$
רכב

ירידה חדה במחירי השכרת הרכב בספטמבר

המחירים ירדו ב-33% לעומת אוגוסט. הירידה החדה הינה תוצאה של מחירים גבוהים בחודש הקודם, שנבעו מהיצע נמוך של רכבים בחברות ההשכרה

שרון ביידר 20:2918.10.09

מחירי השכרת הרכב בישראל ירדו בחודש ספטמבר האחרון ב-33% בהשוואה לחודש אוגוסט. כך עולה מנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה שהגורם העיקרי לירידת המחירים החדשה, אשר מתייחסת לשקלול עלות ההשכרה הממוצעת של מכוניות מכל הקבוצות (סופרמיני, משפחתית,

מיניוואן), היא המשבר בענף הליסינג וההשכרה, אשר גרם לחברות ההשכרה להצטייד בפחות רכבים מן הרגיל במהלך שנת 2009, דבר שהביא למחסור בכלי רכב והעלה את מחירי ההשכרה באופן מלאכותי בחודשים יולי-אוגוסט. בספטמבר, עם תום הקיץ, ירדו הביקושים למכוניות שכורות, והביאו לירידה במחירי ההשכרה.

 

עם זאת, למרות שהירידה בביקושים להשכרות רכב בחודש ספטמבר היא ירידה עונתית, שיעור ירידת המחירים השנה היה קיצוני ביותר. בשנת 2008 לדוגמה חלה בספטמבר ירידה של 22% במחירי השכרות הרכב. פער זה מוסבר במחסור ברכבי השכרה. סיבה נוספת לפער המחירים העונתי הוא הירידה במספר התיירים המגיעים לישראל בתקופת הקיץ ומשלמים מחירים גבוהים יותר מן החברות המסחריות ששוכרות את רוב כלי הרכב בישראל. סיבה נוספת לעליית מחירי ההשכרה בחודש אוגוסט 2009 היא קיומו של ט' באב השנה בסוף חודש יולי, עובדה שגורמת לחלק מהמגזר החרדי לדחות את השכרת הרכב והחופשה לאחר הצום, מה שהגביר השנה את הביקושים לרכב מושכר בשוק המקומי בחודש אוגוסט.

 

דני שביט, מנכ"ל אלדן, אמר ל"כלכליסט" כי אכן ישנה ירידה חדה במחירי ההשכרה בישראל בחודש ספטמבר בכל שנה כשהסיבה העיקרית היא סיומו של החופש הגדול בתחילת ספטמבר. שביט הסביר כי לדעתו ההפרש החריג בין מחירי ההשכרה בין החודשים אוגוסט לספטמבר נובע ממחיר השכרה גבוה יחסית בחודש אוגוסט הנוכחי לעומת אוגוסט 2008, כשהסיבה העיקרית לפער המחירים היא מחסור בכלי רכב אצל חברות ההשכרה. "בחודש אוגוסט האחרון כמעט ולא נשארו לנו כלים במלאי וכך גם בחברות המתחרות, כשההיצע קטן המחירים עולים בהתאם". גורמים בענף ההשכרה מעריכים כי תקופת החגים התאפיינה אף היא בביקושים ומחירים גבוהים שנובעים מהביקוש העונתי הגבוה, כשבמקביל חברות ההשכרה העדיפו השנה להישאר עם מלאי רכבים קטן שהוביל להיצע נמוך של רכבים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x