$
סביבה

מנהל רשות המים מזהיר: ננקוט הפסקות יזומות - אם לא יוטל מס בצורת

אורי שני אמר את הדברים במהלך דיון של ועדת הכלכלה בנושא משבר המים. יו"ר ארגון עובדי המים: "היטל מס הבצורת לא יגיע כלל לרשות המים ולא יעשה בו שימוש למשק המים"

גלית שפיר 14:1325.05.09
"אם לא יוטל מס בצורת יהיו הפסקות מים אקראיות ולא מתוכננות" – כך אמר היום (ב') מנהל רשות המים, פרופסור אורי שני, בוועדת הכלכלה שקיימה דיון בנושא משבר משק המים.

 

ח"כ דני דנון, ממלא מקום יו"ר הקואליציה וחבר הוועדה: "אסור שתעריפי המים יהיו מנותקים בעת מיתון מרמת

ההכנסה של האזרח. דין בעל וילה בסביון אינו כדין בית פרטי בשדרות. תעריפי המים צריכים להיקבע על פי 'מדד פריפריאלי' המבטא את רמת ההכנסה של כל יישוב.

 

ארז ויסמן, יו"ר ארגון עובדי המים אמר כי "היטל מס הבצורת לא יגיע כלל לרשות המים ולא יעשה בו שימוש למשק המים".

 

בנייר עמדה שפרסמה עמותת אדם טבע ודין לקראת הדיון נטען כי חיסכון ושימוש יעיל במים יכולים להביא לחיסכון של כ-200 מיליון מ"ק מים. לדבריהם ניתן להשיג חסכון באמצעות הטלת חובת התקנת מערכות לחסכון במים (חסכון של כ- 15%-20% בצריכת המים הביתית והעירונית, קרי 100 מיליון מ"ק), מיחזור המים האפורים ומי מזגנים במלונות, מרכזי ספורט ועוד (50 מיליון מ"ק), בנייה של משמרת מים המאפשרת חלחול (תוספת של 100 מיליון מ"ק מים), שיקום מקורות מים מזוהמים (80 מיליון מ"ק מים) ומחזור שפכים באיכות גבוהה (100 מיליון מ"ק).

 

מנכ"לית אדם טבע ודין, עו"ד ציפי איסר איציק: "בכל מקרה, אם היטל החירום יאושר בחוק ההסדרים, הרי שלכל הפחות יש להקצות את הכספים שייגבו מכוחו לניהול יעיל יותר של משק המים, להטמעת אמצעי חסכון ארוכי טווח ולטיוב בארות מזוהמות".  

 

בתום הדיון קראה הוועדה לבחון מחדש את המדרגות שנקבעו לצריכת מים. "אין לכלול בהצעת החוק את ההצעה המטילה עונשים פליליים (חצי שנת מאסר) על צרכן שלא שילם את ההיטל. יש לייעל את כספי ההיטל לטיפול במשק המים: עידוד התפלה, טיוב מערכות מים ועוד", אמר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס.

 

אמש פורסם באתר "כלכליסט" דו"ח שהוכן לקראת הדיון של פרופסור דן זסלבסקי מהטכניון בחיפה, אשר כיהן כנציב מים בין השנים 1991-1992. לדבריו "אין ביטחון שבשנה הקרובה יהיו בכלל די מים לספק בברזים בעיר (כולל מי שתייה) ולתעשיה".

 

כמו כן נמתחה בדו"ח ביקורת על השקיית השדות במי קולחין (מי ביוב שעברו טיהור). "ההתמסרות להשקיה במי קולחין אחרי טיפול שניוני ושלישיוני הוא מעשה בלתי חכם ולא פחות מאשר פשע".

 

מנכ"ל הארגון לגננות ולנוף, חזי מולא, הגיב אף הוא לנאמר בוועדת הכלכלה ואמר: "רשות המים מקדמת בימים אלה חקיקה אשר תקבע היטל כספי על כל צריכת מים, שמעבר לכמות הבסיסית הנדרשת לאדם לשימושים הביתיים, שאינם כוללים גינון. המשמעות של חקיקה זו - ביטול זכותנו הלגיטימית לסביבה ירוקה בביתנו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x