$
תיירות

התאחדות המלונות: "אם יוטל מע"מ על התיירות תהיה כאן מפולת"

הדברים נאמרו לקראת דיון שצפוי להתקיים מחר בוועדת הכספים, בנוגע להצעת משרד האוצר להטיל 16.5% מע"מ על שירותים לתיירים שיגיעו לישראל. לטענת נציגי הענף, יביא המהלך לפיטורי כ-12 אלף עובדים בענף התיירות ובענפים חופפים, יגרום לנזק שיווקי לישראל ויקטין את הכדאיות של יזמים לבצע השקעות

יסמין גיל 14:4329.06.09

"מדינת ישראל מתנהלת בניגוד גמור לכל מה שקורה בעולם בכל הקשור לתיירות", כך אמר הבוקר (ב') נשיא התאחדות המלונות, אלי גונן, במסיבת עיתונאים שערכו נציגים מענף התיירות, לקראת דיון שצפוי להתקיים מחר בוועדת הכספים של הכנסת. נציגי הענף מקווים כי בדיון זה - בנושא הצעת משרד האוצר

להטיל 16.5% מע"מ על שירותים לתיירים שיגיעו לישראל - תתקבל החלטה להוריד את ההצעה מסדר היום, עוד לפני הקריאות השנייה והשלישית של התקציב.

 

התיירנים, ובראשם המלונאים, מקיימים בתקופה האחרונה מאבק שקט, הכולל בעיקר פגישות עם נציגי האוצר ובכירי הממשל, חלופת מכתבים, והתנהלות מול התקשורת - במטרה להביא לביטול ההחלטה. התיירנים טוענים כי ייקור חבילת הנופש לישראל, בשל הטלת המע"מ, יביא לירידה של 12% במספר התיירים שיגיעו לארץ בשנה, פחות 290 אלף מבקרים. כן, לטענתם יביא המהלך לפיטורי כ-12 אלף עובדים בענף התיירות ובענפים חופפים, יגרום לנזק שיווקי לישראל ויקטין את הכדאיות של יזמים לבצע השקעות בתיירות.

 

"אנחנו מדשדשים סביב שני מיליון תיירים בשנה ואילו בירדן כבר עקפו אותנו", אמר גונן, "יש גבול למה שאפשר להעמיד אותנו במבחן. אני חושב שהנושא צריך לרדת מסדר היום, ויפה שעה אחת קודם".

 

על נושא הטלת המע"מ על ירקות ופירות, שגם מולו מתנהל מאבק, והחשש שאולי האוצר לא יסכים "להתקפל" פעמיים, אמר גונן: "לדעתנו אין קשר בין הדברים. אם הם לא ירדו מנושא המע"מ על התיירות, תהיה לנו כאן מפולת. אם המדינה מדברת על תעסוקה ועל פריפריה, היא צריכה להתעשת".

 

יו"ר לשכת התיאום של תעשיית התיירות, מיכאל פדרמן, הוסיף כי למעשה התייקרות מחירי הלינות בבתי המלון תהיה גבוהה מ-16.5%: "הרי גם הסוכנים יצטרכו להרוויח והמשמעות האמיתית היא התייקרות של 20%".

 

"זאת טיפשות ממדרגה ראשונה להטיל מע"מ על תיירות", הוסיף יו"ר לשכת מארגני תיירות נכנסת, שמואל מרום, "יש גורמי תיירות מחו"ל שפשוט יזנחו את מדינת ישראל. אנחנו גם ככה מדינה יקרה בהשוואה למדינות אחרות. רמת הרווחיות של ענף התיירות היא בין אחוז לשניים ולכן כשמדברים על 16.5%, זה בנפשנו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x