$
קריירה

רמון יתפטר מחר מהכנסת - הולך לעסקים

אחד הפוליטיקאים הוותיקים בישראל יניח מחר מכתב התפטרות על שולחנו של יו"ר הכנסת, אחרי 26 שנות כהונה. הוא צפוי לפנות לעסקים - ולשמש ראש מועצת קדימה. המחליפה: יוליה שמאלוב-ברקוביץ'

אטילה שומפלבי, ynet 14:4728.06.09

סוף לקריירה בממשלה ובכנסת, בינתיים: אחרי 26 שנים בחזית הפוליטיקה הישראלית, צפוי חבר הכנסת חיים רמון למסור מחר (ב') ליו"ר הכנסת את מכתב ההתפטרות - ולפנות לעסקים. רמון ייפרד מחר גם מחבריו בישיבת סיעת קדימה, וביום רביעי הוא צפוי לנאום - בפעם האחרונה - במליאה. במקומו תיכנס

לכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ'.

 

לפני כמה שבועות נחשף ב-ynet כי רמון צפוי להודיע תוך זמן קצר על התפטרותו מן הכנסת, אולם רמון עצמו סירב לאשר את הידיעה. הוא סיכם עם יושבת ראש קדימה, ציפי לבני, שיעמוד בראש מועצת המפלגה. לבני מעוניינת להיעזר בכישוריו של רמון גם אם לא יכהן בכנסת. בכירים בקדימה ציינו כי "רמון יישאר בתמונה בכל מקרה, וזה ברור שבעתיד, לאחר שיהיו שינויים במצב הפוליטי, יוכל לכהן כשר אם ירצה בכך".

 

השמועות על פרישתו הצפויה של רמון מציפות את המערכת הפוליטית כבר שנים ארוכות. רמון נחשב לפוליטיקאי מוכשר, אולם פעם אחר פעם איים לפרוש מן החיים הפוליטיים. לאחרונה, בסמוך לפריימריז לרשימת קדימה לכנסת, היה קרוב לפרישה, אולם לבני הצליחה לשכנעו להתמודד על מקום ברשימה, תוך הבטחה כי התוצאה שם לא תשפיע על מיקומו סביב שולחן הממשלה - אם היא תרכיב אותה. רמון התרצה, התמודד, ולאחר שנתניהו הקים את הממשלה - גמלה בליבו ההחלטה הסופית לפרוש.

 

בקדימה אומרים כי רמון המתין לדו"ח מבקר המדינה בנוגע לחקירתו ב"פרשת הנשיקה", בה הורשע בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב. לאחרונה פורסם כי המעורבים בחקירתו קיבלו מכתבי אזהרה ממבקר המדינה, דבר המעיד על כך שהדו"ח הסופי של המבקר צפוי להיות חריף וימתח ביקורת על התנהלות המשטרה, כפי שטען רמון עצמו.

 

רמון, יליד 1950, החל את הקריירה הפוליטית שלו ב-1978, כמזכיר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, וב-1983 הפך לראשונה לח"כ. בהמשך היה יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ושימש כרוח החיה ב"תרגיל המסריח" של העבודה וש"ס ב-1990. בהמשך כיהן כשר הבריאות ולאחר מכן עזב את המפלגה, התמודד נגדה על תפקיד יו"ר ההסתדרות - וזכה, ובעקבות זאת הנהיג מהפכה בארגון.

 

לאחר רצח רבין ב-1995 חזר רמון לעבודה ולממשלה, וכיהן כשר הפנים, שר במשרד ראש הממשלה ואחראי על ירושלים. בימי ממשלת שרון היה יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ולאחר מכן שר בלי תיק.

 

ב-2005 הצטרף למפלגת קדימה עם הקמתה, ומטעמה כיהן בממשלת אולמרט כשר המשפטים, ולאחר מכן כמשנה לראש הממשלה.

 

בתקופה זו הורשע במעשה מגונה בחיילת ונדון ל-120 שעות עבודות שירות, אך מכיוון שלא היה בעבירה קלון, נבחר שוב לכנסת בבחירות האחרונות - ממנה הוא פורש כעת.

 

מחליפתו של רמון בכנסת, יוליה שמאלוב-ברקובץי', היא עיתונאית בעברה. היא הצטרפה לקדימה עם הקמתה על ידי אריאל שרון, ובתחילה שימשה בתפקיד בכיר במנגנון הארגוני של המפלגה. לקראת הבחירות האחרונות הוצבה במקום ה-30 ברשימת המפלגה, והחמיצה במנדט אחד את הכיסא בכנסת. כעת מתפנה לה המקום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x