$
משפט

אורי אריאל יהיה נציג האופוזיציה בוועדה למינוי שופטים

הח"כ מהאיחוד הלאומי גבר על חודו של קול על רוני בר-און. לנציג הקואליציה נבחר דוד רותם מישראל ביתנו. ח"כ אריאל: "נדע להביא לייצוג רחב יותר בבית המשפט". הפסד לקדימה גם בבחירות לוועדה למינוי קאדים לבתי הדין של הדרוזים

אמנון מרנדה, ynet 21:4608.06.09

ח"כ דוד רותם וח"כ אורי אריאל נבחרו הערב (ב') להיות שני נציגי הכנסת בוועדה לבחירת שופטים. בהצבעה חשאית הצביעו הח"כים לחבר בקואליציה וחבר באופוזיציה. אריאל קיבל 59 קולות ואילו בר-און 58. בהתמודדות על נציג הקואליציה קיבל רותם 63 קולות בעוד ח"כ איתן כבל מהעבודה קיבל 43.

 

שני
חברי הכנסת יצטרפו בוועדה לשרים יעקב נאמן וגלעד ארדן, לנשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית ביניש ולשופטים אילה פרוקצ'יה ואדמונד לוי, ולשני נציגי לשכת עורכי הדין - פנחס מרינסקי ורחל בן-ארי.

 

ח"כ אריאל אמר לאחר בחירתו: "אני מודה לכל מי שבחר בי. בכונתי להשקיע מאמץ רב בחיזוק מערכת המשפט. אני מאמין שנדע להביא לייצוג רחב יותר בבית המשפט ובכך נביא לאמון של ציבור גדול יותר במערכת כולה. אמון הנמצא בירידה מתמשכת בשנים האחרונות".

 

בקדימה תקפו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחר הבחירה. "נתניהו עומד אישית מאחורי מהלך ההשתלטות על בית המשפט העליון ודריסת כל מרכיב בכללי המשחק הדמוקרטי. מסורת בת עשרות שנים נשברה בכנסת באופן ציני ומכוער. הליך הבחירות, אשר נערך לאורך שנים בהסכמה ובאיזון דמוקרטי בין אופוזיציה לקואליציה, הוקרב על מזבח העסקנות הפוליטית של מר נתניהו והעדפת האינטרס הפוליטי על הממלכתי", נמסר.

 

והבה ניצח את והבה

 

בנוסף נבחרו חברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה) ועתניאל שנלר (קדימה) לוועדה למינוי דיינים. השניים קיבלו 79 קולות כל-אחד. למקום השלישי הגיע חבר הכנסת אורי אורבך (הבית היהודי) שקיבל 61 קולות והוא לא יכהן בוועדה. לוועדה למינוי קאדים נבחרו חברי הכנסת עפו אגבאריה (חד"ש), דוד אזולאי (ש"ס) ואיברהים צרצור (רע"מ-תע"ל).

 

לוועדה למינוי קאדים לבתי הדין הדרוזיים, נבחרו ח"כ חמאד עמאר (ישראל ביתנו), והבה והבה - דרוזי שאינו חברי כנסת. גם כאן נחלה קדימה כישלון, כאשר חבר הכנסת מגלי והבה הגיע למקום השלישי והוא לא יכהן בוועדה.

 

ברקע להחלטת מליאת הכנסת היום, עומד מיני-עימות שהתרחש בימים האחרונים בכנסת בין הליכוד לקדימה. תחילה היה נראה כי ח"כ דוד רותם (ישראל-ביתנו) יהיה נציג הקואליציה לכהונה בוועדה ואילו ח"כ רוני בר-און יהיה נציג האופוזיציה. אלא שאז החליט גם ח"כ אורי אריאל (האיחוד-הלאומי) להיכנס למירוץ.

 

בקדימה היה מי שטען כי הליכוד הוא זה ש"מריץ" את ח"כ אריאל לכהונה בוועדה. יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין מהליכוד, הכחיש את הדברים - אך אמר כי יאפשר חופש הצבעה לחברי סיעתו.

 

בקדימה טענו עוד כי על פי הנוהג שהשתרש בכנסת, צריכה הקואליציה לתמוך באופן אוטומטי בנציג האופוזיציה החבר בסיעה האופוזיציה הגדולה ביותר. ח"כ אלקין דחה את הטענות הללו ואמר כי "האופוזיציה צריכה לבוא בטענות בעיקר לעצמה על כך ששלא הצליחה אפילו לגבש מועמד מוסכם מטעמה - דבר שהיה מייתר את הטענות האלה". יו"ר הקואליציה ציין עוד כי הנוהג על פיו תומכת הקואליציה בחבר האופוזיציה מהסיעה הגדולה ביותר התקיים בשנים האחרונות בלבד.

 

ח"כ איתן כבל (העבודה), שהתמודד גם הוא לכהונה בוועדה, נימק את החלטתו בכך ש"עמדותיו של נציג הקואליציה דוד רותם קיצוניות מידי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x