$
משפט

"הפרקליטה עשתה ממני תקדים"

יוסף גרינפלד, בעל השליטה בקרדן, זוכה מאשמה לפני כחודשיים אחרי 11 שנים של חקירה ומשפט. ביום שישי דיבר לראשונה לפני בני משפחה וחברים על הפרשה והתייחס למניעים של עו"ד יעל אלמוג, התובעת שהובילה את התיק

גולן חזני 07:0221.06.09

לעתים רחוקות מתייצב אדם שזוכה בבית המשפט, אחרי עינוי דין ארוך ומייסר, לפני עשרות מחבריו ומספר בגילוי לב, מהבטן, מה עבר עליו בשנים הארוכות של הסבל. איש העסקים יוסף גרינפלד, בעל השליטה בקרדן, הזמין ביום שישי לביתו במתחם סי אנד סאן כמאה בני משפחה, מנהלים בקרדן, עורכי דין ואנשי עסקים בולטים למפגש פרטי וסגור לתקשורת כחודשיים לאחר שזוכה מעבירה של מידע פנים, ומקץ 11 שנים של חקירות ודיונים משפטיים. והוא החליט לדבר.

 

גרינפלד זוכה בתחילת 2008 בבית משפט השלום עם איתן רכטר מעבירות של שימוש במידע פנים. נוסף על כך זוכה גרינפלד מעבירות של תרמית בניירות ערך. גרינפלד ורכטר הואשמו כי ב־1998 עשו שימוש במידע פנימי הנוגע לתוכנית ארגון מחדש בחברה - שהיתה עתידה להעלות משמעותית את ערך המניות - באמצעות ביצוע סדרת רכישות של מניותיה בעשרות מיליוני שקלים. הערעור של המדינה על הזיכוי נדחה סופית בסוף אפריל השנה במחוזי.

גרינפלד הודה לעורכי דינו יעקב וינרוט וישראל וולנרמן ושיבח גם את עו"ד רם כספי שהעיד לטובתו. אין עורכי דין רבים שמוכנים להעיד בכלל ובמשפט כזה בפרט, אמר.

 

יעל אלמוג יעל אלמוג צילום: אוראל כהן

 

גרינפלד דיבר בטון מאופק, אך ההתרגשות ניכרה בו. הקהל הקשיב בדממה כאשר גולל את סיפורו. הוא התייחס לתחילת הפרשה וסיפר: "בהתייעצות שהיתה עם עו"ד רם כספי, יום לפני הזימון לחקירה ברשות ני"ע, העריך כספי שאין סיבה לדאגה בהתבסס על העובדות שהכיר מדיונים שהתקיימו ביניהם במהלך השנים שקדמו לכך. הוא אמר לי שהכל יסתיים בכי טוב בתוך חמש עד שבע שעות. בפועל, כספי צדק במבחן התוצאה, אך לא דייק במניין השעות... והתהליך נמשך 77 אלף שעות. כדי להבין את הניסיון הקשה הזה, צריך לכמת אותו בשעות ולא בימים, שבועות או שנים".

 

גרינפלד, איש דתי, שאל את עצמו בשנים האחרונות למה זה קרה לו, מדוע נטפלו אליו. את התשובה גילה באקראי רק לאחרונה, כשקרא ראיון עיתונאי עם הפרקליטה שהובילה את תיק קרדן. גרינפלד לא הזכיר את שמה, אולם לכל הנוכחים היה ברור למי הכוונה - עו"ד יעל אלמוג, היום יועצת בכירה של יו"ר רשות ניירות ערך ואז התובעת בתיק. "בכתבה נאמר שהתובעת לא היתה מעוניינת לדבר על פרשת קרדן. העיתונאי התעקש ואמר: אנחנו לא מדברים על קרדן אלא עלייך. אמרו לך שזה מקרה אבוד והלכת עם הראש בקיר, למה? והיא עונה: לאורך כל הקריירה שלי ניהלתי תיקים תקדימיים. זה הטבע והאופי שלי ונמשכתי לדברים כאלה. כשאתה עוסק בשאלה תקדימית אתה רוצה לפרוץ את גבולות הפסיקה הקיימת ולחדש", ציטט גרינפלד והוסיף: "אני כנראה הייתי צריך להיות התקדים".

 

המסקנה שלו חדה וכואבת: "לא ייתכן ששיקולים כאלה יגזרו דיני נפשות וגורלות של אנשים, משפחות וארגונים. כאשר בוצעו הפעולות נשוא כתב האישום, פעולות אלו היו מותרות לפי התחיקה והפסיקה באותו מועד. זאת אומרת שגם כאשר אדם פועל בתום לב, לפי התחיקה הקיימת, הוא חשוף לתביעה פלילית. חשבתי לתומי שקיימים גופים וכלים לגיטימיים להרתעה ולהגנה על ציבור המשקיעים. חשבתי שהחקיקה היא בידי בית המחוקקים וקביעת תקנות של מותר ואסור מסורה בידי הרגולטור שמביא עמו ניסיון של שיקול דעת ואיזונים".

 

אגב, יו"ר רשות ניירות ערך היום, פרופ' זוהר גושן, כתב בטרם התמנה לתפקידו חוות דעת שעל פיה אין מקום לכתב האישום. ברשות ניירות ערך סירבו להגיב.

 

באירוע השתתפו מנהלי קרדן איתן רכטר ואלי אלרואי, ואנשי עסקים בולטים, ובהם לב לבייב, אבי פישר, יוסי בכר, צבי זיו, ליאון רקנאטי, עמי סגיס ומשה תאומים, שליווה את גרינפלד שנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x