$
משפט

העליון: אין מונופול על ה"שמש"

מסעדת שמש הידועה תבעה מסעדה שנשאה את שמה ברמת החי"ל, אליה לא היה לה כל קשר, בטענה כי הפרה את סימן המסחר שלה. בית המשפט דחה את התביעה, תוך שהורה לנתבעת לשנות את השלט שלה

מארק שון 10:3117.12.09

מאבק בין שתי מסעדות הבשרים באזור המרכז בנושא השם - האחת ברמת החי"ל בתל-אביב והשניה ברמת-גן - הסתיים רק בבית המשפט העליון, כאשר זה קבע כי אין לאף מסעדה מונופול על השם, והרמת-גנית לא תוכל למנוע מהתל-אביבית את השימוש בשם.

 

הסכסוך החל לפני מספר חודשים כאשר ברמת
החי"ל נפתחה מסעדת בשרים חדשה בשם "מסעדת שמש", זאת לאחר פעילות של כמה שנים של שתי מסעדות ברמת-גן בשם "שמש". כל המסעדות הן בעלות סגנון מאכלים דומה - בשרים על האש. הבעלים של הרמת-גנית, נעמה מנשה, רשם שלושה סימני מסחר - סימן מסחר מעוצב המכיל את השם "שמש", סימן מסחר מעוצב המכיל את השם "מטעמי שמש" וסימן מסחר של השם "שווארמה שמש".

 

בית המשפט המחוזי בתל-אביב החליט להעניק צו מניעה זמני נגד המסעדה התל-אביבית, תוך קביעה כי המסעדות מרמת גן רכשו לכאורה מוניטין בשם "שמש" לגבי התחום בו הן פועלות. המחוזי קבע גם שקיים דמיון מטעה בין השלט ברמת החי"ל (שהוחלף בינתיים) לבין סימני המסחר של מנשה.

 

שופט העליון אשר גרוניס קבע כי ההגנה שניתנה לשם "שמש" רחבה מדי, למרות שהסכים שהשלט הישן של המסעדה אכן מבלבל. "לא היה מקום למתן צו גורף, אשר יאסור כל שימוש במילה "שמש"", קבע השופט.

 

לאחר התלבטות קבע השופט את המתווה הבא לפתרון: המסעדה התל-אביבית תהיה רשאית להשתמש בשלט החדש, ובלבד שייעשו בו מספר שינויים. האחד, האותיות המרכיבות את צמד המילים "טעים אש" יהיו באותו הגודל, הצבע והצורה של אותיות המילה "שמש", כך שלא תהיה הבחנה גרפית בין שלוש המילים. השינוי השני, הציור של הלהבות על השלט יוגדל.

 

ההחלטה של בית המשפט העליון ניתנה במסגרת הצו הזמני, וההליך העיקרי עוד לפנינו; בית המשפט המחוזי ימשיך לדון בשאלה האם המסעדה ברמת החי"ל הפרה את הזכויות של המסעדה המקורית או לאו.

 

מעו"ד דקל-דוד עוזר, המייצג את המסעדה ברמת גן נמסר בתגובה כי "בשלב זה נקבע מתווה ביניים לשינוי שם המסעדה ברמת החי"ל על פי הצעתה ל"שמש טעים אש". אנו סבורים שההחלטה אינה מבחינה בין שם לסלוגן ולפיכך אינה נכונה, ולכן אנו מאמינים שבית המשפט המחוזי יקבל את התביעה, המבוססת על סקרים ומוניטין של למעלה מ-50 שנה של שווארמה שמש ברמת גן ויאסור על כל שימוש במילה "שמש" בשמות של מסעדות בתחום השווארמה ובשר על האש".

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x