$
משפט

אוריאל לין לרונית קן: עכבי את יישום הדיווח המקוון למע"מ עד ליצירת תחרות בשוק

נשיא לשכות המסחר דורש מהממונה על ההגבלים העסקיים ליצור תחרות בין ארבע חברות שיוסמכו לאשר חתימה אלקטרונית. רשות המסים בתגובה: כל חברה שעומדת בתנאים יכולה להיות גורם מאשר

הדר קנה 11:1606.01.10

נשיא לשכות המסחר, אוריאל לין, דורש מרונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים, לעכב את ישום הדיווח המקוון למע"מ עד ליצירת תחרות בין ארבע חברות שיוסמכו לאשר חתימה אלקטרונית. "זהו מצב בלתי נסבל אשר מצביע באופן ברור וישיר על כשל שוק בנושא זה", אמר לין.

 

בתחילת השנה נכנס

חוק הדיווח המקוון לפיו הדיווחים יוגשו באופן מקוון, כשהם חתומים בחתימה אלקטרונית מאושרת או מאובטחת. בישראל קיימת רק חברה אחת (COM SIGN) המספקת את שירותי החתימה האלקטרונית לכל העסקים. בשל כך נוצרה ביקורת כי המדינה יוצרת מונופול בידי החברה בלי להכריז על כך רשמית ובלי לפקח על המחירים.

 

השבוע פנה לין גם למנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, וטען כי במצב שנוצר החברה מכתיבה למעשה עלויות בתנאי התקשרות. לפי בדיקה שערכה לשכת המסחר עולה, כי התשלום הראשוני בעבור הנפקת כרטיס חכם שמאפשר דיווח מקוון הוא בין 200 ל-300 שקל.

 

לין טען, כי "אכן ידוע שמשרד האוצר מוכן לאפשר ללא מכרז לכל חברה כשירה שתהיה מוכנה לקחת על עצמה לאשר חתימה אלקטרונית, אולם בפועל המצב הוא שיש כיום חברה אחת בלבד, ועסקים המחויבים לעמוד בדרישות החוק נדרשים לפנות לחברה זו".

 

רשות המסים אמרה בתגובה לטענות, כי חוק חתימה אלקטרונית, קובע תנאים מי יכול להיות גורם מאשר על פי חוק שמנפיק חתימה אלקטרונית מאושרת בהתאם לכללים שקבע החוק. לא מדובר במכרז אלא ברישיון, כלומר כל חברה שעומדת בתנאים יכולה להיות גורם מאשר.

 

עוד נטען כי רשות המיסים בתיאום עם משרד המשפטים, מעודדים את התחרות גם בתחום זה תוך מאמץ לעניין משקיעים מהארץ ומחו"ל בהקמת חברות שיבצעו את התהליך האמור כדי שלא להיות סמוכים על שולחנו של ספק אחד מטעמים ברורים.

 

בתחילת 2010 נכנס לתוקפו חוק הדיווח המקוון שחולל מהפכה בשיטת הדיווח לרשויות המס. במהלך מדורג, שסופו בתחילת 2012, יידרש כל עוסק, מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח) ומוסד כספי לדווח למע"מ מדי חודש דיווח פרטני על חשבוניות המס שנתן או קיבל מעוסקים אחרים. וזאת בניגוד למצב הקיים כיום, שבו נדרשים העסקים למסור סיכום חודשי כולל של כל העסקאות בלבד.

 

החל מינואר 2010 יחוייבו בעלי עסקים שמחזור עסקאותיהם עלה על 4 מיליון שקל בהגשת הדיווח, והחל מינואר 2011, חובת הדיווח תחול גם על עוסקים בעלי מחזור עסקאות מעל מיליון שקל. בינואר 2012 יצורפו גם כל העוסקים שמחזורם מעל 100 אלף שקל וכל המלכ"רים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x