שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פס"ד: אשה לא תירש את בעלה־בנפרד

השופט בן ציון ברגר קבע בפסיקתו כי שלילת זכויות ירושה מבני זוג נשואים המתגוררים בנפרד היא אפשרית ואף צודקת במקרים מסוימים

צמרת פרנט 08:5002.12.09

בית המשפט למשפחה בחיפה דחה בקשה של אשה לרשת את בעלה המנוח, בנימוק שעזבה אותו חמש שנים לפני מותו, הגישה נגדו תביעת גירושים והוכרזה על ידי בית הדין הרבני "מורדת".

 

האשה עתרה לבית המשפט בבקשה להכיר בה כיורשת יחידה של בעלה, בעודה משמיטה את העובדה כי לאיש בן הזכאי

גם הוא ליהנות מהירושה. ואולם, בית המשפט דווקא קיבל את בקשתו של הבן לשלול את זכותה של האשה לרשת את אביו ולא להכיר בה כבת זוגו. האשה חויבה בהוצאות משפט בסך 3,000 שקל.

 

השופט בן ציון ברגר קבע בפסיקתו כי שלילת זכויות ירושה מבני זוג נשואים המתגוררים בנפרד היא אפשרית ואף צודקת במקרים מסוימים. הוא הוסיף כי אינו סבור שיש לקבוע הגדרה ברורה או רשימה סגורה של מקרים שבהם תישלל הזכות, כפי שנשללים זכויותיה של אשה נשואה לקבל קצבת שארים מביטוח לאומי אם נפרדה מבעלה לפחות שלוש שנים בטרם פטירתו. ואולם, במקרה הספציפי הזה קבע כי אין לראות בשניים "בני זוג" אף שמבחינה פורמלית מעולם לא התגרשו, והדגיש כי יש חוסר צדק בכך שהאשה תירש את בעלה.

 

בנימוקים להחלטתו ציין השופט כי האשה נפרדה מבעלה חמש שנים טרם מותו, כי בית הדין הרבני קבע שהאשם לפירוק המשפחה נופל על כתפיה, וכי נעשתה חלוקת רכוש לפי הסכם גירושים, שלא יצא לפועל. עוד ציין כי הפרשנות למונח "פרידה" מגוונת, וכי הכלי המשפטי הפרשני הוא דינמי ומשתנה עם השתנות המגמות החברתיות.

האשה יוצגה בידי עו"ד אורלי מנע שני ובנו של המנוח בידי עו"ד יוסף אלברק.

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x