$
איכות סביבה

הדיון על הורדת תעריפי החשמל נדחה ליום שני

השר גלעד ארדן: מדיניות רשות החשמל מתאפיינת בחשיבה קצרת טווח. יש לנצל הירידה בעלויות ייצור החשמל להשקעה באתגרים סביבתיים

ליאור גוטמן ורויטל חובל 13:4027.01.10

הדיון במליאת רשות החשמל בדבר הורדת התעריפים נדחה ליום שני הקרוב. כך הודיעה רשות החשמל. הסיבה הרשמית: יו"ר ועדת המשנה של הרשות, רישאר בן חיים, לא יכל להגיע לדיון וביקש לדחותו. לדבריו "התנהלות הימים האחרונים לא תפגע כהוא זה בעבודה המקצועית ובמסקנות ועדת המשנה בראשותי".

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", עצם הדיון היום עמד בסכנה, כיוון שנוצר ספק בדבר הופעתם של כל החברים במליאת רשות החשמל, לרבות נציגי משרדי האוצר והתשתיות. במידה והיה מתקיים דיון הייתה מליאת הרשות דנה בהצעה להוריד את תעריפי החשמל בטווח שבין 10%-17%. בכך נמנע דיון ציבורי מלווה בלחצים מצד גורמים שונים במדינה, לרבות הארגונים הירוקים, שחברו במפתיע למשרדי הממשלה בדבר הדרישה שלא להוריד את תעריפי החשמל, בנימוק שהצעד יעודד צריכה, יגדיל את פעולת תחנות החשמל הפחמיות ויזניק את היקף הפליטות המזהמות.

יו"ר רשות החשמל אמנון שפירה יו"ר רשות החשמל אמנון שפירה

 

מהצד השני של המתרס ניצבו איגוד לשכות המסחר ומרכז השלטון המקומי שתמכו בהורדת התעריפים בשל התרומה לצמצום הוצאות הגופים הציבוריים והעסקיים והתרומה הנלווית לכך למשק הישראלי.

 

"חשיבה קצרת טווח"

 

בתוך כך, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר היום, כי "בימים האחרונים נתבשרנו כי רשות החשמל מתעתדת להפחית את תעריפי החשמל בישראל. מדיניות זו מתאפיינת בחשיבה קצרת טווח, תוך התעלמות מהחלטות ממשלה חשובות". במכתב שנשלח ליו"ר רשות החשמל אמנון שפירה, מסביר ארדן שישראל נמצאת בפני מצב בלתי סביר שבו רשות החשמל - שכפופה למשרד התשתיות - פועלת במנותק מהחלטות הממשלה והאינטרס הלאומי.

 

"במקום לנצל את ירידת עלויות ייצור החשמל לטובת תמיכה כלכלית באתגרים הסביבתיים העומדים לפנינו, היא פועלת להפחתת תעריף החשמל, פעולה שתביא להגברת צריכת החשמל וכתוצאה מכך, להגברת זיהום האוויר והתחלואה בישראל", פוסק ארדן.

 

לדברי המשרד להגנת הסביבה, התעריף הנמוך של החשמל בישראל בהשוואה למדינות המערב, זאת ערב ההוזלה המתוכננת, משקף את מדיניות הניהול הלקויה במשק החשמל ומוכיח כי אין הפנמה של הנזקים הסביבתיים הנוצרים כתוצאה מייצורו. "אמנם הציבור בישראל נהנה ממחירי חשמל נמוכים בהשוואה לכל מדינה מערבית אחרת, אך משלם על כך בעודף תחלואה ובזיהום אוויר גבוה כתוצאה מייצור חשמל ממקורות מזהמים כגון תחנות כוח פחמיות", מסבירים שם.

 

ארדן קורא שלא לפספס את ההזדמנות עם הוזלת עלויות ייצור החשמל, ולנצל את המשאבים הכלכליים שנוצרו לטובת קידום החלטות ממשלה שצויינו לעיל. "אם יש צורך לתקן חקיקה או להתקין תקנות בכדי שרשות החשמל תוכל לנצל את עודפי הגבייה לשם פרויקטים של התייעלות אנרגטית, אשמח לקדם תיקונים אלו יחד עם שר התשתיות", אומר ארדן.

 

לסיכום קורא השר לשפירה לחזור בו מהמלצתו להוזלת תעריפי החשמל, ולשמור על התעריף הקיים תוך יצירה מיידית של מנגנוני תעריפים שיאפשרו להחזיר לציבור את כספו על-ידי סבסוד רכישת מכשירי חשמל חסכוניים ופרויקטים של התייעלות אנרגטית.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x