$
דעות

לחזר נכון אחרי מוחות מבריקים

אפשר להפוך את היוזמה להחזרת מדענים לישראל לאפקטיבית יותר אם תשולב עם חקיקת מס מתאימה

פרידה וייסברג 08:0529.03.10

לאחרונה פורסם כי הממשלה אישרה תוכנית לאומית להשבת "מוחות" לישראל. במסגרת התוכנית יוקמו 30 מרכזי מצוינות באוניברסיטאות בתחומי מחקר מוגדרים ויגויסו חוקרים ישראלים מובילים בתחומם מחו"ל, לצד חוקרים ישראלים מצטיינים. התוכנית ביוזמת ועדת התכנון והתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה,

כפי שנחשפה, מבורכת וחשובה, יחד עם זאת ניתן להפוך אותה לאפקטיבית יותר אם תשולב עם חקיקת מס משלימה.

 

אחת האפשרויות לעודד חזרה לישראל של קבוצות איכות, כמו למשל מדענים, היא על ידי הענקת הטבות מס נוספות על אלו הקיימות היום. למשל, ניתן להרחיב את חבילת ההטבות שהוענקה לאחרונה לתושבי ישראל חוזרים ועולים חדשים לכבוד שנת ה- 60 למדינה. חבילת הטבות זו מוענקת רק לתושבי ישראל חוזרים (ועולים) ששהו בחו"ל 10 שנים לפחות (או 6 שנים לחבילת הטבות מופחתת). קיצור התקופה שתהווה תנאי לקבלת ההטבות, למשל ל- 3 או 5 שנים, תוכל להוות תמרוץ למדענים החוזרים.

 

כבר היום ישנן הטבות מס נוספות אשר מוענקות לתושבים חוזרים ועולים אשר גם בהן ניתן לשפר עמדות. כך לדוגמא, נזכיר את האפשרות שניתנה לתושבים חוזרים ועולים לבחור ב"שנת הסתגלות", המאפשרת "להקפיא" את הגדרת תושבותם למס כתושבי ישראל במהלך 12 החודשים הראשונים להגעתם לישראל ולהגדירם כתושבי חוץ לעניין מס עם כל המשתמע מכך (ניכוי הוצאות, פטורים, שיעורי מס מופחתים וכו'). הארכת "תקופת ההסתגלות" לתקופה ארוכה יותר, של שנתיים או שלוש, תאפשר תקופת הסתגלות "נינוחה" יותר לקבוצת איכות זו וייתכן ותפחית חששות ולבטים טבעיים המונעים כיום את חזרתם לישראל.

 

בנוסף לכך, חוק עידוד השקעות הון מעניק לתושבי חוץ בעלי יכולות ייחודיות ונחוצות למשק הישראלי מעמד של "מומחה מאושר" הנהנה משיעור מס מופחת של 25% במשך 3 שנים (עם אופציה להארכה לחמש שנים).

 

דוגמא נוספת להרחבת הטבות המס למדענים תיתכן בשילוב הטבות המוענקות על פי הגדרות חוק עידוד להשקעות הון, יחד עם הארכת תקופת ההסתגלות. כלומר, מדען חוזר שיבחר בתקופת ההסתגלות וככזה ייחשב לתושב חוץ למס, יהיה זכאי גם למעמד של מומחה מאושר. הרחבת מעגל הטבות המס כפי שהוצע תעניק לאותם מדענים סיבה נוספת "לחזור הביתה".

 

הכותבת היא מנהלת מחלקת ניוד עובדים בחטיבת המס בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x