• תפריט
דעות

המכרה הממית

מדוע מאפשר המשרד להגנת הסביבה הקמת מכרה פוספטים קילומטרים ספורים מהעיר ערד?

אפי מיכאלי 08:2226.02.10

"ערד - יש קסם באוויר". זו הסיסמה שבחרה עיריית ערד כדי להציג את פניה של העיר בפני אלו הבאים בשעריה. אכן, אוויר נקי, אקלים נוח ויבש אלו הם - עדיין - נחלתו של כל תושב ומבקר בעיר ערד ובישובי הסביבה.

 

העיר, שבעקבות האקלים הייחודי השורר בה הפכה לאבן שואבת לחולים במחלות

נשימתיות, עומדת בפני סכנה קשה. הגורם המסכן הוא לא אחר מאשר המשרד להגנת הסביבה, שאינו מתנגד להקמתו של מכרה פוספטים במרחק של קילומטרים בודדים משכונותיה המיושבות של העיר ומבתיהם של תושבי האזור. כל זאת, למרות קיומם של מחקרים המראים כי פעילותו של המכרה תעמיד בסכנה ילדים, זקנים חולים במחלות נשימתיות ותביא באופן ישיר לעלייה בתמותה ובתחלואה בקרב ישובי הסביבה.

 

אם לא יחול שינוי בעמדת המשרד להגנת הסביבה, פינת חמד זו עומדת להירמס ביד גסה - ידו הנעלמה של השלטון, המושתת בחוסר אחריות של ממש על לחיצת ידם של אנשי ההון.

 

התוכנית להקמתו של המכרה נדונה בימים אלה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז דרום של משרד הפנים. את התוכנית הגישה חברת רותם-אמפרט נגב בע"מ המצויה בבעלותה של החברה לישראל. מדובר בתוכנית להקמתו של מכרה פוספטים אדיר מימדים מספר קילומטרים בודדים מהעיר ערד, מבסיס חיל האוויר נבטים ומהישובים כסייפה ואל-פורעה. גודלו של המכרה הוא עצום עד כדי כך שהוא עולה על גודלה של העיר רמת-גן. בשלב מסוים בשנת 2008 הוערך שווי סלע הפוספט המצוי בקרקע בכמאה מיליארד שקל.

 

קידומה של התוכניות בוועדה המחוזית ממשיך על-אף שורה של מחקרים המראים כי הקמתו של המכרה תביא למותם של שבעה אנשים בשנה בקרב תושבי ערד והסביבה, וכן לעלייה בתחלואה בקרב תושבי הסביבה.

 

להקמתו של המכרה הממית מתנגד נחרצות משרד הבריאות, שקיבל את עמדות החוקרים כי הקמתו של המכרה תביא להגברת התמותה ותחלואה רבה יותר במחלת הסרטן, ובמיוחד למקרים של סרטן ריאות. להתנגדות שותפים גם צה"ל ומשרד הביטחון שסבורים כי הקמתו של המכרה תביא לעלייה בתחלואה בקרב החיילים המתאמנים באזור. גם ראש עיריית ערד ומועצת העיר מתנגדים להקמתו של המכרה המצוי בשטח השיפוט של העיר.

 

באופן מפתיע ומעורר תמיהה של ממש הגורם היחיד שאינו מתנגד לתוכנית הכרייה, ומאפשר את המשך קידומה של התוכנית, הוא לא אחר מהמשרד להגנת הסביבה בראשותו של השר גלעד ארדן. על אף המחקרים המראים כי תחול עלייה ודאית בתמותה בקרב תושבי הסביבה ובעיקר בילדים, זקנים וחולים במחלות נשימתיות שמצאו מקומם בעיר, מחזיק המשרד להגנת הסביבה בעמדה לפיה יש לאפשר הפעלתו של המכרה למשך שנה ולבחון את תוצאותיו לאחר תקופה זו.

 

משמעותם של הדברים היא כי המשרד להגנת הסביבה מסכים לקיומו של ניסוי בן שנה בתושבי ערד והסביבה, כאשר חוקרים בכירים בתחום בריאות הציבור, ובראשם ד"ר איתמר גרוטו, הממונה על בריאות הציבור במשרד הבריאות, סבורים כי תירשם עלייה בתמותה ובתחלואה בקרב תושבי הסביבה גם בשנת ניסוי זו. בזאת שותף משרדו לאחד מהמהלכים הבעייתיים של התקופה האחרונה בתחום איכות הסביבה בישראל.

 

בתקופה האחרונה מתגאה השר ארדן במשרדו ובפעולותיו לטיפול במפגעי הסביבה. לזכותו של השר יצוין כי עמדת המשרד להגנת הסביבה בעניין הכרייה התגבשה עוד בימיו של השר הקודם, ח"כ גדעון עזרא. בעקבות פניות תושבי ערד והסביבה הורה לאחרונה השר ארדן לאנשי משרדו לבחון מחדש את עמדת המשרד. ימים יגידו אם דבריו של השר בדבר פעילותו הנמרצת של משרדו בתחום אחריותו יהפכו גם למעשים של ממש ויובילו את המשרד ליישר קו עם משרדי הממשלה האחרים המתנגדים נחרצות להקמתו של המכרה הממית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x