שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

הותר לפרסום: השופט לשעבר דן כהן נעצר בפרו והוגש נגדו כתב אישום

כהן מואשם בכך שקיבל שוחד של עשרות מיליוני שקלים מחברת סימנס ובתמורה קידם את רכישתן של 5 טורבינות גז על ידי חברת החשמל

איתי הר אור 09:4025.08.09

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע לשעבר, דן כהן, נעצר אתמול בלימה, בירת פרו, והוגש כנגדו כתב אישום. כך התיר לפרסום לפני זמן קצר בית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

כהן נעצר בעקבות בקשת הסגרה של המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה שנשלחה לרשויות התביעה בפרו. רפ"ק יוסי קליין, נציג משטרת ישראל באמריקה הלטינית, ליווה מקרוב את הטיפול בהסגרה, והבקשה הוגשה באמצעות עו"ד רג'ינה תפוחי מהמחלקה.

 

כהן נעצר לאחר שנמלט מהארץ בעקבות חשד לקבלת שוחד מחברת סימנס בעת שהיה דירקטור רב השפעה בחברת החשמל. כהן, מי שהיה מחותנו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרון ברק (בתו של כהן היתה נשואה לבנו של ברק) חשוד בביצוע עבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שיבוש מהלכי משפט ועבירות על חוק ניירות ערך. בשנת 2005 עזב את ישראל והתגורר בלימה בירת פרו שעמה אין לישראל הסכם הסגרה, ומאז לא הופיע בישראל להמשך חקירותיו.

 

כהן, 67, לשעבר יו"ר ועדת נכסים וחבר בוועדת כספים בדירקטוריון חברת החשמל מואשם בכך שקיבל שוחד מחברת סימנס תמורת קידום עסקה לרכישת טורבינות גז על ידי חברת החשמל. החשדות עלו לראשונה במסגרת חקירה אחרת שניהלה רשות ניירות ערך לאחר קריסתה של חברת רוגוזין הציבורית בשנת 2002. במסגרת חקירת הקריסה עלה חשד כי כהן קיבל טובות הנאה וכספים רבים מבעל השליטה דאז עזרא הראל, בתמורה לקידום עסקה שלפיה חברת החשמל רכשה מרוגוזין קרקע בעיר אשדוד במחיר גבוה במיוחד. חקירה זו בפרשת רוגוזין הובילה לחשדות בדבר קבלת שוחד מתאגיד סימנס הגרמני.

 

כאמור, כהן מואשם כי קיבל שוחד מחברת סימנס ובתמורה קידם את רכישתן של 5 טורבינות גז על ידי חברת החשמל. על פי החשד, כהן הביא לכך ש ב-2002 רכשה חברת החשמל מסימנס שלוש טורבינות לייצור חשמל מגז טבעי בעלות של כ-100 מיליון יורו כל אחת, לאחר שסימנס זכתה במכרז. לאחר מכן, בשנת 2004, רכשה חברת החשמל מסימנס שתי טורבינות נוספות במחיר דומה וללא מכרז, בנימוק שהטורבינות נרכשו מסימנס בזול וכי הן חיוניות לחברה. רשות ניירות ערך שחקרה את הפרשה מצאה כי בתמורה לקידום העסקאות, קיבל כהן לכאורה עשרות מיליוני שקלים באמצעות חשבונות קש ברחבי העולם. לאחר שקרסה חברת רוגוזין, מונה ב-2003 עו"ד פיני רובין לתפקיד מפרק החברה.

 

בתחילת מרץ 2008 הוגשה לבית המשפט השלום בתל אביב בקשה להוצאת צו מעצר נגד כהן. בתחילת יולי 2008 פרסם "כלכליסט" כי כהן מנהל ממקום מושבו בפרו מגעים עם הפרקליטות במעורבותו של פרקליט המדינה משה לדור, בנוגע לתנאי חזרתו לארץ והעמדתו לדין, אך מגעים אלה לא צלחו. אתמול, כאמור, הוא נעצר בפרו.

 

בחברת החשמל כבר הביעו בעבר את רצונם להגיש נגד כהן תביעה אזרחית, וההערכות הן כי חזרתו של כהן לארץ והעמדתו לדין בבית משפט ישראלי התעכבו בין היתר עקב החשש מתביעה אזרחית שתגיש נגדו חברת החשמל.

 

החקירה כנגד כהן התנהלה ברשות ניירות ערך במשך מספר שנים על ידי צוות בראשותו של עו"ד ניר בר-און, כיום מנהל מחלקת חקירות ומודיעין של רשות ניירות ערך.

 

ממשרד המשפטים נמסר: "לאחר שחומר הראיות נבחן ע"י עו"ד ד"ר אילנה מודעי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), הוחלט על דעתו של פרקליט המדינה, על הגשת הבקשה להסגרתו. הבקשה הועברה בערוצים הדיפלומטים ולאחר שרשויות התביעה בפרו בחנו את הבקשה ואת הראיות התומכות בה היא הועברה לביהמ"ש בפרו, שהורה על מעצרו של כהן". בפרקליטות אף הביעו תודה לרשויות בפרו על שיתוף הפעולה המקצועי לאורך כל הדרך". 

 

בהנהלת בתי המשפט הגיבו למעצרו של כהן בבקשה להגדיר נכונה את תפקידו כשופט. בהודעה שפרסמה דוברת בתי המשפט אילת פילו, ביקשה הדוברת מכלי התקשורת שלא לכנות את כהן שופט בדימוס: "דן כהן כיהן כשופט בסוף שנות ה-70 למשך כ-3 שנים בלבד, שלאחריהן פרש מכס השיפוט ופנה לתחום עריכת הדין. דן כהן אינו שופט בדימוס. שופט בדימוס הוא שופט שפרש לגמלאות ממערכת בתי המשפט ומקבל גימלה, זאת להבדיל מאדם שכיהן כשופט ואיננו מכהן עוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x