$
סביבה

הזרים לים שפכים בצבע כחול - וישלם מאות אלפי שקלים

מפעל שטסל בקריית חיים, העוסק בין היתר בחיטוי עצים מפני מזיקים, הורשע בשני מקרים שונים בהם שפכים כחולים מהמפעל הגיעו לים

איתי הר אור 18:4202.12.09

בית משפט השלום בחיפה, גזר על שתי חברות המפעילות מפעל באזור התעשייה בקריית חיים ומנהלן קנסות כבדים בגובה מאות אלפי שקלים לאחר שהורשעו בשורה של עבירות סביבתיות. המפעל הוא מפעל שטסל הממוקם באזור התעשייה בקריית חיים והעוסק בין היתר, במכירת עצים מסוגים שונים, לרבות טיפול כימי בעצים לצורך חיסון העץ וחיטויו מפני מזיקים ובחומרים מסוכנים וברעלים.

 

המפעל הורשע בכך ששפכי המפעל שצבעם כחול זרמו משטח המפעל, הגיעו לניקוז העירוני ומשם לים, שם יצרו כתם גדול בים שנצפה על ידי עובר אורח. כמו כן הורשע המפעל בארוע נוסף שבו שפכים בגוון כחול שמקורם במפעל שטסל הגיעו לרשות הרבים ולניקוז העירוני.

 

שופט בית משפט השלום בחיפה דניאל פיש הבהיר כי אין מקום לגזור דין זהה ביחס לשני האירועים, שכן האירוע הראשון היה חמור בהרבה מהאירוע השני, נוכח כמות החומרים שזרמה במקרה הראשון וסירוב בעלי המפעל להגיע למקום, דבר שהקשה על חקירת האירוע ועמידה על מידת מסוכנותו, לעומת האירוע השני בו היה פרץ רגעי של חומר שזוהה מיד וטופל. בנוסף, לא הובאו ראיות אודות היקף הנזק שנגרם לים או אף כמות החומר המדוייקת, או המשוערת, שהוזרמה וההשלכות הספציפיות של הזרמתו לים.

 

השופט קבע כי הנאשמים הינם הגורם האחראי, בסופו של עניין, להבטיח כי החומרים המסוכנים הנמצאים ברשותם יישמרו בצורה בטוחה ובאופן שאינו מאיים על הסביבה. לצורך זה הוקמו על ידם אמצעי בטיחות שונים, אשר במקרים נשוא כתב האישום התבררו כבלתי מספיקים, או בלתי מפוקחים בצורה מספקת.

 

בסופו של דבר הורשעו המפעל ובעליו בביצוע שורה של עבירות סביבתיות ביחס לשני אירועים משנת 2005, של הזרמת שפכים לים ללא היתר, השלכת פסולת ברשות הרבים, הפרת תנאים שניתנו בהיתר רעלים וזיהום מים. על החברה הנאשמת נגזר קנס כולל בסך 200 אלף שקל, ועל המנהל והבעלים, אילן שטסל בן 55 מקריית טבעון נגזר קנס בסך 35 אלף שקל. כן חוייב המפעל לחתום על התחייבות בסך 400 אלף שקל, להימנע מביצוע כל אחת מהעבירות בהן הורשעו למשך שלוש שנים. הקנסות ישולמו לקרן למניעת זיהום הים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x