שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

מפגש חירום של נשיאי בתי המשפט בעקבות תקיפת ביניש

המפגש יתקיים מחר בבית המשפט העליון, לאחריו ימסרו הנשיאים הודעה רשמית. השופטת אלשיך גינתה את המעשים במכתב ששלחה לביניש וכתבה: "הורגלנו, לצערנו, בעת האחרונה, לכל מיני אמירות ומעשים קשים. אולם מקרה זה חורג מכל אמת מידה ונורמה, וחוצה כל קו אדום מוכר"

מארק שון וצמרת פרנט 17:2327.01.10

נשיאי כל בתי המשפט בישראל החליטו לקיים מפגש חירום לאור אירוע התקיפה של נשיאת העליון. המפגש יתקיים מחר (ה') בבית המשפט העליון. לאחר המפגש ימסרו הנשיאים הודעה רשמית.

 

מפגש החירום מתקיים בעקבות התקיפה חסרת התקדים שארעה היום, כאשר במהלך דיון שנערך בבית המשפט

בנושא הקנביס הרפואי, השליך פנחס כהן את נעליו על נשיאת בית המשפט, דורית ביניש. אחת הנעליים פגעה בשופטת, אשר יצאה מיד מהאולם וקיבלה טיפול ראשוני, בעוד שכהן נעצר על ידי מאבטחי בית המשפט. 

 

כהן (52), תושב ירושלים, נחקר כעת במשטרה ומשתף פעולה עם חוקריו. ל"כלכליסט" נודע כי כהן מוכר למשטרה, עקב עבירות דומות. בהמשך יוחלט האם להביאו להארכת מעצר כבר כיום.

 

כשעה וחצי לאחר האירוע חזרה ביניש לאולם, ואמרה: "הכל בסדר". בתגובה לדברי נציגת הפרקליטות כי "כולנו דואגים לך", ענתה ביניש: "תודה רבה, זה מאוד מרגש אותי". באולם נשמעו מחיאות כפיים.

 

מכל קצוות הקשת הפוליטית ומערכת המשפט מיהרו לגנות את המקרה יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ דוד רותם, אמר: "הניסיון לפגוע בנשיאת בית המשפט העליון הוא הרמת יד על מערכת המשפט ועל מדינת ישראל כולה. מותר לחלוק על פסקי דין, אך מערכת המשפט היא מסמלי השלטון בישראל, ופגיעה במערכת או בנציגיה היא פגיעה במדינת ישראל כולה. יש לנקוט צעדים נחרצים כדי למנוע פגיעה גופנית כלשהי בשופטי ישראל".

 

פרופ' אוריאל פרוקצ'יה, משפטן בכיר לדיני חברות וניירות ערך, אמר: "זה מזעזע. אני חושב שהרבה מהאשמה נעוצה בפוליטיקאים שזורקים רפש על בית המשפט העליון, דבר שנותן לגיטימציה לאזרחים לעשות מעשים נוראיים כאלה. אני לא מכיר את פרטי המקרה, מקרים של תמהונים יש בכל מקום, אבל אם האדם הזה הוא אדם שפוי, והוא הרשה לעצמו לעשות מעשה כזה בבית המשפט העליון, אני רואה את זה בחומרה רבה ביותר. אני שולח את איחולי לדורית ביניש ומאחל לה שזה יעבור עליה בקלות".

 

שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ורדה אלשיך, המשמשת גם כיו"ר הנציגות הארצית של השופטים שלחה היום מכתב לנשיאה בייניש בעקבות האירוע והביעה את הזעזוע שלה מהמקרה. "אני מבקשת, בשם כל חברי הנציגות הארצית, להביע את הזדעזעות כולנו ממעשה התקיפה כלפייך", כתבה אלשיך בפניה, "קשה למצוא מילים להגדיר מעשה מסוג זה".

 

אלשיך כתבה בפניה, כי "הורגלנו, לצערנו, בעת האחרונה, לכל מיני אמירות ומעשים קשים. אולם מקרה זה חורג מכל אמת מידה ונורמה, וחוצה כל קו אדום מוכר", השופטת הוסיפה, כי "פגיעה בראש הרשות השופטת היא פגיעה במערכת השפיטה כולה. זהו מעשה אשר לא ניתן, ואסור לעבור עליו לסדר היום. יש בו פגיעה במדינה כולה, הרמת יד וקריאת תיגר על שלטון החוק של מדינה דמוקרטית אם בתוכה ישנם אנשים המסוגלים למעשה כזה".

 

שר המשפטים יעקב נאמן התבטא הערב בחריפות לאחר תקיפתה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש הבוקר. "לצערנו הרב הפשע בחברה בישראל ותופעת האלימות בפרט הולכים ומתגברים. אין יום שאין בתקורת מקרה של אלימות קשה. פשיעה פלילית אלימה אינה שונה מטרור, שכן היא מטילים אימה על אזרחים תמימים. כמדינה וכחברה מוטלת עלינו חובה להחזיר את הביטחון".

 

נאמן קשר את תקיפתה של בייניש לתופעה שאותה הגדיר "קשה" אליה הוא נחשף והיא היחסים בין עורכי הדין לבין עצמם ובין עורכי הדין לבין השופטים: "ישנה תופעה הולכת וגוברת. זלזול משווע בין אחד לבין חברו ובין אחד לבין שופטיו. ברור כי אירוע חריג, חריף וקיצוני כתקיפתה של ביניש אינו מעיד על המערכת. אנחנו חייבים לגנות אותו בכל לשון, אך השינוי המתבקש הוא שינוי יסודי הנדרש בראש ובראשונה על ידינו - עורכי הדין. שמירת כבוד המקצוע הינו ראשון בחשיבותו".

 

נאמן אמר את הדברים במושב הפתיחה "פיצול או פיצול אישיות - יועץ משפטי, תובע-על, ופרקליט מדינה - מורה נבוכים" במסגרת ההשתלמות השנתית במשפט פלילי של לשכת עורכי הדין. בפאנל משתתפים הין היתר עו"ד רחל תורן, עו"ד דן אבי יצחק, פרופ' דוד ליבאי, פרופ' זאב סגל, והסנגורית הראשית עו"ד ענבל רובינשטיין.

 

ראש לשכת עורכי הדין יורי גיא-רון אמר במושב הפתיחה: "יום קשה. גם אם האדם הזה הזוי, וגם אם הוא עבריין. לא בכל יום מטילים נעל בנשיאת בית המשפט. שוחחתי איתה כמה דקות אחרי התקיפה והיה ברור לה לחלוטין שהיא יורדת המשיך את הדיון, הפגיעה הזו היא לא רק באדם דורית ביניש, היא פגיעה במערכת המשפט בישראל".

 

בהתייחס לנושא הפאנל אמר גיא רון כי לדעתו אין לפצל את תפקיד היועץ.

 

 

מוקדם יותר גינה שר האוצר יובל שטייניץ את ההתקפה על השופטת בייניש על הכנסת: "יש להוקיע ולגנות בכל פה את ההתקפה האלימה כנגד נשיאת בית המשפט העליון, השופטת בייניש. האלימות והבריונות מאיימות על החברה הישראלית, אולם האלימות נגד שופטים מסוכנת שבעתיים כי היא פוגעת באושיות הדמוקרטיה במדינת ישראל. לפיכך יש לא רק לגנות, אלא גם להחמיר את הענישה בישראל בכלל, ובמיוחד כנגד מעשים הפוגעים בשופטים ובמערכת אכיפת החוק, כדי להעניש ולהרתיע".

 

איתי הר אור השתתף בהכנת הידיעה

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x