$
משפט

ישיבת פוניבז' בבני ברק: האם העליון שם קץ לטלנובלה החרדית?

מאבק השליטה בין בנו של נשיא הישיבה לבין חתנו נמשך מזה עשור, מאז נפטר הנשיא והותיר ירושה של 6 מיליון שקל. בית המשפט העליון קבע כי הסכסוך צריך להיפתר מחוץ לכתליו

צמרת פרנט 14:1803.12.09

האם בית המשפט העליון הביא סוף סוף קץ לטלנובלה החרדית ארוכת השנים שמתנהלת בישיבת פוניבז' בבני ברק? לא בטוח. בפסק הדין שניתן אתמול (ד') נקבע כי מאבקי השליטה בישיבה בין בנו של הרב אברהם כהנמן המנוח, נשיא הישיבה, לבין חתנו של הרב צריכים להיפתר מחוץ לכותלי בית המשפט.

 

הסכסוך
בין השניים החל ככל הנראה עוד בטרם נפטר הרב כהנמן, שעם מותו הוריש את כספי הישיבה, בסכום של 6 מיליון שקל, וניהולה לרעייתו. את בנו, אליעזר כהנמן, מינה לראש הישיבה ומכאן התחילו הדברים להתגלגל לפרשה כעורה. הרב שמואל מרקוביץ, שנשוי לבתו של הרב המנוח, נתמנה לנאמן לכספי הישיבה, פרש ממנה ויצר ישיבה משלו. בנו של הרב המנוח, אליעזר, הקים גם הוא ישיבה משלו, שתי הישיבות נשארו תחת שמה של ישיבת פוניבז'.

 

בשנת 1999 חתמו הבן אליעזר והגיס מרקוביץ על הסכם בוררות, בו נקבע כי הסמכות לדון בגורל הישיבה נתון לשלושה רבנים ששמם נקבע מראש. למרות ההסכם הגיש הבן אליעזר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד מרקוביץ בדרישה כי יתן דין וחשבון ביחס לכספי הנאמנות שהוא מחזיק, לחייבו להעביר אותם לבית המשפט ולפסוק כי הנאמנות הסתיימה. בית המשפט קבע כי הבוררים הם אלו שיחליטו בעניין.

 

בפסק הדין של העליון נקבע כי הכספים שייכים לאם, רעייתו של הרב המנוח, ולכן הבן אליעזר הוא צד זר לסכסוך. מאחר והאם לא העלתה טענות כלפיי הנאמן, שהוא כאמור גם חתנה, אין לבן כל אפשרות לערער על החלטת בית המשפט המחוזי.

 

בסוף פסק הדין ייעץ השופט אשר גרוניס כי עדיף שהבן וגיסו יסיימו את הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט: "בערעור שבפנינו נחשפה מחלוקת בין בני משפחה. המחלוקת הקונקרטית נוגעת לכספים. ברם נראה, כי מחלוקת זו אינה מגלה את מלוא התמונה. קיימת אף מחלוקת בכל הנוגע למעמדם ופעילותם של המערער וגיסו המשיב בישיבת פוניבז". עוד כותב גרוניס בפסק הדין: "טוב יעשו אם ינסו למצוא פתרון לסכסוך כולו בדרכי שלום. ספק אם ניהול הליכים בבתי המשפט יכול להביא לפתרון כולל".

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x