$
בארץ

צרות של עשירים: מספר המיליונרים בישראל ירד ב-2,300 איש

דו"ח העושר העולמי של מריל לינץ' לסיכום 2008 מגלה כי מספר המיליונרים הישראליים הצטמצם ל-5,900. מספר המולטי-מיליונרים ירד ל-73 בלבד

עמיר קורץ 17:3024.06.09

דו"ח העושר העולמי לשנת 2008 של בנק ההשקעות מריל לינץ' קובע כי בשנה האחרונה איבדו 2,300 מעשירי ישראל חלק גדול מהונם, והם אינם מדורגים יותר כ"מיליונרים".

 

לפי סקר העושר של מריל לינץ' המתפרסם זו השנה ה-13 ברציפות, בישראל חיים כיום 5,900 מיליונרים לעומת 8,200 מיליונרים בשנת 2007. הונם הכולל של המיליונרים בישראל הסתכם בשנת 2008 ב-30.1 מיליארד דולר, קיטון של 19.5% לעומת השנה הקודמת. עוד עולה מהדו"ח, כי בעוד שמספר המיליונרים בעולם ירד בממוצע בשיעור של 14.9% הרי שמספר המיליונרים בישראל ירד בשיעור כמעט כפול של 28%.

 

 

מיליונר מוגדר כמי שיש לו לפחות מיליון דולרים נזילים, לא כולל השקעות בנכסים וללא כולל התחייבויות. הדו"ח מדרג "מולטי-מיליונר" כמי שיש בחשבונו לפחות 30 מיליון דולרים. לפי מריל לינץ', בשנה האחרונה ירד מספר המולטי-מיליונרים בישראל מ-97 ל-73 בלבד - ירידה של 24.6%.

 

"המיליונרים עברו לעמדת המתנה"

 

"הקיטון במספר המיליונרים בישראל נובע בין השאר מהפסדים כבדים שרשמו בעלי ההון בהשקעות בנדל"ן הן בארץ והן בעולם ובמפולת בשווקי ההון הגלובליים", אומרת סיגל שפירא, מנהלת הבנקאות הפרטית במריל לינץ' ישראל. "השחיקה בשווקים הריאליים, כמו למשל בתחומי הנדל"ן, יצרה גם היא אפקט שלילי על רווחי אותם המשקיעים שחלקם נאלץ לבצע מחיקות בגין השקעות כושלות".

 

לדברי שפירא, "הנפילות בשווקים הפיננסיים לצד הפסדים ריאליים חייבו את המשקיעים לנקוט מדיניות זהירה יותר והתוצאה היתה שלאחר מימוש ההשקעה לעיתים בהפסד ניכר, העדיפו המיליונרים לעבור לעמדת המתנה, והם מחכים כדי להיכנס להשקעה אם וכאשר הם יחושו שהשווקים הגיעו לחוף מבטחים".

 

אוכלוסיית המיליונרים בסין עברה את אנגליה

 

דו"ח העושר העולמי של מריל לינץ' וחברת הייעוץ קאפג'ימיני מראה כי אוכלוסיית המיליונרים בעולם הצטמצמה ב-14.9% לעומת השנה הקודמת ל-8.6 מיליון איש והונם המצטבר ירד ב- 19.5% לסך של 32.8 טריליון דולר. אוכלוסיית המולטי-מיליונרים העולמית הצטמצמה ב-24.6% ל-78,000 והונם המצטבר ירד ב- 23.9%. עוד עולה מהדוח, כי למרות שהמולטי-מליונרים מהווים רק 0.9% בלבד מתוך אוכלוסיית המליונרים העולמית - הם מחזיקים 34.7% מההון העולמי.

 

אחוז גבוה מכלל אוכלוסיית המיליונרים עדיין מרוכז בעיקר בצפון אמריקה, אסיה ואירופה. שלוש המדינות העיקריות שבהן מרוכזת אוכלוסיית המיליונרים בעולם - 54% - הינן ארה"ב, יפן וגרמניה. אוכלוסיית המיליונרים בסין עקפה את זו של בריטניה והפכה לרביעית בגודלה בעולם. אוכלוסיית המיליונרים בהונג קונג התכווצה במידה הרבה ביותר וירדה ב-61.3% לעומת שנה שעברה.

 

המיליונרים נאלצו להקטין הוצאות

 

כאשר המיתון מכה גם בעשירים – התוצאה מוצאת ביטויה גם באורח החיים של המיליונרים ושל המולטימיליונרים שנאלצו לשנות את אורח החיים שלהם ולהקטין את ההוצאות על מה שמכונה "רכישות תשוקה". לפי סקר העושר, השקעתם של עשירי העולם (כולל ישראל) ב"רכישות תשוקה" הוקצתה לרכישות של מוצרי מותרות כמו מכוניות יוקרתיות, יאכטות ומטוסים פרטיים שהיוו 27% מכלל השקעות התשוקה שלהם. שיעור ההוצאה שלהם על חפצי אומנות היה 25%, ההשקעה בתכשיטים יקרי ערך, שעוני יוקרה ואבני חן עמד על 22%, ההשקעה ביין, עתיקות, מטבעות ומזכרות עמדה על 12% וההשקעה בקבוצות ספורט ובסוסי מרוץ עמדה על 7%.

 

טעמם של העשירים ל"השקעות של תשוקה" משתנה בהתאם למחוזות מגוריהם: המיליונרים ביפן ובצפון אמריקה הקצו יותר משאבים למוצרי מותרות בשנת 2008 מאשר המיליונרים באזורים אחרים. המיליונרים באירופה ובאמריקה הלטינית השקיעו יותר בחפצי אומנות. ההשקעה בתכשיטים, אבני חן ושעונים היתה העדפה ראשונה באסיה ובמזה"ת ורמת העניין בהם נותרה חזקה באזור זה למרות המשבר הכלכלי.

 

דו"ח העושר של מריל לינץ' צופה כי עד שנת 2013 יצמח הונם של המיליונרים לכ-48.5 טריליון דולר, צמיחה שנתית של 8.1%. הדו"ח מעריך כי צפון אמריקה ואסיה-פאסיפיק יובילו את הצמיחה הפיננסית, כאשר אזור אסיה-פאסיפיק אף יעקוף את צפון אמריקה בשנת 2013.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x