$
משפט

ה-CFO ולשכת רו"ח: לא עודכנו בדחיית כללי ה-IFRS

טוענים כי הצעת החוק לדחיית תקני דיווח כספי בין-לאומיים אושרה בכנסת ללא הודעה או פרסום מצידה של רשות המסים או משרד האוצר

הדר קנה 16:2928.01.10

פורום CFO ולשכת רואי החשבון ממשיכים להילחם בהצעת רשות המסים לדחיית דיווח ה-IFRS. הגופים מוחים כי הצעת החוק לדחיית דיווח ה-IFRS אושרה השבוע במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית ללא הודעה או פרסום מצידה של הרשות.

 

לפני כחודש אישרה ועדת הכספים הצעת חוק של הרשות שלא להחיל את תקני ה-IFRS לגבי שנות המס 2009-2007. לטענת הרשות, עשתה זאת בשל חוסר הניסיון ביישום כללים אלו ובשל חוסר הוודאות באשר להשפעת אותם כללים על בסיס המס בישראל. הצעת החוק קובעת, כי הכללים לא יילקחו בחשבון בקביעת ההכנסה החייבת לצרכי מס.

נגה קינן יו"ר פורום ה-CFO נגה קינן יו"ר פורום ה-CFO צילום: אוראל כהן

 

לטענת הפורום והלשכה :"למרות הביקורת הרבה שהועלתה בימים האחרונים, הצעת החוק הקובעת את דחייתם של תקני דיווח כספי בין-לאומיים (IFRS) בדוחות המס בין 2007 ל-2009 עברה שלשום בהצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. רשות המסים או משרד האוצר לא פרסמו עד רגע זה כל הודעה או פרסום בנושא”.

 

נגה קינן, יו"ר פורום ה-CFO, הסבירה כי המשק ייאבק על מנת לשנות את פרטי ההחלטה ולקבל הבהרות מהרשות: "החברות הציבוריות בישראל פועלות כבר שנתיים על פי התקן הבינ"ל (IFRS) אשר נדרש גם על ידי רשות ני"ע. עכשיו רשות המסים מבקשת שהחברות יגישו לה דוחות על פי התקן הישן. המשמעות זה ניהול ספרים כפולים של כל החברות אשר תיצור אנרכיה מוחלטת בדיווחי החברות - הדעת אינה סובלת את האיוולת הזאת. רשות המסים מנסה לחפות על מחדל אי-מוכנותה לאמץ ה-IFRS שאומץ כבר על ידי יתר הרשויות בישראל".

 

רשות המסים מסרה בתגובה: "נושא הטמעת כללי ה-IFRS נדון רבות במסגרת פורום משותף של רשות המסים עם נציגי לשכת רואי חשבון, פורום ה-CFO וגורמים מקצועיים נוספים. תזכיר החוק והצעת החוק היו בתיאום ועל דעת לשכות המייצגים והפורום המשותף. כבכל הליך חקיקה, תזכיר החוק הועבר לכל הגופים הרלוונטיים והצעת החוק התפרסמה ברשומות כבר במהלך שנת 2008.

 

"בהודעה שפרסמה רשות המסים מיום 10 בפברואר 2008 נאמר בין היתר כי במסגרת הפגישות המשותפות עם הגורמים המקצועיים, עלתה שאלת אופן יישומם של כללי ה-IFRS בישראל על דיני המס והובהר כי לעת הזאת יש להמשיך ולחשב את ההכנסה החייבת, בהתאם לכללים שהיו נוהגים עד כה, כלומר על בסיס הכללים החשבונאיים הישראלים למעט תקן חשבונאות מספר 29 וזאת, במשך תקופת בינים שמשכה ייקצב בהתאם לניסיון שייצבר ביישום התקן בהכנת הדוחות הכספיים (על ידי רואי החשבון ומנהלי הכספים) בחברות.

 

"הסכמות אילו היו נהירות לגורמים המקצועיים בלשכות. חבל כי פורום ה-CFO בחר להשמיע דברו בעיתונות ולא להשמיע את עמדתם בדיון בוועדת הכספים”.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x