$
משפט

ייצוגיות נגד מי עדן ונביעות: המים אינם מינרליים

כנגד מי עדן הוגשה תביעה על סך כ-650 מיליון שקל וכנגד נביעות הוגשה תביעה של כ-800 מיליון שקל. התובעת טוענת כי מדובר במים העוברים סינון, ועל כן אינם עונים להגדרה של מים מינרליים

מארק שון 15:1709.08.09

2 בקשות לאשרן כתביעות כייצוגיות הוגשו היום (א') לביהמ"ש המחוזי בת"א כנגד חברות המים המינרליים מי עדן ונביעות, הראשונה על סכום של כ-650 מיליון שקל והשנייה על סכום של כ-800 מיליון. התובעת הייצוגית, דורין שמיר, טוענת באמצעות עו"ד גיל רוה ושרון שפינט כי מקור המים אינו מוגן מזיהומים וכי הם אינם עומדים בהגדרת "מים מינרליים" על פי החוק. 

 

על פי כתבי התביעה, בניגוד לפרסומים של שתי החברות ובניגוד לדרישות החוק, מדובר במים הנשאבים ממאגרים שהזדהמו ואשר עוברים סינון. עוד טוענת התובעת כי חברות המים המינרליים מטעות את הצרכנים ומפרות את הוראות חוק הגנת הצרכן.

 

לטענת התובעת, מאחר ומאגרי המים הזדהמו החלו החברות לסנן אותם כנגד חיידקים, וזאת בניגוד לפרסומים לפיהם מדובר במים שלא עברו שום טיפול ואשר פורצים מהמעיין באופן טבעי כמים מינרליים. עובדה זו לא רק שמנוגדת לפרסומי החברות עצמן, אלא שהיא מנוגדת לתקן הישראלי למים מינרליים ומנוגדת להוראות החוק. 

 

מכתב התביעה עולה עוד, כי לאחר שאירע זיהום במאגרים מהם שואבות החברות את המים ולאחר שמשרד הבריאות הורה על הפסקת השאיבה, חודשה הפעילות על בסיס הוראת שעה ששינתה באופן מהותי את הדרישות למים מינרליים, תוך התרה של קיום זיהומים במי המקור. התובעת טוענת כי הוראת השעה לא פורסמה כדין ולפיכך היא חסרת תוקף משפטי מחייב, כך שהמים שמוכרות החברות אינם מהווים "מים מינרליים" כהגדרתם בחוק. 

 

תקנות בריאות העם (מים מינרליים ומי מעין) מגדירות כי הקשר בין מקור המים המינרליים לבין המילוי לא כולל תחנות ביניים והמים לא עברו כל טיפול.  

 

כחודש לאחר ההודעה של משרד הבריאות והפסקת השאיבה הודיעו החברות כי הן חוזרות לשאוב ולמכור את המים בהתאם להוראת שעה של משרד הבריאות. כעת טוענת התובעת כי מדובר במסמך ללא תאריך וללא חתימה שלפי מיטב ידיעתה לא פורסם ברשומות, כפי שמתחייב מדבר חקיקה חדש.

 

מהתביעה עולה, כי במסגרת אותה הוראת השעה, שונו באופן מהותי הדרישות למים מינרליים המוגדרות בתקנות בריאות העם-מים מינרליים, תוך התרה של קיום זיהומים ברמה מסויימת במי המקור, דבר שאסור בתכלית האיסור בהתאם לתקנות.

 

ממי עדן נמסר כי "לא קיבלנו עדיין את כתב התביעה". מנביעות נמסר, כי "טרם התקבל כתב התביעה. לכשיתקבל נלמד אותו ונגיב בהתאם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x