$
משפט

פוטנציאל לניגוד עניינים? הכובע הכפול של משרד זליגמן

אביגדור קלנר, אחד העצורים בפרשת הולילנד, נעזר בשירותי עו"ד איתן מעוז ממשרד זליגמן. עו"ד רועי בלכר מאותו המשרד יצא שלשום לפגוש לקוח אחר: אהוד אולמרט. מעוז טוען שהוא עצמאי, אז למה הוא רשום כשותף? במקביל, אורי לופליאנסקי הובא אתמול להארכת מעצר

ענת רואה 06:5915.04.10

פרשת הולילנד האחרונה גרמה לרבים בקהילה המשפטית להרים גבה. הסיבה: איש העסקים אביגדור קלנר, החשוד בפרשת הולילנד, מיוצג על ידי המשרד שבו מיוצג גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט - משרד עורכי דין מ. זליגמן, בראשותו של עו"ד אלי זהר.

 

אביגדור קלנר אביגדור קלנר

אולמרט מיוצג באופן קבוע על ידי זהר עצמו והשותף במשרד עו"ד רועי בלכר. קלנר, שנעצר בפרשת הולילנד, שכר לאחרונה לצורך כך את שירותיו של עו"ד איתן מעוז, המועסק גם הוא במשרד. בפרשיות אחרות שבהן נדרש לחקירה, למשל פרשת רשות המסים ופרשת השוחד שבה הורשע עודד טל, יוצג קלנר על ידי עו"ד נבות תל צור.

 

שלשום פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי עו"ד רועי בלכר יצא למדריד כדי לפגוש שם את אולמרט, ולפי הערכה אולי כדי להכינו לאפשרות שייחקר בפרשה זו, כשבמקביל מעניק מעוז ייעוץ לקלנר, שנמצא בחקירות.

 

אולמרט: חוזר ארצה

 

לפי אתר האינטרנט של משרד זליגמן, עו"ד מעוז הוא שותף במשרד זליגמן. עם זאת, במשרד טוענים כי מעוז משמש כיועץ מיוחד, והצגתו כשותף היא מטעמים שיווקיים בלבד. למרות זאת, מעוז חולק קורת גג משותפת עם עורכי הדין זהר ובלכר, במשרדי זליגמן, ברחוב מנחם בגין בתל אביב, כתובת הדואר האלקטרוני שלו כוללת את שם המתחם של זליגמן, והדרך ליצור עמו קשר טלפוני היא באמצעות המרכזייה של משרד זליגמן. כמו כן, אף אחד לא מכחיש את העובדה שמעוז משתתף מדי פעם בפגישות עבודה עם בלכר או עם זהר או כל שותף אחר בזליגמן, לצורכי עבודה משותפת על תיקים אחרים.

 

זו לא הפעם הראשונה שעולה נושא הקשר בין מעוז למשרד זליגמן. לפני שנה וחצי פנו גורמים שונים ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפסול את מועמדותו של מעוז לתפקיד פרקליט המדינה. הנימוק היה שהוא מועסק במשרד זליגמן בראשות עו"ד אלי זהר, פרקליטו של אולמרט, שהיה אז ראש הממשלה.

 

אהוד אולמרט אהוד אולמרט צילום: אלכס קולומויסקי

מאחר שבפרשת הולילנד עדיין מוטל צו איסור פרסום ולא ידוע מהי מידת מעורבותו של אולמרט בפרשה, אם בכלל, אי אפשר לדעת אם אכן ימצאו את עצמם קלנר ואולמרט בשני צדיו של המתרס.

 

אלא שדווקא העובדה שאולמרט עדיין שוהה בחו"ל וטרם מסר את גרסתו בפרשה עשויה להגביר את החשש לניגוד עניינים שעלול להיווצר כששני גורמים המועסקים באותו משרד מעניקים ייצוג לשני לקוחות שאחד נחקר והשני אולי ייחקר עם שובו ארצה. אתמול הודיעו מקורביו של אולמרט כי יקדים את מועד חזרתו ארצה, וינחת היום בישראל. במקביל, הביאה אתמול המשטרה את ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופליאנסקי להערכת מעצר בשל חשד כי גם הוא מעורב בפרשה.

 

מעוז: "יושב לבד"

 

במענה לפניית "כלכליסט" בעניין מסר עו"ד מעוז כי מאחר שרשמית הוא אינו שותף במשרד זליגמן אלא עצמאי, אין חשש לניגוד עניינים או שיבוש כלשהו. "אני עצמאי בעבודתי ונחשב משרד קטן ועצמאי, ושנים רבות אני מנהל את התיקים שלי בעצמי. אני יושב לבד בקומה נפרדת עם מערכת מחשוב נפרדת, יש פה חדרי ישיבות ומזכירות, ואפילו לא ידעתי שעו"ד בלכר טס לאירופה לפגוש את אולמרט". לדבריו, הסיבה שהוא מופיע באתר של זליגמן בתור שותף היא "שיווקית בלבד", והוא בכלל על תקן "יועץ מיוחד".

 

גם עו"ד זהר טוען שעו"ד מעוז הוא עצמאי. "איתן מעוז משמש כיועץ מיוחד במשרד, הוא איננו שותף ובוודאי איננו שכיר", אמר ל"כלכליסט". "הוא עצמאי. העובדה שישיבה באותו משרד עלולה לגרום שיבוש היא ראייה מעוותת של המציאות. מה שיכול לגרום לשיבוש הוא חוסר יושר והפרה של החוק. היכולת להפר את החוק קיימת גם כשעורכי דין יושבים בשני משרדים שונים. מאחר שאנחנו לא רוצים לעבור על החוק היושר והאינטגריטי יקבעו, ולא הישיבה במשרד".

 

מה אומרים כללי האתיקה?

 

"כללי האתיקה הדנים בשאלות של ניגוד עניינים נועדו להגן על לקוחות מפני מצב שבו עורכי דינם ייקלעו למצב של ניגוד עניינים", מסביר עו"ד אפי נוה, יו"ר ועדת האתיקה במחוז תל אביב. "כאשר שני הלקוחות מודעים ומסכימים לייצוג ההדדי שנותן המשרד לשניהם באמצעות עורכי דין שונים, אין עוד חשש מפני ניגוד עניינים שיפגע בלקוחות, משום שהם הסכימו לייצוג ההדדי".

 

עם זאת, עו"ד נווה מציין כי בכל זאת עלולה להיווצר בעייתיות למרות הסכמת שני הצדדים. "הבעייתיות מתרחשת כאשר צד שלישי עלול להיפגע מהייצוג המשותף, דווקא במקרים שבהם הלקוחות עצמם מעוניינים בייצוג על ידי אותו משרד. מקרים כאלה נבחנים כל אחד לפי נסיבותיו". יצוין כי נווה השיב באופן כללי ולא לסוגיה שעלתה בכתבה.

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x