$
קריירה

בלעדי ל"כלכליסט" - מחקר: המדינה לא מעבירה חלק מהטבות המס לעובדיה

לפי מחקר של הכנסת, עובד מדינה המגיש תיאום מס במהלך השנה מקופח לעומת עובד המבצע החזר מס בסוף השנה

תומר אביטל 07:0019.04.10

המדינה משלשלת לכיסה חלק מהטבות המס המגיעות לעובדי מדינה, כך עולה ממחקר של הכנסת שהגיע לידי "כלכליסט". לפי המחקר, אותו כתב יהודה תמר, עובד המגיש תיאום מס במהלך השנה - שמטרתו לקבל הטבת מס - מקופח ומקבל סכום חלקי בלבד מתוך המגיע לו לפי חוק. זאת לעומת עובד המבצע הליך של החזר מס לאחר סיום השנה, אף אם לשניהם נתונים זהים.

 

תיאום מס נעשה בין היתר לאחר לידה, סיום תואר ומעבר מקום מגורים לאזור עדיפות לאומית המקנה הטבת מס. לפי המחקר, העיוות שמוביל לאובדן חלק מכספי ההטבות מתרחש בעת הגשת טופסי המס. בתחילת כל שנה על העובדים לעדכן נתונים לחישוב המס בטופס 101. אם מתרחש במהלך השנה אירוע שעשוי להוביל להפחתת מס נוספת, על העובד להמציא אישור על תיאום מס, הליך שניתן לבצע כיום בקלות דרך האינטרנט.

 

לאחר ביצוע עדכון טופס 101 או הגשת תיאום מס במהלך השנה, המעביד מבצע מחדש חישוב של תשלום המס שחל על העובד. לפי המחקר, ישנו עיוות במערכת השכר של המדינה, המוביל במקרים אלה להקטנת ההטבה במס.

 

 

בהדמיה שנערכה באמצעות מחשבי השכר באחת מיחידות שירות המדינה נעשה ניסיון לעדכן נתוני עובדת באופן שידווח כאילו ילדה בחודש אפריל ילד, מה שמוביל לחצי נקודת זיכוי השוות ערך ל־1,180 שקל. אולם ההדמיה העלתה כי סכום המס הוקטן רק ב־792 שקל. כלומר נוצר הפרש של כ־390 שקל שלא הגיע לידי העובדת.

 

"לקבוע כללים שימנעו קיפוח של העובדים"

 

הדמיה נוספת בחנה את שכרו של עובד שקיבל תואר אקדמי וביצע תרומה של 5,000 שקל (מתן תרומה למוסד מוכר מקנה לתורם זיכוי מס ב־35% מערכה). זיכויי המס הצטברו לכ־4,114 שקל, אולם ההדמיה קבעה כי סכום המס הוקטן ב־2,745 שקל בלבד. במילים אחרות, כ־33% מהזיכוי, במקרה הנבדק 1,369 שקל, לא הגיעו לידי העובד.

 

המחקר ממליץ לפיכך לקבוע כללים שימנעו קיפוח של עובדים שיגישו תיאום מס במהלך השנה. המחקר, שנערך על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, בוצע בעקבות פנייה של חברת הכנסת ליה שמטוב (ישראל ביתנו).

 

חברת מלם מערכות, הממונה על הפקת המשכורות לעובדי המדינה, אישרה בפני עורכי המחקר את הטענה לפיה עובדי המדינה אינם נהנים ממלוא זיכויי המס. נוסף על כך, דן ג'ונה, סגן בכיר לחשב הכללי הממונה על נושא השכר, טען כי בחטיבה מגבשים בימים אלה את עמדתם בנוגע לסוגיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x