סביבה

המתקינים הסולאריים לרשות החשמל: הגדילי המכסה

המתקינים תקפו את חברת החשמל על הודעתה הפתאומית כי מכסת הייצור של המערכות הסולאריות למגזר העסקי מוצתה

רויטל חובל 08:2016.12.09

החברות הסולאריות תוקפות את חברת החשמל על ההודעה הפתאומית שלה על מיצוי מכסת הייצור של המערכות הסולאריות למגזר העסקי. החברה הודיעה לפני יומיים על מיצוי המכסה, העומדת על 35 מגה־ואט, והפסיקה לקבל בקשות חדשות לחיבור מתקנים.

 

לדברי החברות, מדובר ב"סטירת לחי למאמצים לקדם את הענף הצעיר". זאת ועוד, רשויות מקומיות רבות, כדוגמת כרמיאל וירושלים, פרסמו לאחרונה מכרזים להתקנת מערכות סולאריות על גגות מבני ציבור, שעתה ספק אם ייצאו אל הפועל. החברות קוראות לרשות החשמל להתערב ולהגדיל את המכסה. משרד התשתיות יכנס דיון ביום ראשון עם אנשי חברת החשמל כדי לקבל את רשימת ההתקנות המלאה.

 

רשות החשמל ומשרד התשתיות עומדים בפני התלבטות קשה. העדכון המהיר של חברת החשמל לא אפשר לחברות להיערך, ועל כן שוקלים הגופים להגדיל את המכסה אך לשלם תעריף נמוך יותר על החשמל שמופק. ההערכה היא שהתעריף יירד מ־1.97 שקלים לקוט"ש ל־1.7 שקלים לקוט"ש. אולם מנגד, לדברי משרד התשתיות, מכסת ההתקנות הפרטיות שעומדת על 15 מגה־ואט אינה קרובה למיצוי. כמו כן, סבסוד תעריף החשמל לייצור חשמל סולארי בהספק של עד 50 קילו־ואט כבר עולה למדינה 1.2 מיליארד שקל בשנה.

 

מחברת החשמל נמסר: "באחריותנו לעקוב אחר ההתקנות ולהתריע על הכמות המנוצלת ועל השלמת המכסה. לצורך כך אנו מפיקים נתונים לגבי מתקנים שהוקמו ומזוכים כבר בתעריף, ולגבי מתקנים שלגביהם נפתחה הזמנה. הנתונים בטבלאות מתעדכנים מדי כמה ימים. בימים הקרובים נסיים להפיק ונפרסם את הנתונים המלאים שבהם יבוא לידי ביטוי מספר ההתקנות וההזמנות המעודכן, שיעבור ככל הנראה את המכסה שבהסדרה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x