$
משפט

CFO: הדחייה של יישום ה-IFRS תיצור כאוס כלכלי

לטענת הפורום, הצעת רשות המסים שלא להחיל את תקני הדיווח הכספי הבינלאומיים מהווה "מחטף חד-צדדי ומציבה מאות חברות במצב בלתי אפשרי"

הדר קנה 12:5418.01.10
פורום CFO קורא למנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, לעצור לאלתר את הצעת החוק שלא להחיל את ה-IFRS. לטענתם החלטת נסרדישי לדחות את יישום ה-IFRS לדיווחי מסים תיצור כאוס כלכלי.

 

לפני כשבועיים אישרה ועדת הכספים של הכנסת הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה, שעניינה אי החלת תקני דיווח כספי בינלאומיים (IFRS) לגבי שנות המס 2009-2007.

 

רשות המסים החליטה, בשל חוסר הניסיון ביישום כללים אלו, ובשל חוסר הוודאות באשר להשפעת אותם כללים על בסיס המס בישראל, להגיש הצעת חוק הקובעת כי יישום תקן חשבונאות בדו"חות לשנים 2009-2007 לא יחול בקביעת ההכנסה החייבת לצרכי מס. המשמעות היא שכללי ה-IFRS לא יילקחו בחשבון לצורך קביעת ההכנסה החייבת. בימים הקרובים ההכרעה תגיע למליאת הכנסת.

 

לטענת נגה קינן, יו"ר פורום ה-CFO, הפורום מתנגד בתוקף להצעה ודורש לעצרה: "המחטף החד-צדדי והתמוה של רשות המסים שלא ליישם את ה-IFRS מציבה מאות חברות במצב בלתי אפשרי. הצעת החוק תגרום לפער בין דרישות הרשות לניירות ערך, אשר דורשת לקבל את הדיווחים מהחברות על פי תקני ה-IFRS החדשים, לבין דרישות רשות המסים שלא לפעול על פיהם. משמעות הפער היא כי מאות חברות תאלצנה באופן אבסורדי לנהל "ספרים כפולים" – אחת עבור הרשות לניירות ערך ואחת עבור רשות המסים. זאת חלמאות לשמה אשר נגרמת רק בשל חוסר מוכנותה של רשות המסים להיכנס למאה ה-21 ולהתחיל לפעול לפי התקן הגלובלי המקובל".

 

מה דעתך על מניית אס אר אקורד:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

רגינה אונגר, סמנכ"לית כספים בשרם פודיםגרופ ויו"ר ועדת דיווחים בפורום CFO, טוענת: "רשות המסים בשיתוף וביוזמת פורום CFO עמלו רבות על מנת להטמיע את תקני הדיווח הבינלאומיים במערכת המס.  משך יותר משנה נערכו ישיבות רבות על מנת ליישב את מערכת המס עם מערכת הדיווח החשבונאי שכן לא יעלה על הדעת שלא יהיה קשר בין השניים. להפתעתנו ולצערנו בחרה רשות המיסים ביישום חקיקה שאינה עולה בקנה אחד עם התהליך המקצועי שנוהל על ידה".

 

מרשות המסים נמסר בתגובה : "נושא הטמעת כללי ה-IFRS נדון רבות במסגרת פורום משותף של רשות המסים עם נציגי לשכת רואי חשבון, פורום ה-CFO וגורמים מקצועיים נוספים.

תזכיר החוק והצעת החוק היו בתיאום ועל דעת לשכות המייצגים והפורום המשותף. כבכל הליך חקיקה תזכיר החוק הועבר לכל הגופים הרלבנטיים והצעת החוק התפרסמה ברשומות כבר במהלך שנת 2008. הסכמות אלו היו נהירות לגורמים המקצועיים בלשכות. חבל כי פורום ה-CFO בחר להשמיע דברו בעיתונות ולא להשמיע את עמדתם בדיון בוועדת הכספים.

 

יתרה מזאת, בדיונים שהתקיימו עם פורום ה- CFO ונציגי לשכת רואי חשבון עלתה סוגיית אופן הדיווח לצרכי מס, ואף הובהר שחישוב ההכנסה החייבת תיגזר מדו"חות רווח והפסד הערוכים על פי התקינה הישראלית כאשר אין צורך בניהול ספרים כפולים".

 

עוד נמסר כי "בימים אלו הנחה מנהל רשות המסים את מר אהרון אליהו, סמנכ"ל בכיר מקצועי, לחדש את פעילות הפורום".

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x