$
סביבה

28% מההשקעות בקלינטק בעולם מושקעות בישראל

אופיר פינס: פספסנו כמה הזדמנויות בקלינטק. אין כמעט כסף משמעותי שמושקע בכך, דרוש שינוי. מנכ"ל גאון אחזקות: "אני מתבייש להיות במדינה שבה התהליכים קורים בצורה הזו"

רויטל חובל 17:5714.09.09

28% מההשקעות בתחום הקלינטק בעולם מושקעות בישראל. כך עולה מנתונים שהציג רו"ח דורון שטיין מ-BDO זיו האפט במסגרת פורום מנהלי בנושא אנרגיה מתחדשת.

 

בכנס הועלתה ביקורת קשות כלפי הממשלה, על כך שאינה עושה מספיק לקידום שימוש ופיתוח אנרגיות מתחדשות.

 

אופיר

פינס, יו"ר השדולה הסביבתית חברתית אמר בכנס ש"ישראל נמצאת בפיגור בכל מה שקושר לשימוש באנרגיות מתחדשות. אנחנו עומדים על 0.01-0.02 אחוז שימוש באנרגיות מתחדשות היום, נתונים רחוקים מהאידיאל לכל הדעות. ב-1997 קיבלה הממשלה החלטה ששני אחוז ממשק החשמל יהיה מבוסס על אנרגיות מתחדשות.

 

"ב-2008 התקבלה החלטה אחרת שמדברת על כך ש-10% ממשק החשמל ייוצר על ידי אנרגיות מתחדשות עד 2020. אני לא בטוח שנוכל לעמוד ביעדים. פספסנו כמה הזדמנויות בקלינטק, דווקא בהייטק היינו מפורצי העולם. בארץ הדברים כמעט ולא קרו. אין כמעט כסף משמעותי שמושקע בקלינטק ודרוש לכך שינוי. המשבר הכלכלי גדע יוזמות סביבתיות של חברות שעוסקות בנושאים סביבתיים ולצערי ראיתי נסיגה מרעיונות חדשים בתחום הסביבתי".

 

משתתף נוסף בכנס שמתח ביקורת כלפי הרגולטור הוא שי פרמינגר, מנכ"ל קבוצת גאון אחזקות ובמסגרתה חברת גאון אגרו המשקיעה בתחום תשתיות המים.

 

"שלוש שנים לקח לנו לקבל הרשאה להגדיל את תפוקת מתקן ההתפלה בפלמ"חים מ-35 מיליון קוב ל-45 מיליון קוב. היום אנחנו בתהליך לאישור הרחבת המתקן אף יותר ואני מניח שזה ייקח עוד שנתיים", אמר פרמינגר.

 

"שוק המים הינו השוק החמישי בגודלו בעולם ומוערך ב-400 מיליארד דולר. הרגולטור הממשלתי לא עושה מספיק לקדם אנרגיות מתחדשות. אני מתבייש להיות במדינה שבה התהליכים קורים בצורה הזו."

 

"אין התחייבות אמיתית מצד הממשלה לעמוד ביעד לפיו 10% ממשק החשמל ייוצר באנרגיות מתחדשות ב-2020. לא זו הדרך, אלא הדרך היא התחייבות לשנים הקרובות, יעד לכל שנה. זו הדרך היחידה", הוסיף פרמינגר.

 

במאי 2009 גאון אגרו הודיעה על כניסה לתחום האנרגיות המתחדשות. בכנס הודיע פרמינגר כי בגאו אגרו מעוניינים להכפיל את היקף פעילות הקיים של גאון אגרו תוך 4 שנים. כיום מדובר בהיקף מכירות של כמיליארד שקל בשנה. כמו כן, הודיע פרמינגר על כוונת החברה להיכנס לתחום האנרגיות המתחדשות במים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x