$
משפט

פרסום ראשון: ההסתדרות הגישה ייצוגית של 111 מיליון שקל נגד הביטוח הלאומי

לטענת התובעים גובה המוסד לביטוח לאומי ממעבידים דמי ביטוח לטובת עובדיהם בהיקף של יותר ממיליארד שקל, אך העובדים אינם נהנים מהכספים הללו

מיקי פלד 12:4224.01.10

תביעה ובקשה להכרתה כייצוגית בסך של 111 מיליון שקל נגד המוסד לביטוח לאומי הוגשה היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. הבקשה הוגשה על-ידי ההסתדרות במרחב חיפה ויו"ר ההסתדרות במרחב, ברוך זלץ, באמצעות עוה"ד ליאורה ביין-אלון וחגי טל ממשרד עורכי הדין פרופ' ביין ושות' בשיתוף

עו"ד יפית מנגל ממשרד מנגל ורו"ח יורם שיפר.

 

התביעה הוגשה לאחר יותר משנה של בדיקות ופגישות שערך עו"ד מנגל עם בכירים בביטוח הלאומי וישיבה בנושא בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בנוכחות עו"ד מנגל.

 

לטענת התובעים, הביטוח הלאומי גבה בעשר השנים האחרונות יותר ממיליארד שקל ממעסיקים במסגרת ביקורת ניכויים שבוצעו על ידי רשות המסים, כאשר בשנתיים האחרונות מדובר על כ-111 מיליון שקל. כסף זה נגבה כדמי ביטוח מתוך השלמות שכר שניתנו לעובדים, כגון מענקים והטבות אחרות, ואמור להיות מחושב כחלק מהסכום לו יהיה זכאי העובד לצורך דמי אבטלה, נכות וגמלאות אחרות שמשלם הביטוח הלאומי.

 

על פי תקנות וחוק הביטוח הלאומי המוסד צריך לגבות את דמי הביטוח בדרך מסוימת שהוסדרה על ידי המחוקק – באמצעות טופס שיאפשר למוסד להחזיק ברשותו מידע לגבי ההכנסה שהמעביד משלם לכל עובד ושבעדה משולמים דמי ביטוח. בפועל, טוענת ההסתדרות, המוסד גובה את דמי הביטוח באופן גלובלי באופן שיוצר פערים בין ההכנסה שמשמשת לצורך גביית דמי ביטוח בעד העובד לבין זו שמשמשת לצורך תשלום גמלה מחליפת שכר לעובד (כגון מענק לידה, דמי אבטלה, דמי פגיעה ועוד).

 

בכתב התביעה נטען עוד, כי "שורש הבעיה שיוצרת את העיוות שגורם להתעשרות שלא כדין של המוסד על חשבון העובדים הוא שבעטיים של מעשים שהמוסד עושה בניגוד לדין, מחד גיסא, המעבידים יכולים לצאת ידי חובת הדיווח ותשלום דמי הביטוח מבלי לייחס לכל עובד את ההכנסה הנוספת שנקבעת בביקורת הניכויים, ומאידך גיסא, המוסד יכול לצאת ידי חובתו לגבות את דמי הביטוח מבלי להתמודד עם טענות המעבידים והכול על חשבון זכויות העובדים".

 

ההסתדרות מבקשת מבית המשפט להורות לביטוח הלאומי לחשב לכל אחד מהעובדים המיוצגים באמצעות ההסתדרות את שיעור השכר הנוסף אשר היווה בסיס לתשלום דמי ביטוח ולהשיב להם את הכסף שנמנע מהם כאשר קיבלו גמלאות מהביטוח הלאומי.

 

זלץ אמר כי "במשך שנים רבות גזל המוסד לביטוח לאומי באופן לא חוקי כספים של דמי ביטוח ששולמו עבור ציבור השכירים במדינת ישראל. אנו דורשים שהמוסד לביטוח לאומי יפעל לאלתר לתיקון כל העיוותים שגורמים למצב השערורייתי שבו דמי הביטוח שנגבים בביקורת הניכויים לא משמשים למטרתם ויחזיר על פי חוק התובענות הייצוגיות את הכספים שגבה שלא כדין בשנתיים האחרונות, בסך כ-111 מיליון שקל, ושאר הכספים הנותרים יעביר לקופה הציבורית למימון סל התרופות".

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x