מבקר 2010

דו"ח המבקר: הכנסות קרן לב"י צנחו ב-30% בתוך 3 שנים אך היא לא טרחה לבדוק מדוע

מבקר המדינה קובע כי קרן לב"י מצויה במצב מדאיג, וכן כי עירבה חיילים בגיוס תרומות בניגוד לנהלים ופעלה ללא היתר בחו"ל

נעמה סיקולר 16:0413.01.10

הקרן למען ביטחון ישראל (לב"י) מצויה במצב מדאיג כך קובע דו"ח מבקר המדינה שמצביע על שורה של ליקויים חמורים בפעילותה בהם ירידה עקבית בתרומות הקרן מבלי שזו בדקה את הסיבות לכך, מעורבות חיילים בגיוס תרומות בניגוד לנהלים ופעילות ללא היתר בחו"ל.

 

קרן לב"י היא עמותה שעוסקת

באיסוף תרומות עבור מערכת הביטחון. את העמותה מלווה יחידה צבאית. במהלך השנים נמצאו ליקויים בהתנהלותה של קרן לב"י ושורה של דו"חות המליצו על שינויים נדרשים. בשנה האחרונה שב המבקר ובדק את הקרן בדגש על יישום מסקנות העבר ומצא כי מרביתן לא יושמו. כך, ועדות עבר מצאו כי קיים חיכוך מתמיד בין הקרן לבין האגודה למען החייל שפוגע בגיוס התרומות בחו"ל אך הנושא לא טופל.

 

בנוסף מציין המבקר שורה של ליקויים נוספים הדורשים טיפול: מאז התפטר יו"ר העמותה במאי 2008 היא פועלת ללא יו"ר קבוע וללא מפקד ליחידה הצבאית המלווה את פעילותה. הקרן גם פועלת ללא מבקר פנים. כמו כן קצינים ביחידה הצבאית הועסקו בגיוס תרומות למרות שהדבר מנוגד לפקודות הצבא.

 

המבקר קובע, כי בחמש השנים האחרונות ובניגוד לעבר חדלה הקרן מלהשקיע כספים שהצטברו אצלה אצלה ואלה אינם נושאי ריבית. בנוסף, הקרן פועלת לגיוס תרומות בחו"ל בעיקר בצרפת למרות שאין לה את אישור הממשלה המתאים לגייס תרומות בחו"ל ומבלי שכלל החלה בניסיון לגייס את האישור.

 

לאורך השנים חלה שחיקה דרמטית בהיקף הכספים שגייסה הקרן. בשנים 2007 ו-2008 עמדו הכנסות הקרן על 27 ו-23 מיליון שקל בהתאמה. לעומת 34 מיליון שקל ב-2004. למרות הירידה המתמשכת הקרן לא ביצעה עבודת מטה שתנתח את הירידה ותפעל לבלימתה.

 

תגובת משרד הביטחון: משרד הביטחון מטפל בקידום מינוי יו"ר קבוע לעמותה. האספה הכללית מינתה ועדת ביקורת פנימית ובין חבריה ומאזן העמותה נבדק ע"י המשרד, ומאושר ע"י רואה חשבון חיצוני.

 

לכתבות נוספות מדו"ח המבקר לשנת 2010 לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x