$
משפט

הלם בירושלים: לופוליאנסקי נעצר בחשד לקבלת שוחד במיליונים

מעצרו של ראש העיר לשעבר, החשוד שקיבל שוחד של כ-3 מיליון שקל בתמורה לקידום האינטרסים של בעלי מתחם הולילנד, הוארך ב-5 ימים; לטענת המשטרה, קיבל לופוליאנסקי את מרבית הכסף במסווה של תרומות לארגון יד שרה שבראשו עמד; מוקדם יותר היום הודיעו מקורבי אולמרט כי הוא יקדים את שובו ארצה

איתי הר אור 18:5014.04.10

ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, נעצר היום (ד') בחשד למעורבות בפרשת הולילנד.בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו בחמישה ימים. לופוליאנסקי חשוד בביצוע עבירות של לקיחת שוחד, הלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס.

 

לופוליאנסקי כיהן כסגן ראש עיריית ירושלים בין השנים 2003-1993. במסגרת תפקידו שימש גם כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וממונה על אגף ההנדסה. בשנת 2003, עם התפטרותו של אהוד אולמרט מתפקיד ראש העיר, מונה לופוליאנסקי כממלא מקום ראש העיר, ולאחר מכן נבחר לראשות עיריית ירושלים עד הבחירות האחרונות בנובמבר 2008. בנוסף כיהן לופוליאנסקי במהלך התקופה כיו"ר עמותת יד שרה.

 

עפ"י החשד, במהלך תקופת כהונתו בתפקידים אלו, דרש לופוליאנסקי וקיבל שוחד בכסף מיזמי פרוייקט הולילנד. המשטרה חושדת כי סכומי הכסף שולמו כתרומות ליד שרה. עפ"י החשד עד שנת 1999 שולמו כ-1.5 מיליון שקל ובין השנים 2006-2000 שולמו כ-1.4 מיליון שקל נוספים.

 

עוד חושדת המשטרה כי לופוליאנסקי קיבל 30 אלף דולר לשימושו לתשלום עבור פעילים פוליטים במהלך הבחירות לראשות העירייה בשנת 2003. בנוסף חושדת המשטרה כי בשנת 2005 קיבל לופוליאנסקי שוחד בסך מאה אלף שקל באמצעות תרומה לכולל שמנהל בנו.

 

לטענת המשטרה, בתמורה לקבלת השוחד פעל לופוליאנסקי  "בנמרצות רבה" לקדם את בניית הולילנד בירושלים עפ"י דרישות היזמים ולרווחתם. בין היתר חשוד לופוליאנסקי כי זירז דיון ואישור תוכנית בניין ערים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, פעל לדחיית שמיעת קרוב לאלף התנגדויות הפחתת גובה היטלי השבחה ועוד.

 

עפ"י החשד, בעקבות פועלו של לופוליאנסקי נחסך מיזמי פרוייקט הולילנד הוצאות של מיליוני שקלים, ובנוסף הוא הביא להגדלת הפרוייקט ולהגדלת ההכנסות ליזמים באופן ניכר.

 

שופט בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו של לופוליאנסקי בחמישה ימים כפי שביקשה המשטרה תוך שהוא קובע כי יש בחומר החקירה המונח לפניו מעל ומעבר לחשש כי לופוליאנסקי ישבש את החקירה.

 

אולמרט ישוב הלילה לישראל

 

בתוך כך, מקורביו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, מסרו לפני זמן קצר כי לאור הפרסומים בימים האחרונים שרק הולכים וגוברים, לפיהם המשטרה מעוניינת לחקור את אולמרט לגבי מעורבותו כביכול בפרשת הולילנד, החליט אולמרט לקצר את נסיעתו שתוכננה מראש ולחזור לארץ עוד הלילה. 

 

אתמול (ג') הוארך מעצרם של חמישה חשודים נוספים בפרשה. מעצרם של הלל צ'רני, אליהו חסון, אורי שטרית ואביגדור קלנר הוארך ב-9 ימים ומעצרו של מאיר רבין הוארך ב-10 ימים. מעצרו של אורי מסר הוארך ביום ראשון ב-5 ימים. בהארכת המעצר אמר השופט הימן כי: "מדובר בפרשת שוחד שחודרת למוסדות השלטון בזרועות ממאירות." 

 

פרשת הולילנד

 

פרשת הולילנד הוגדרה על ידי בית המשפט כ"חמורה בתולדות המדינה" וכזו "שתזעזע את אמות הסיפים". על פי החשד, העצורים, בהם מסר, שטרית, צ'רני וחסון, נתנו, קיבלו והעבירו שוחד של עשרות מיליוני שקלים לעשרות גורמים שונים על מנת להיטיב עם בעלי הקרקע עליה הוקם פרויקט הנדל"ן השנוי במחלוקת במתחם הולילנד.

 

מתחם הולילנד ממוקם על צלע הר מול שכונת מלחה בסמוך למלון הולילנד ועל גבול השכונות רמת שרת, בית וגן ועמק הצבאים. הוא משתרע על 100 דונם ומיועד לבניית כ-1,000 יחידות דיור וכ-13,700 מ"ר של מלונות. בסך הכל ייבנו בפרויקט שני מקבצים של חמישה בניינים בני 20 קומות המחוברים ביניהם וכן שני מגדלי יוקרה בני 32 קומות. נכון לסוף שנת 2009 הסתיימה בנייתם של 6 בניינים ו-415 דירות.

 

 קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה
בטל שלח
    לכל התגובות
    x