$
משפט

נאמן: יש לאפשר לחברות ממשלתיות ביטחוניות למנוע מידע מהציבור

שר המשפטים פנה לוועדת חוקה, חוק ומשפט בבקשה לאשר נוסח המוצע לצו חופש המידע שיאפשר מניעת מידע מהציבור, בעיקר בחברות ביטחוניות

צמרת פרנט 18:1720.01.10
שר המשפטים, יעקב נאמן, פנה לוועדת חוקה, חוק ומשפט בבקשה לאשר את הנוסח המוצע לצו חופש המידע, שמבקש לאפשר לחברות ממשלתיות ביטחוניות לא להיות כפופות לחוק הקובע חובת מסירת מידע לציבור, ולאפשר לחברת מקורות למסור מידע חלקי בלבד.

 

במכתב ציין השר, כי למרות שהחוק תוקן
לפני כשנה בלבד, נדרש תיקון נוסף לחוק בעקבות פניה של 25 חברות ממשלתיות למשרד המשפטים, בבקשה להחריגן מהחוק. נאמן כותב לוועדה כי מן הראוי להחריג תחומי פעילות בהם חברות ממשלתיות מצוייות בתחרות משמעותית עם גורמים פרטיים.

 

לטענת נאמן אין טעם להחריג באופן גורף את כלל פעילותן של החברות ומן הראוי לאפשר לציבור גישה למידע בחברות בתחומי איכות הסביבה, בריאות הציבור, בטיחות והעסקת עובדים, ובלבד שהם רלוונטים לאופי פעילות החברות, עם זאת, בחברות ביטחוניות מבקש נאמן לאשר פרסום מידע רק בנוגע להעסקת עובדים.

 

הצו מחריג את התעשייה האווירית, אלתא מערכות, התעשייה הצבאית, עשות אשקלון, רפאל וחברת מקורות באופן חלקי.

 

רועי פלד, מנכ"ל התנועה לחופש המידע, מסר בתגובה: "חברות ממשלתיות הן נכס ציבורי, הן מודעות לכך היטב כאשר יש ציפיות מהממשלה לתת להן עדיפות בנושאים שונים, אך מעדיפות להתעלם מכך כאשר הן נדרשות לתת דין וחשבון לציבור", אומר פלד.

 

לדברי פלד, הצעת משרד המשפטים מבקשת להבטיח שהציבור לא יוכל לקבל מידע גם על נושאים כמו מינוי מקורבים, הטיית מכרזים ופגיעה באיכות הסביבה.

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x