$
אנשי השנה תש"ע

חברים מספרים על עופר

עשרה אנשים מספרים על יו"ר ההסתדרות עופר עיני, הלא־פוליטיקאי הכי פוליטי בישראל

מיקי פלד 07:2517.09.09

"לא שידר תכונות של מנהיג"

הוגט אלחדד, המחנכת של עיני בכיתה י', מקיף ד' בבאר־שבע

הוגט אלחדד ובעלה ניסים זווילי הוגט אלחדד ובעלה ניסים זווילי צילום: מאיר אזולאי

 

"את עופר פגשתי שוב לפני כחמש שנים, לאחר שלא ראיתי אותו בערך 35 שנה. מיד זיהיתי אותו. למרות השנים שעברו, הוא לא השתנה הרבה. בתיכון הוא היה בחור שקט מאוד, עם משקפיים צבעוניים. הוא תמיד החזיק סביבו חבורה של אנשים, והיה אחד הראשונים לבוא על אופנוע לבית הספר. בשנות השבעים בבאר שבע זה נחשב נדיר.

 

"מה שאפיין את עופר היה הומור קר. הוא היה מספר בדיחה בלי להזיז אף שריר בפנים. יש לי בראש תמונה שלו יושב בכיתה ומשקיף מהצד. היום, כשאני חושבת על זה, הביישנות והשקט שלו לא שידרו אף פעם את זה שיש לו תכונות של מנהיג".

 

"ההערצה אליו הלכה וגברה"

אתי איטח, המזכירה של עיני כשהיה יו"ר הוועד הארצי של עובדי מס הכנסה

 

"הייחוד של עופר הוא היכולת שלו לגעת בכל אחד לפי האופי שלו. מדובר באדם כריזמטי מאוד, עם רגישות לכל עובד ועובד, ללא קשר למעמדו. זו הסיבה שההערצה אליו במס הכנסה הלכה וגברה. שלוש שנים עבדתי איתו ושירתתי אותו נאמנה, והוא תמיד שמר על נועם הליכות וצניעות. אם ראיתי אותו כועס זה היה רק כשפגעו באנשים ובעובדים שהוא ייצג, או כאשר לא דיברו אליו אמת. עופר אוהב אנשים נאמנים, אנשים שעובדים.

 

"עוד בפגישה הראשונה שלי איתו ידעתי שהוא יגיע רחוק, עד לצמרת. גם אז הוא אמר שהוא לא רוצה תפקיד רשמי בפוליטיקה, אבל אני אשמח אם הוא דווקא יתחרט וינסה".

 

"מחובר לכל פינה במשק"

בכיר שעבד מול עיני בשנים האחרונות

 

"עופר הוא דיל־מייקר. הוא סוחר בנשמתו. הוא צריך עמדת פתיחה, סגירה, וסיכום באמצע. בו־בזמן, הוא גם שומר על הגינות. הוא איש מאוד מאוד ישר. הוא לא יתפוס אותך במקום שטעית ולא יסכים שתתפוס אותו במקום שטעה. הוא הצליח להרכיב בהסתדרות כוורת מאוד מקצועית של אנשים, וכשהוא מגיע לדיונים הוא יודע על מה הוא מדבר. הוא גם איש של כבוד - אם שרפת איתו את היחסים זה יישאר כך לנצח. הוא אוהב מאוד ששומרים על כבודו.

 

"אני מכיר את עופר מאז שהיה יו"ר הסתדרות עובדי המדינה. הוא מאוד שאפתן. הוא ראה את עצמו מגיע לקצה של הפירמידה של ההסתדרות, אבל הוא לא שכיר־חרב. באמת אכפת לו. אכפת לו מהעובדים ומהמדינה. אכפת לו שלא יהיו נזקים גדולים מדי למשק, אבל הוא לא אוהב להיות פראייר. הוא לא ייתן שתמרח אותו ותפגע בו או בעובדים.

 

"הבחור מחובר לכל פינה במשק הישראלי, לטוב ולרע. הוא מחובר לכל אנשי הממשלה, ליו"ר הוועד בשטח וגם לאנשי עסקים. בסוף, לאחר שמסכמים, אתה יודע שאצלו מילה זו מילה".

 

עיני והממונה על השכר באוצר אילן לוין. דיל מייקר עיני והממונה על השכר באוצר אילן לוין. דיל מייקר צילום: גיא אסיאג

 

"יכול להיות גם אדם פתוח"

חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה והרווחה ויו"ר ארגון עובדי התעשייה האווירית

 

"גם מי שרוצה להתווכח על עופר עצמו, לא יכול להתווכח על ההצלחה שלו. ללא ספק, עופר הביא רוח חדשה להסתדרות. במהלך השנה הזו הוא הגיע להישגים חקיקתיים משמעותיים לעובדים, גם אם הוא לא קיבל את כל מה שהוא רצה. כאשר הצעות החוק הגיעו לדיון בוועדת העבודה של הכנסת ראיתי שעופר יכול להיות גם אדם פתוח.

 

"מטבע הדברים, הוא כעס על כך שאחרי שהגיע להסכמות עם המדינה, הוא גילה שהיא לא יכולה לספק לו את מה שהוא ביקש, כמו מה שקרה בנושא התוספת לקצבאות הזקנה. עיני בא עם סיכום עם המדינה בצורה של 'כזה ראה וקדש'. הוא אמר שהוא שילם בדמי הבראה ושהוא רוצה לקבל את הסחורה שהוא שילם עליה - ובאופן עקרוני הוא צודק. אלה היו הסכמים של לילה, כאשר הדחיפות והעייפות משפיעות, ולפעמים במצב כזה צריך לשנות מילה פה מילה שם. הוא הבין, ומה שהיה צריך להשתנות אכן שונה, כמו שהיו פעמים במהלך הדיונים שבהן אני התגמשתי".

ד"ר איציק ספורטא ד"ר איציק ספורטא צילום: אוראל כהן

 

"הדרך שלו זה לבוא מלמעלה"

ד"ר איציק ספורטא, מרצה בכיר באונ' ת"א, מומחה ליחסי עבודה ופעיל חברתי

 

"כאשר ארגון עובדים מסומן על ידי מי שעומד בראשו, זו בעיה. מדובר בארגון ענק, שצריך להיות חזק יותר וגדול יותר מראשו. לצערי, מה שחסר להסתדרות בעידן עיני היא רוח דמוקרטית, עם ויכוחים ואופוזיציה משמעותית.

 

"בתקופתו של עיני נראה שההסתדרות מאבדת את אחת המטרות העיקריות שלה - הקמה של ועדי עובדים שיגנו על זכויותיהם. ההסתדרות לא באמת מארגנת עובדים, ועיני לא שם על זה דגש מספיק חזק. יש לכך גם השפעה על עובדי הקבלן ועובדים חלשים אחרים במשק הישראלי. נראה שהדרך של עיני היא לבוא מלמעלה, לחזק את העובדים בעזרת חקיקה והשפעה על מדיניות.

 

"צעדים שכאלה הם חיוביים, אבל לא יכולים להיות הדבר העיקרי. אי אפשר להתווכח עם העובדה שכיום עיני הוא אחד האנשים החזקים בישראל מבחינה פוליטית. השאלה היא האם זה מצב זמני או כזה שיחזיק לאורך זמן, גם לאחר שעיני יעזוב את ההסתדרות.

 

"הייתי רוצה לראות אותו מכניס אנרגיות של ארגון עובדים אמיתי לתוך ההסתדרות. כך, לדוגמה, מפריע לי שכאשר הוא עורך הסכם קיבוצי חשוב כשלעצמו עם ארגון חברות השמירה, הוא לא דואג גם להקמת ועדים חזקים בחברות הללו. נוסף על כך, הייתי רוצה לראות את עיני משקיע יותר ביצירת סדר יום חדש. ההסתדרות צריכה להעביר מסר חד־משמעי על מדיניות הרווחה בישראל, על מצבם של העניים, כמו גם מסר לגבי מדיניות התעסוקה".

 

עו"ד ערן גולן עו"ד ערן גולן צילום: עמית שעל
"מיצב עצמו כמנהיג שקול"

עו"ד ערן גולן, מומחה לדיני עבודה וחבר הנהלת עמותת קו לעובד

 

"הישגיו של עיני ושיתוף הפעולה הנדיר בינו לבין נשיא התאחדות התעשיינים הובילו למודל חדש של שיתוף פעולה, שבו מספר השביתות במשק ירד פלאים. עיני הצליח להשיג תוספות שכר משמעותיות במגזר הציבורי, להשתמש לראשונה בחוק ההסדרים כמנוף לטובת העובדים, לתווך בסכסוכים גדולים ולמצב את עצמו כאחד המנהיגים השקולים ורבי העוצמה בישראל.

 

"ואולם, הנקודה החבויה מהעין היא שמימון הגירעונות ההיסטוריים של ההסתדרות נעשה באמצעות העובדים העניים במשק - עובדי הסיעוד, השמירה, הניקיון וכוח האדם. מעובדים אלו נגבים עשרות מיליוני שקלים בשנה לטובת ההסתדרות, אך פרומיל בלבד מוקדש לשיפור מעמדם. בכל הנוגע לעובדים אלו עיני המשיך את קודמיו: חתם על הסכמים קיבוציים מבלי להתייעץ עם העובדים ונמנע מלפעול בצורה אקטיבית להקמת ועדי עובדים ארציים בענפים אלו, תוך התעלמות מהעובדים עצמם.

 

"לזכותו ייאמר שעיני זיהה שהקשר בין העובדים הלא מאורגנים בשטח לבין ההסתדרות הוא אחת הנקודות החלשות של ההסתדרות והקים יחידה שתעסוק בהתארגנות עובדים - אך זה נעשה על רקע פעילותו של ארגון כוח לעובדים, המהווה איום רעיוני על המבנה הקיים של ארגון העובדים הגדול במשק".

 

"עופר מבין שיש גבולות"

יובל רכלבסקי, לשעבר הממונה על השכר באוצר וכיום יו"ר חברת אתגר

 

"לעומת שנים עברו, שבהן אנחנו באוצר חשנו פחות בהנהגה חזקה בהסתדרות, כאשר הוא הגיע לתפקיד יו"ר הסתדרות עובדי המדינה מיד הרגשנו בשינוי. כבר אז הוא היה גורם מלכד, שהוועדים הלכו אחריו.

 

"יכולתו של עיני במשא ומתן התבטאה בהבנה שלו שיש גבולות גם למה שהוא יכול להשיג ולדרוש מהצד השני. כך, כאשר ניהלנו משא ומתן על תוספות שכר לאגפי המסים, הוא הבין שאי אפשר לפרוץ את מסגרות השכר במשרדי הממשלה, וכל תוספת חריגה שתינתן לעובדי רשות המסים תוביל לדרישות מצד שאר עובדי המדינה. למרות שוועד רשות המסים, שהוא צמח בו, לא אהב בתחילה את ההסכמות שהוא הגיע אליהן איתנו, הוא ידע לשכנע אותם שזהו ההישג המקסימלי.

 

"יש פולחן אישיות של עופר" עובד לשעבר בהסתדרות

 

"עופר עשה דברים נפלאים להסתדרות, הפך אותה לגוף דומיננטי במשק. היום ההסתדרות הופכת יותר ויותר לאיגוד מקצועי אמיתי, חברים חדשים מצטרפים כל הזמן, ומגיע לו כל הכבוד על כך. הבעיה היא שזה נעשה במחיר של השתקת כל אופוזיציה או דיון דמוקרטי בתוך ההסתדרות עצמה, כדי לחזק את האיש בפני חוץ, בפני הציבור.

 

"בשלוש השנים האחרונות נוצרה אווירה שבה אם עובד, בכיר ככל שיהיה, רוצה להביע דעה הפוכה מזו של עופר בנושא מסוים — הוא צריך לחשוב על כך 10 פעמים. דקות לאחר שאדם מביע דעה הפוכה, הנושא כבר נמצא בטיפולו של עופר.

"בעבר היתה רוח דמוקרטית במסדרונות ההסתדרות. היום, עובד שחושב אחרת מסומן. כיום בהסתדרות יש פולחן אישיות של עופר. במי עיניי ראיתי איך באחת מהוועידות של ההסתדרות עלה מישהו לבמה ודיווח עשרות פעמים ש'עופר עיני נכנס לאולם' - עד שכולם סוף סוף מחאו כפיים".

 

אלי כהן אלי כהן צילום: אלכס קומולוסקי
"נשאר אותו אדם פשוט"

אלי כהן, לשעבר הממונה על השכר באוצר וכיום סמנכ"ל באל על

 

"לעופר עיני יש את כל התכונות שהופכות אדם למנהיג. הוא מאוד כריזמטי, הוא בעל אינטילגיציה מולדת ונרכשת, והוא מבין טוב מאוד בכלכלה. כשהוא יושב מולך למשא ומתן הוא לא קל. הוא יודע בדיוק מה הוא רוצה, אבל הוא משתדל לדעת גם מה אתה רוצה, והכי חשוב - מה אתה רוצה לקבל ויכול לתת.

 

"מה שהופך את עיני למנהיג הוא ההבנה שלו שבתקופה שבה המנהיגים האמיתיים בישראל נספרים על יד אחת - היה אתה מנהיג. כנס לוואקום ותפוס הובלה, בלי לשכוח מי אתה ובעיקר את מי אתה מייצג.

 

"עופר נשאר גם היום אותו אדם פשוט מפקיד שומה באר שבע, שבא לעשות את העבודה למענה הוא נבחר וחוזר הביתה מאוחר מאוד בלילה. הוא לובש את אותם הבגדים, אוכל באותן המסעדות ובניגוד לכל הפוליטיקאים, הוא גם לא חושב על התפקיד הבא".

 

"יותר חזק מהרבה פוליטיקאים"

ריקי בכר, יו"ר ועד עובדי בנק דיסקונט

 

"לדעתי, עופר לא צריך ללכת ולהתמודד על תפקיד רשמי בפוליטיקה. היום הוא יותר חזק מהרבה פוליטיקאים, ומועיל לציבור העובדים הרבה יותר בתפקידו הנוכחי. הפוליטיקה בסוף מקלקלת את האנשים, אם כי ללא ספק עופר היה יכול להיות אחד השרים המוצלחים.

 

"עופר הצליח לאחד את כל הצדדים במשק ואין דבר טוב מזה, במיוחד כאשר המהלך נעשה תוך שמירה על שקט תעשייתי. הוא הצליח לעשות את זה כי כולם יודעים שהוא אדם של מילה. אין לו ימינה ואין לו שמאלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x