שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

תלונה ראשונה בפרשת חברת ההשקעות החרדית: "שפרנוביץ' גנב את כספי ואיים לרצוח אותי"

יצחק חשין הגיש היום תלונה במשטרה כנגד הבעלים של חברת ההשקעות החרדית שקרסה. לטענתו הפסיד מאות אלפי דולרים בפרשה

שלהבת חסדיאל והדר קנה 19:3015.07.09

תלונה ראשונה הוגשה בפרשת המעילה בחברת ההשקעות החרדית חומש. רק אתמול (ג') נמסר ממשטרת מחוז תל אביב כי הפרשה אינה נחקרת על ידם היות ולא הוגשה אף תלונה. רבים מנפגעי פרשת המעילה החמורה חוששים להתלונן.

 

הראשון שהעז להתלונן הוא יצחק חשין, שהפסיד כמה מאות אלפי דולרים

בפרשה, והגיש היום תלונה במפלג ההונאה במחוז ירושלים.

 

מהמשטרה נמסר כי הם מחכים לתלונות נוספות ולחומר נוסף שייאסף בפרשה. בתוך כך נודע כי רשות המסים עוסקת גם כן בפרשה ובודקת חשדות לאי דיווח על הכנסות בחברה.

 

כמו בכל מקרה פלילי, ישנם רבים במגזר החרדי שחוששים להתלונן מסיבות שונות. אתר "כיכר השבת" מדווח כי חשין שאל רבנים בטרם פנה להתלונן: "הרבנים אמרו לי שחובה להתלונן". "האיש הזה", אומר חשין, "רימה אותי וגנב את כספי, סובב אותי בכחש ואף איים עלי ברצח".

 

גם על עניין האיומים הגיש חשין תלונה במשטרה. לדבריו אמר לו בעל בית ההשקעות, "יעלה לי כמה אלפים להכניס לך כמה כדורים". חשין מספר על משפחות נוספות שנפלו במאות אלפי דולרים בסכומים דמיוניים. הוא אף טוען שמסמכים רבים שהציג בית ההשקעות למשקיעים, היו מסמכים מזוייפים ושקריים.

 

"באתי אליו לפני מספר שבועות ודרשתי ערבות לכספי, הוא הציע לי 18% רווח ובלבד שלא יצטרך להעניק לי ערבות בנקאית. הוא אף ביקש 100 אלף שקל נוספים ואמר שמצב החברה מעולה. הבנתי שמשהו לא בסדר וביקשתי למשוך את כל הכסף, אז הוא החל למשוך אותי בסיפורים שנגמרו בכך שהסכים לתת לי צ'קים על הסכום שאוכל לפרוע ב-10 ליולי. היום אני מבין למה הוא דחה אותי לתאריך הזה", סיפר  חשין.

 

עתה מתברר כי הסיפור הולך ותופח הרבה מעבר למימדים שנחזו מתחילה, שכן עוד כמה בתי השקעות דומים קיבלו בשבוע האחרון דרישות למשיכת כספי המשקיעים בהיקפי ענק של עשרות מיליוני שקלים. מטבע הדברים הדבר עלול להקרין על היציבות הכלכלית של המגזר החרדי באם כדור השלג ימשיך לצבור תאוצה.

 

תביעה נגד מוסדות צדקה

 

הדיה של הפרשייה הכלכלית החמורה, שיש מי שרואים בה את התאומה החרדית-ישראלית לסערת מאדוף האמריקאית – מסרבים לשכוך. בכל ריכוז חרדי סחים הכול אודות השערורייה הכלכלית הגדולה, שהפכה כל השקעה פיננסית לשקיעה כלכלית מוחלטת.

 

יש המאשימים את בעליה של חברת ההשקעות השוקעת חומש ורואים בהתנהלותו לאורך שנות קיומה של החברה נוכלות שערורייתית. יש המצדדים בזכותו של שפרנוביץ וטוענים שאיבד את כספו במספר מהלכים כלכליים שגויים.

 

משקיעים שהפסידו את כספם בקרנותיה של החברה פנו לדיין הגר"מ שפרן, הנחשב למומחה בדיני ממונות.  תשובתו של הדיין היתה מפתיעה. "הוא תרם הרי סכומים גדולים למוסדות תורניים ולמטרות צדקה", אמר הגר"מ למשקיעים השוקעים. "כוונתו הייתה להראות שהוא מבוסס, ובכך להשרות סביבו תחושה של בטחון כלכלי. אם כן, אתם יכולים לעשות 'כתב הרשאה' ולתבוע את אותם מוסדות שנהנו מתרומותיו של שפרנוביץ".

  

יצוין כי בין המוסדות ששפרונוביץ נהג, בימיו הטובים, להעניק להם תרומות עתק בהיקפים גדולים הם מוסדות גור, טאלנא, ועוד. אתר ב"חדרי חרדים" מדווח כי אם התביעה הכוללת שהציע הגר"מ שפרן תצא אל הפועל, יהיו המוסדות הללו בין המוסדות הרבים שייחשפו לתביעת הענק. 

 

במסגרת הפרשה הופצה שמועה לפיה ברח שפרנוביץ' לחו"ל. לדברי מקורביו, שפרנוביץ', תושב שכונת גני הדר בפתח תקווה, לא שהה בחו"ל, אלא שהה כל העת בדירת מסתור אי שם בארץ, כדי לקחת פסק זמן להיערכות מחדש. לעומת זאת, יש הטוענים כי שפרנוביץ' נחת השבוע מלונדון, על מנת להרגיע את המשקיעים.  למקורביו אמר: "הורגים אותי ואת משפחתי. שופכים את דמי, אף אחד לא שמע את גרסתי. אני מקווה שהכל יסתדר בעזרת ה'".

 

על פי דברי מקורבו, חלק מהכסף שהושקע אצל שפרנוביץ נגוז בהשקעות כושלות, אך חלק גדול אחר מופקד בחשבונות הבנק של החברה, הנמצאים תחת עיקול מטעמים כאלה ואחרים.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x