$
סביבה

עושים חיים קשים: המועצה הארצית מסבכת את הליכי הקמת השדות הסולאריים

מינהל התכנון במשרד הפנים החליט להותיר את שינוי ייעוד הקרקע לשדה סולארי בידי הוועדות המחוזיות - תהליך שנמשך שנים; זאת בניגוד לציפיות משרד התשתיות; החברות הסולאריות קיבלו את ההחלטה באכזבה

רויטל חובל 22:2405.01.10

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה את מסקנות דו"ח שלאין שפורסם ב"כלכליסט", שמשמעותן העמסת ביורוקרטיה בדרך להקמת שדות סולאריים בישראל. במשרד התשתיות ציפו שמינהל התכנון במשרד הפנים יתגמש בנושא הסולארי ויתיר את הסבך הביורוקרטי בענף התכנון. החברות הסולאריות קיבלו את ההחלטה

של המועצה הארצית באכזבה.

 

לפי החלטת המועצה הארצית, ניתן יהיה להקים שדות סולאריים בקרקעות שייעודן תעשייתי, אבל רק ב־10% מהן . ההערכה היא שרוב השדות הסולאריים יוקמו בשטחים חקלאיים שיצטרכו לעבור שינוי ייעוד תכנוני, מחקלאות לתעשייה.

הבעיה העיקרית היא שאישור תוכנית לשינוי ייעוד קרקע אורכת כשנה עד שלוש שנים ומצריכה את אישור הוועדות המחוזיות. מינהל התיכנון בחר לא לתקן את חוק התכנון והבנייה ובכך לקצר את תהליך שינוי הייעוד אלא לשנות את תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 10) להקמת תחנות כוח. במינהל מקווים כי תיקון התמ"א ייעשה בתוך חצי שנה.

 

ג'ון כהן, מנכ"ל חברת האנרגיה הסולארית ערבה פאוור, אמר ל"כלכליסט" כי "השאלה שנותרה פתוחה היא אם בישראל ייקח שלוש שנים או חצי שנה לשנות ייעוד של שטח לשדה סולארי. אנו מקווים שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה תוביל להליך מהיר שיאפשר את המהפכה הסולארית בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x