא זילברשטיין, סנגורו של מי שנחשד כי הוא "מגה-מאכער" בפרשת הולילנד, מאיר רבין, אמר הבוקר (ב') כי בחקירותיו ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) הטיחו בו החוקרים כי נתן שוחד בסך מיליון שקל לרב עובדיה יוסף. עוד אמר סנגורו של רבין, שהטיחו בו כי שיחד את השר לשעבר דני נווה, את שר החוץ אביגדור ליברמן ואת חברת הכנסת רוחמה אברהם.

 

כמו כן, בית המשפט המחוזי דחה את הערר שהגיש רבין על ההחלטה להאריך את מעצרו. סנגורו של רבין טען בדיון כי הראה לחוקרים במפורש שעד המדינה הביא מסמכים מזויפים שחור על גבי לבן, אך דבריו נפלו על קיר אטום. עוד טען עו"ד זילברשטיין, כי כשהוא ראה שהחוקרים מפנים לו עורף ולא מוכנים לבדוק את הגרסאות האמיתיות שלו לעומת עד המדינה, הפסיק לשתף פעולה עם החקירה, דבר שלעצמו אינו מונע את המשך החקירה.

 

מאיר רבין בבית המשפט. יישאר במעצר מאיר רבין בבית המשפט. יישאר במעצר צילום: צביקה טישלר

 

עוד טען זילברשטיין כי "העד המרכזי הוא עד המדינה, והוא זה שהפליל את מרשי עד היום למרות שעבר הרבה זמן ועדיין לא עימתו אותו. לא ביקשו ממנו לבצע עימות". בתגובה לכך, אמר נציג המשטרה, רב פקד עו"ד אסף וולפיש, כי אם רבין יהיה מוכן להתעמת, הדבר יבוצע מיד לאחר הדיון.

 

סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בפתח תקווה אברהם טל החליט כאמור לדחות את טענותיו של רבין ולהשאירו במעצר. טל קבע כי עיון בטיב החשדות המיוחסות מעלה כי צדק בית משפט השלום בכל הקשור לתפקיד המיוחס לרבין, על פי החשדות, בביצוע המעשים, ומבלי להשוות את מעמדו למעמדם של חשודים אחרים ששוחררו ממעצר, וכי הוא מילא תפקיד חשוב בביצוע המעשים נשוא החשדות, וכי הוא ישאר במעצר לפחות עד יום רביעי. 

 

מאיר רבין, שהוגדר על ידי בית המשפט כ"ידיו בכל ויד כל בו", הוא יעד מרכזי של המשטרה במטרה להפוך לעד מדינה בתיק. הוא נמצא במעצר מאז התפוצצה הפרשה ב-6 באפריל. רבין נעצר בחשד כי תיווך בשוחד בין יזמי פרויקט הולילנד לבין בכירים במערכות הציבוריות על מנת להיטיב עם יזמי הפרויקט.

 

דנקנר ואפרתי למעצר בית

 

בתוך כך, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, שנעצר בחשד למתן שוחד בפרשת הקרקעות של תעשיות מלח, שנחשפה במסגרת חקירת פרשת הולילנד, שוחרר אתמול (א') למעצר בית בתנאים מגבילים. עם כניסתו לאולם הדיונים אמר דנקנר: "אינני יכול לדבר על החקירה, ואני מבקש לכבד אותה. שיתפתי פעולה, אני משתף פעולה ואני אשתף פעולה באופן מלא. אני מאמין אמונה מלאה בחפותי. מטבע הדברים, הוקל לי עם שחרורי ממעצר".

 

דני דנקנר דני דנקנר צילום: יריב כץ

 

גם מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, יעקב אפרתי, שוחרר למעצר בית בביתו אשר בשכונת מלחה בירושלים בתנאים דומים. אפרתי כיהן כמנכ"ל המינהל בשנים 2008-2001. על פי החשד בתקופת כהונתו קיבל כספי שוחד בקשר למקרקעין של תעשיות מלח בע"מ, וכן על פי החשד לקח אפרתי שוחד על מנת להיטיב עם פרויקטים שונים שענייניהם טופלו באותה עת במינהל מקרקעי ישראל.

 

"הפרשה החמורה בתולדות המדינה"

 

פרשת הולילנד הוגדרה על ידי בית המשפט כ"חמורה בתולדות המדינה" וכזו "שתזעזע את אמות הסיפים". על פי החשד, העצורים נתנו, קיבלו והעבירו שוחד של עשרות מיליוני שקלים לעשרות גורמים שונים על מנת להיטיב עם בעלי הקרקע עליה הוקם פרויקט הנדל"ן השנוי במחלוקת במתחם הולילנד.

 

מתחם הולילנד ממוקם על צלע הר מול שכונת מלחה בסמוך למלון הולילנד ועל גבול השכונות רמת שרת, בית וגן ועמק הצבאים. הוא משתרע על 100 דונם ומיועד לבניית כ-1,000 יחידות דיור וכ-13,700 מ"ר של מלונות. בסך הכל ייבנו בפרויקט שני מקבצים של חמישה בניינים בני 20 קומות המחוברים ביניהם וכן שני מגדלי יוקרה בני 32 קומות. נכון לסוף שנת 2009 הסתיימה בנייתם של 6 בניינים ו-415 דירות.

 

חשודים נוספים שנעצרו בפרשה - איש העסקים ובעלי הקרקע לשעבר עליה הוקם פרויקט הולילנד, הלל צ'רני, חשב קבוצת הולילנד, אליהו חסון, מהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית, מי שהיה מנהל חברת פולאר שרכשה את קרקע מתחם הולילנד, אביגדור קלנר, ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי ומנחם שמחיוף שנגדו עומדים חשדות של לקיחת שוחד במאות אלפי שקלים ותיווך לשוחד למענם של בכירים אחרים.

 

תגובות

 

משטרת ישראל: "אין בכוונתנו להתייחס לתוכנן של אמירותיו, מלבד העובדה כי האנשים ובעלי התפקידים שהוזכרו על ידי עורך הדין בהתבטאויותיו בכלי התקשורת פורסמו על דעתו ועל אחריותו בלבד. השמות שהוזכרו על ידי עורך הדין לא הוזכרו ולא הופיעו בהודעות דובר משטרת ישראל או בדיוני הארכות המעצר בבית המשפט". המשטרה ביקשה כי דברי עורך דין זילברשטיין לא ייוחסו למשטרת ישראל או מי מטעמה".

 

ח"כ רוחמה אברהם: "מדובר בדברי הבל, בלע ולשון הרע ואינני מתכוונת לעבור עליהם לסדר היום. מעולם לא הכרתי ופגשתי את האיש המדובר. בכוונתי להורות לעורך דיני לבחון את כל הקשקוש הזה ולהגיש קובלנה פלילית בגין הוצאת דיבה כנגד כל מי שיטען טענה מופרכת והזויה שכזאת". עו"ד של רוחמה הוא נבות תל צור.

  

יועץ התקשורת של השר ליברמן: "מדובר בשטויות והדברים אינם ראויים להתייחסות". 

  

דני נווה: "חבל שמופרחים לאוויר העולם באופן סתמי שמות, כמו שלי, שברור שרק דמיון פרוע יכול להזכירם בפרשה".

 

מש"ס סירבו להתייחס. 

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x