שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ניצולי שואה יעידו לטובת הירשזון

ל"כלכליסט" נודע כי נח קליגר ונח פלוג, שמכירים את שר האוצר לשעבר על רקע פועלו במצעד החיים, יעידו לטובתו בשלב הטיעונים לעונש

איתי הר אור 07:0717.06.09

שני ניצולי שואה עומדים להעיד לטובתו של שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, שהורשע לפני כשבוע בגניבה של כ־2 מיליון שקל מקופת הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל).

 

השניים - נח קליגר ונח פלוג - יעידו ביום חמישי הקרוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת שלב הטיעונים לעונש.

הירשזון הורשע בעבירות של גניבה בידי מנהל, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון.

 

כעת הוא ינסה להדגיש בפני בית המשפט באמצעות עדי אופי אלה את מפעליו החברתיים ואת תרומתו לחברה - ובמיוחד בנושא הנצחת השואה - כשיקול מרכזי להקלה בעונשו, שצפוי להיות כבד. קליגר, עיתונאי "ידיעות אחרונות", הוא ניצול מחנה ההשמדה אושוויץ. פלוג הוא ניצול שואה המכהן כיו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל וכנשיא ארגון אושוויץ הבינלאומי.

 

עוד צפויים להעיד לטובתו של הירשזון יו"ר יד ושם אבנר שלו והעיתונאי איתמר לוין, שפרסם מאות ידיעות, תחקירים ומאמרים בנושא השבת הרכוש היהודי של קורבנות השואה. ככל הנראה, היכרותם של עדים אלה עם הירשזון היא על רקע פועלו בעמותת מצעד החיים.

 

בין רשימת העדים המתגבשת נמצא גם אחד מרופאיו של הירשזון, שיספר על מצבו הרפואי, וכן חבריו ממרכז הליכוד. נוסף על כך, עתידה ההגנה להציג לבית המשפט עשרות מכתבים המספרים על מקרים פרטיים של אנשים שאיתם בא הירשזון במגע לאורך השנים במסגרת פעילויותיו השונות, בין השאר בהע"ל, בקופת חולים לאומית ובעמותת מצעד החיים.

 

"היות שאני עוסק בנושא הנצחת השואה זה עשרות שנים, הכרתי את הירשזון כשהוא היה חבר כנסת צעיר", אומר קליגר ל"כלכליסט". "הוא היה הראשון שניסה לעשות משהו בענייני השואה. הוא הגה ויצר את מצעד החיים, מפעל חד־פעמי וענק, ואני משתתף בו מאז הקמתו. לכל יתר הדברים של הירשזון אני לא נכנס. אני מצטער שהוא הסתבך, ואני אעיד על אופיו בשמחה גדולה. כששמעתי שהוא הורשע, לא רציתי להאמין כי הוא היה נראה לי תמיד כמשהו אחר".

 

איתמר לוין אמר ל"כלכליסט": "הכרתי את הירשזון בהיותי חוקר שואה. כאזרח של המדינה אני אף פעם לא שמח שאדם מורשע בפלילים, בוודאי שלא נבחר ציבור. אבל כשפנו אליי, מבחינה של אמת פנימית, אני יכול לומר שאני מכיר אותו מהצד החיובי שתרם הרבה מאוד לחברה, למדינה ולעם היהודי".

 

את תגובותיהם של פלוג ושלו לא ניתן היה להשיג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x