$
משפט

תביעה ייצוגית: העיריות גבו אגרות ביוב גבוהות מדי

7 עיריות בגוש דן הואשמו בכך שגבו אגרות אך לא העבירו את מלוא הסכום לטיפול בביוב. ביהמ"ש הציע פשרה לפיה יחזירו לתושבים כ-80.5 מיליון שקל עד אפריל

מארק שון 13:0130.08.09

ביהמ"ש המחוזי בת"א אישר היום (א') לנהל תביעה כייצוגית נגד 7 עיריות באזור גוש דן: תל-אביב, פתח-תקווה, רמת גן, חולון, בני ברק, בת ים וגבעתיים. הטענה שעולה מהתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד רפאל לוי אבשלום, היא כי העיריות גבו אגרת ביוב מהתושבים אך לא כל הסכום במלואו שימש לטיפול

בביוב, והכספים לא הועברו לאיגוד שהוקם לצורך זה.

 

השופט ד"ר עמירם בניימיני נתן לעיריות ארכה עד ה-1 באפריל להחזיר לתושבים סכומים שנגבו עבור ביוב אך לא שימשו לצורך זה, כ-80.5 מיליון שקל, מתוכם כמחצית של עיריית ת"א, בטרם יפרסם את אישור התביעה כייצוגית.

 

השופט ציין, כי "אם מסתבר כי שנה אחר שנה גובות העיריות את האגרה ואינן מעבירות אותה לאיגוד במלואה, אין כל סיבה שהכספים לא יוחזרו למשלמי האגרות", השופט הוסיף, כי "עולה יותר מאשר חשש ממשי כי כספי אגרת הביוב שימשו בחלקם למטרות שונות של העיריות, שאינן קשורות לביוב איגודי".

 

השופט הביא כדוגמא את עיריית תל-אביב, שהסתבר כי בהצעת התקציב שלה לשנת 2007 הניחה העירייה כי תגבה מן התושבים 70 מיליון שקל בעבור אגרת ביוב איגודית, אך תעביר לאיגוד רק סך של 48.5 מיליון שקל מתוכם. "אם הדבר ידוע מלכתחילה, הרי שאי-החוקיות נעוצה לא רק בדרך שהעיריות נוהגות בכספים שגבו כאגרת ביוב, אלא בגבייה עצמה", קובע השופט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x