$
רכב

בלעדי ל"כלכליסט": שמלצר סגר חוזה תשתיות עם קיה והסיר החרם נגדה

אחרי שנתיים של חרם חוזר שמלצר לרכוש רכבי קיה לצי של שלמה Sixt. במקביל קיבלה אפקון שבבעלותו חוזה בבית קיה החדש

תומר הדר 09:1228.01.10

אחד הסכסוכים הקשים בענף הרכב הישראלי הגיע לסיומו בזכות עסקת תשתיות. ל"כלכליסט" נודע שלאחרונה הגיע רמי אונגר, בעל ריי מוטורס, יבואנית קיה לישראל, להסכם שלפיו עבודות החשמל והפיתוח בבית קיה החדש יבוצעו על ידי חברת אפקון בקרה, הנמצאת בשליטתו של שלמה שמלצר שהוא גם בעל השליטה

בחברת הליסינג שלמה Sixt. היקף העבודות שאפקון תבצע במבנה, שיוקם ברחוב המסגר 32 בתל אביב, מוערך בכמה מיליוני שקלים. עוד נודע ל"כלכליסט" כי במקביל ביצע שמלצר רכישה של מאות מכוניות קיה, בעיקר מדגם פורטה המשפחתי. ברכישה זו שב שמלצר לפעילות עסקית שוטפת עם אונגר, לאחר שנמנע כמעט לחלוטין מרכישת מכוניות קיה במשך כשנתיים.

 

הסכסוך בין אונגר לשמלצר פרץ כאשר חברת קיה העולמית החלה לחפש זכיין חדש בישראל, שיחליף את הזכיינית דאז חברת קמ"י (קוריאה מוטורס ישראל). נציגי קיה ביקרו בישראל וקיימו פגישות עם כמה יבואני רכב, בהם שמלצר ואונגר. בסופו של התהליך זכה אונגר בזיכיון, מה שגרם לשמלצר להחרים את מכוניות קיה כמעט לחלוטין מצי הליסינג וההשכרה של שלמה Sixt.

 

כיום, בהתחשב במבנה ענף הליסינג בישראל, מכירת מכוניות לשלמה Sixt נחשבת לכמעט חיונית ליבואן רכב שמבסס חלק ניכר מפעילותו על ציי הרכב. שלמה Sixt היא חברת הליסינג הגדולה ביותר בישראל עם נתח של כ־25% מהענף וכ־3,000 גופים עסקיים הנמנים עם לקוחותיה. צי הרכבים של החברה מונה כ־70 אלף מכוניות, ומדי שנה היא רוכשת כ־25 אלף מכוניות חדשות.

 

בשנת 2009 תפסו מכוניות קיה נתח של 2.4% מהיקף מסירות הרכב בישראל, עם 4,214 כלי רכב. הנציגות המרכזית ואולם התצוגה החדשים של החברה בישראל ימוקמו בתחתית של בניין משרדים, המוקם במתחם שבבעלות אונגר. למשרדים החדשים תעבור החברה ממבנה הממוקם בסמיכות ברחוב המסגר.

 

ליאור חורב, יועץ התקשורת של שלמה שמלצר, מסר: "היחסים העסקיים והאישיים אינם רלבנטיים, וכל אחת מן החברות הציבוריות בקבוצה מקבלת את החלטותיה על פי שיקול הדעת המסחרי שלה ושל מנהליה".

 

בחברת ריי מוטורס, יבואנית קיה, סירבו להתייחס לידיעה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x