$
בארץ

למרות הלחצים - רשות החשמל אישרה הורדת התעריפים

השר להגנת הסביבה התנגד, אך היום הוחלט כי המגזר הפרטי יזכה להפחתה של 10% והמגזר העסקי יהנה מהורדת מחיר של כ-16%

ליאור גוטמן 17:0101.02.10

הרשות לשירותים ציבוריים חשמל אישרה היום (ב') אחה"צ את הורדת תעריפי החשמל. בישיבה שנמשכה משעות הבוקר אישרו חברי המליאה את הורדת התעריף לכלל מגזרי המשק על פי החלוקה הבאה: המגזר הפרטי יזכה להנחה של 10% ואילו המגזר העסקי יזכה להנחה של כ-16%.

 

התעריף לצרכן הביתי יעמוד לאחר ההורדה על 41.32 אגורות לקווט"ש במקום 45.71 אגורות לקווט"ש - ירידה של 9.6%. התעריף לצרכן התעשייתי: 43.59 אגורות לקווט"ש במקום 52.08 אגורות לקווט"ש - ירידה של 16.3%. בסיס תעריף החשמל החדש יכנס לתוקפו ב15 בפברואר.

 

לפי רשות החשמל, ההורדה מקורה במעבר הולך וגדל של חברת החשמל לשימוש בגז טבעי, שהוא זול יותר מהשימוש במזוט וסולר. על פי דו"חות חברת החשמל לרבעון השלישי של 2009, השימוש בגז גדל בתקופת הדו"ח בשיעור של כ-22%. יצוין שחברת החשמל סבלה מירידה חדה בהכנסותיה בתקופת הדו"ח והחשש הוא שצניחה נוספת בתזרים שנכנס לקופתה, שתלוי גם במחיר החשמל, תחייב אותה להוצאות נוספות שעלולות ליפול על כתפי הציבור.

ארדן. "חשיבה קצרת טווח" ארדן. "חשיבה קצרת טווח" צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

הורדת התעריפים אמורה הייתה להיכנס לתוקפה כבר ביום חמישי האחרון, אולם חשש מ"שביתה איטלקית" של חלק מהנוכחים דחתה את הדיון בנושא להיום. יצוין שהצעד בוצע על רקע איום חמור מצד שר המשפטים עוזי לנדאו לפטר את יו"ר הרשות אמנון שפירה מתפקידו בגין מה שכונה "חוסר אמון" על רקע התבטאויות שונות שהיו לשפירה בתקופה האחרונה כלפי שרי הממשלה.

 

גורמים במשק החשמל טענו שרצונו של שפירה למלא את רצון החוק ולהוריד את תעריפי החשמל העלתה את חמתו של שר התשתיות, כיוון ששפירה הבטיח לכאורה לשר לשמר את התעריף על כנו ולייעד את הכסף שנותר עבור התייעלות אנרגטית לכלל הציבור.

 

ההוזלה זכתה לתמיכת אגוד לשכות המסחר והתעשיינים, שייהנו מהיום מעלויות חשמל מופחתות. מנגד, הארגונים הירוקים ובראשם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן התנגדו להפחתה כיוון שקרוב ל-50% מייצור החשמל בישראל נעשה בתחנות פחמיות, והורדת התעריפים תגרום לטענתם לעלייה בצריכה, מה שיגרום לעלייה בייצור החשמל ומכאן להרחבת היקף זיהום האוויר.

 

ממשרד התשתיות הלאומיות הודיעו, כי הם מקווים שבקביעת התעריף הובאו בחשבון צרכי הפיתוח של משק החשמל, ובעיקר היכולת לממן ולהקים תחנות כוח ורשתות הולכה וחלוקה הנדרשים לצמיחת המשק. וכמו כן את ההשפעה שתהיה לגידול בביקוש לחשמל בשל הורדת התעריף על הצורך בהקמת תחנות כוח נוספות מעבר למתוכננות.

 

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, שכיהן בעבר גם כמנכ"ל משרד האנרגיה והתשתיות, בירך על ההחלטה ואמר כי "להפחתת תעריפי החשמל חשיבות מיוחדת, שכן היא משפרת את כושר התחרות של הכלכלה הישראלית ובאופן מיוחד את יכולת התחרות של היצוא הישראלי".

 

לעומתו, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן מסר בתגובה כי "רשות החשמל טעתה טעות קשה בהחלטתה. את המחיר הבריאותי והכלכלי לטעות זו ישלם הציבור, כיוון שהוזלה לטווח קצר תביא לעלייה בביקוש לחשמל וכתוצאה מכך לצורך בהקמת תחנות כוח מזהמות שכדי לממנם ייקרו את תעריפי החשמל. הדרך הנכונה להשיב לציבור בהוזלה היא בסבסוד רכישת מכשירים חוסכי אנרגיה כפי שנעשה היום בעולם.

 

גם הפורום הישראלי לאנרגיה תוקף את החלטת רשות החשמל על הפחתת תעריפי החשמל ב-10% בטענה שמדובר בפופוליזם זול. "הוזלת התעריף הזמנית תעלה לאזרח הקטן ביוקר. ההוזלה יוצרת אשליה שיש לנו חשמל בשפע, כאשר בעצם אנו נמצאים במצב של מחסור בחשמל. הממשלה מדברת בשני קולות, מצד אחד מחליטה על הוזלת התעריף שמעודדת את הצרכן להגביר השימוש, מאידך אותה ממשלה החליטה על יעדים להתייעלות אנרגטית וחסכון. קיים חוסר תיאום מערכתי, כאשר את המחיר האמיתי משלם האזרח הקטן בבריאות, זיהום סביבתי ונזקי משבר האקלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x