שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

אי אפשר איתה, אי אפשר בלעדיה

באוצר הבינו שהדרך היחידה להוציא את המסלקה לפועל היא להנהיג מדיניות קשוחה. חסל סדר אסיפות שבועיות ובורקסים. האוצר יכתיב את הכללים ויגיש אותם כעובדה מוגמרת לנפשות הפועלות

רחלי בינדמן 14:2602.02.10

הקמת מסלקה פנסיונית טומנת בחובה את הפרדוקס הבא: בעוד שרוב השחקנים בשוק הפנסיוני אינם מעוניינים בהקמתה, אף אחד מהם לא יכול להרשות לעצמו שלא לקחת בה חלק אם תקום.

 

המהלך של האוצר לבטל את הפגישות עם צוות ההיגוי, שכולל את נציגי השחקנים השונים בשוק, הוא הכרח המציאות.

תארו לעצמכם את הישיבה השבועית של צוות ההיגוי: במרכז השולחן קרואסונים ובורקסים כמיטב המסורת. בצדו האחד של החדר נציגי הגופים המוסדיים (הגדולים שבהם כלל לא חברים בוועדה), נציגי סוכני הביטוח ומנהלי ההסדרים. מצדו השני יושבים נציגי המערכת הבנקאית.

 

למה לתת את היתרון לבנקים?

 

הכחשות נמרצות של גורמים כמו אודי כץ, נשיא לשכת סוכני הביטוח, או מאיר אוזן, יו"ר פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים, לא יועילו להסתיר את העובדה האחת והברורה: סוכני הביטוח אינם מעוניינים בהקמת המסלקה הפנסיונית שתיתן יתרון משמעותי למתחרה האימתני - הבנקים. בינתיים, הכוח בידיים שלהם, בעיקר אצל סוכנויות הביטוח הגדולות עם מערכות המחשוב המתקדמות והמידע הרב שצברו עם השנים. למה לתת יתרון למערכת הבנקאית שעודנה בחיתולים?

 

כאמור, הגופים המוסדיים עצמם אינם ממהרים לתת יד לקידום המהלך. חברות הביטוח שומרות אמונים לסוכנים, זרוע השיווק המרכזית שלהן (שעליה גם קל להן להשפיע באמצעות תמריצים - כמו חופשה ביוון). מלבד זאת, הן התחייבו לרוב הסוכנים לשלם עמלות קבועות, לא משנה מה, ולכן ייעוץ פנסיוני בבנק יגרור מצדן נטל תשלום כפול. למעשה, הבנקים הם היחידים שבאמת מעוניינים בהקמת מסלקה פנסיונית. במצב דברים כזה, ברור שכל דיון שכולל את השחקנים האמורים ילווה שלל ויכוחי סרק שאינם מובילים לשום מקום, בעוד שיואב בן אור, המשנה לממונה על הפיקוח, עושה כל שביכולתו כדי לפייס בין הנצים.

 

באוצר הבינו שהדרך היחידה להוציא את המסלקה לפועל היא להנהיג מדיניות קשוחה. חסל סדר אסיפות שבועיות ובורקסים. האוצר יכתיב את הכללים ויגיש אותם כעובדה מוגמרת לנפשות הפועלות. רוצים, ייקחו. לא רוצים, לא ייקחו חלק במשחק. לכן, האוצר גם דורש את 100 אלף השקלים שדרושים להקמת המסלקה (בעיקר אופרציה של הקמת חברה וכו') כאן ועכשיו, מבלי להתמהמה. לא רוצים? אתם בחוץ.

 

יצטרכו להצטרף למשחק מתישהו

 

ברור שאף אחד מהשחקנים לא יכול להרשות לעצמו לא להיות חבר במסלקה. נניח לרגע שלשכת סוכני הביטוח, שכוללת גם סוכנים קטנים בלי מערכות מחשוב מתקדמות, תתעקש ולא תסכים להכניס כסף. היא תאבד יתרון תחרותי למול הבנקים שיזכו במערכת מידע מתוחכמת. גם חברות הביטוח אינן יכולות להרשות לעצמן לא להשתתף במשחק, ולאבד יתרון תחרותי כזה.

 

אך כל זאת לא מפריע להן ולסוכנים למשוך זמן, להתווכח, לתרץ תירוצים, להתנות תנאים כדי לעכב את כניסת הבנקים לייעוץ פנסיוני בפול גז. הכוח, בשורה התחתונה, בידיהן. לא סביר שניתן להקים מסלקה פנסיונית בלי חברות הביטוח הגדולות שמחזיקות ברוב המידע, אלא אם כן האוצר יכפה עליהן לתת אותו למסלקה.

 

כך או כך, אין מה לדאוג למערכת הבנקאית. עם מסלקה או בלעדיה, אפשר לסמוך עליה שתמצא את הדרך לנגוס בעוגה הפנסיונית, שכרגע נהנית מבלעדיות בלתי מעורערת של הגופים המסורתיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x