שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

סופית: השופט לשעבר דן כהן יוסגר לישראל

ביהמ"ש העליון בפרו שאישר את ההסגרה לא מצא פגם בבקשת ההסגרה. כהן, שנמלט מישראל לפני 4 שנים, נאשם שבעת שהיה דירקטור בחברת החשמל קיבל שוחד של 16 מיליון שקל מחברת סימנס. בנוסף הוא נאשם שלחץ לאשר עסקת רכישת קרקעות באשדוד בהיקף של 62.5 מיליון דולר מתעשיות רוגוזין, שממנה קיבל 2 מיליון דולר

איתי הר אור 09:3216.10.09

לאחר שהועלו ספקות לגבי האפשרות כי השופט לשעבר דן כהן ישוב ארצה, נתן בית המשפט העליון בפרו את המילה האחרונה: דן כהן יוסגר לישראל, ובכך יסתיים מסע ההימלטות של כהן מישראל שהחל לפני 4 שנים. כהן נאשם שקיבל שוחד בהיקף של 16 מיליון שקל מחברת סימנס בעת ששימש דירקטור בחברת החשמל.

 

ההליכים המשפטיים בבתי המשפט בפרו הסתיימו במהירות רבה יחסית למדינה שלישראל כלל אין איתה הסכם הסגרה, עובדה שהיה חשש כי תעכב את הסגרתו של כהן לישראל.

 

בית המשפט העליון בפרו קבע כי אין עילה לדחות את בקשת ההסגרה של ישראל, וזאת מכיוון שאין בה מניעים פוליטיים, צבאיים, דתיים, גזעניין או לאומיים, המהווים עילות לפסילת בקשת הסגרה על פי כללי המשפט הבנילאומי. ההסגרה תתבצע לאחר שחומרי חקירה בעניינו של כהן יועברו למשרד המשפטים הפרואני, וההסגרה תתבצע לאחר תהליך מנהלי במשרד. 

 

בהחלטתו הורה בית המשפט על תהליך ביורוקרטי שבו יועברו חומרי החקירה ובקשת ההסגרה לידי משרד המשפטים הפרואני. באחד מסעיפי ההחלטה נאמר כי אין עילה לפסול את בקשת ההסגרה משום שאין בה מניעים פוליטיים, צבאיים, דתיים, גזעניים או לאומיים, שכן העבירות המיוחסות לכהן הן עבירות פליליות, שיידונו בפני בית משפט רגיל.

 

השופט כהן נעצר בפרו לפני כחודשיים, בעקבות בקשת ההסגרה של המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה שנשלחה לרשויות התביעה בפרו. בישראל מבקשים להסגירו לצורך העמדה לדין בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים של עובד ציבור, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש הליכי משפט.

 

לאחר שחומר הראיות נבחן על-ידי עו"ד ד"ר אילנה מודעי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), הוחלט על דעתו של פרקליט המדינה, על הגשת הבקשה להסגרתו. הבקשה הועברה בערוצים הדיפלומטיים ולאחר שרשויות התביעה בפרו בחנו את הבקשה ואת הראיות התומכות בה, היא הועברה לבית משפט בפרו, שהורה על מעצרו של כהן. נציג משטרת ישראל באמריקה הלטינית, רב-פקד יוסי קליין, ליווה מקרוב את הטיפול בהסגרה.

 

כהן, בן 66, שימש במשך כעשור דירקטור בחברת החשמל ויו"ר ועדת המכרזים בה. הוא נאשם שבין השנים 2004-2003 קיבל שוחד של מיליון אירו מחברת סימנס, ובתמורה לכך "דחף" את חברת החשמל לרכוש מהחברה הגרמנית טורבינות ללא מכרז. השופט לשעבר גם נאשם שלחץ לאשר עסקת רכישת קרקעות באשדוד בהיקף של 62.5 מיליון דולר מתעשיות רוגוזין, שממנה קיבל 2 מיליון דולר.

 

החשדות נגד כהן נחשפו במהלך חקירה אחרת שניהלה נגדו מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך בחשד לקבלת שוחד. החקירה התנהלה במשך מספר שנים על ידי צוות בראשותו של עו"ד ניר בר-און, כיום מנהל מחלקת חקירות ומודיעין של רשות ניירות ערך. לאחר חקירתו הראשונה, נחקר באזהרה פעמיים נוספות בנובמבר 2003 ובאוגוסט 2005, ובחר לשמור על זכות השתיקה. כמה ימים לאחר החקירה האחרונה יצא כהן את הארץ, ומאז לא שב.

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x