$
משפט

בקשה לייצוגית נגד תלמה: הטעתה בכמות הסוכרים והשומנים בדגני בוקר

היקף התביעה - 145 מיליון שקל. התובע: המוצרים "עוגי שוקו", "קוקומן חום לבן" ו"קורנפלקס" נמכרו עם ערכים תזונתיים לא נכונים ע"ג האריזות

איתי הר אור 12:1718.05.09
תביעה ובקשה לאשרה כייצוגית ב-145 מיליון שקל הוגשו הבוקר (ב') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד יוניליוור ישראל מזון בע"מ, בעלת תלמה. בתביעה נטען כי ייצרה ומכרה משך שנים אחדות את מוצרי הדגנים "עוגי שוקו", "קוקומן חום לבן" ו"קורנפלקס" וציינה בטבלת הערכים התזונתיים סימון מטעה, לפיו המוצרים מכילים כמות סוכרים, אחוזי שומן ונתרן - נמוכים, וכן כמות סיבים תזנותיים גבוהה - בה בעת שבפועל הכילו המוצרים אחוזים גבוהים יותר של סוכרים, שומן ונתרן, ואחוזים נמוכים יותר של סיבים תזונתיים.

 

לטענת התובע הייצוגי, אפי בסט, במוצר עוגי שוקו, הצהירה תלמה כי המוצר מכיל 20.7 גרם סוכרים ל-100 גרם מוצר ו- 6.4 גרם שומן ל-100 גרם מוצר - כאשר בפועל המוצר דווקא מכיל 40.7 גרם סוכרים ל-100 גרם מוצר ו-9.4 גרם שומן ל-100 גרם מוצר, זאת לפי תוצאות בדיקות מעבדה שנערכו ע"י האגודה לבריאות הציבור.

 

עוד טוען בסט, המיוצג בידי עוה"ד יוחי גבע ואמיר ישראלי, כי במוצר קוקומן חום לבן, מצהירה הנתבעת שהמוצר מכיל 32 גרם סוכרים ל-100 גרם מוצר, כ-5.4 גרם סיבים תזונתיים ל-100 גרם מוצר, וכ-272 מ"ג נתרן ל-100 גרם מוצר, בעוד שעל פי אותן בדיקות, המוצר דווקא מכיל 40.1 גרם סוכרים ל-100 גרם מוצר, 3.6 גרם סיבים תזונתיים ל-100 גרם מוצר וכ-320 מ"ג נתרן ל-100 גרם מוצר. טענה דומה מעלה התובע הייצוגי גם לגבי קורנפלקס (של אלופים).

 

לטענת המבקש, הינו צרכנן של המוצרים - מזה שנים אחדות. המבקש רוכש המוצרים, והוא ובני ביתו, צרכו את המוצרים. אלא שלתדהמתו, ב- 17.5.09, קרא בעיתון האלקטרוני ynet, כי בבדיקות מעבדתיות שנערכו ע"י האגודה לבריאות הציבור, נמצא שהסימון התזונתי אותו סימנה יוניליוור על המוצרים, היה מוטעה וכי בפועל המוצרים אוחזים באחוזי שומן גבוהים יותר, בכמות סוכרים פשוטים גבוהה יותר ובכמות נתרן גבוהה יותר ובכמות סיבים תזונתיים נמוכה יותר.

 

לטענתו, לו ידע כי תכולת הסוכרים, השומן והנתרן במוצרים אשר באריזות הינו גבוה ממה שמצויין על גבי האריזות, הוא מעולם לא היה מסכים לרכוש אותם. בסט מעריך את נזקו האישי בגין רכישת המוצרים בסך של 318 שקל, ואת נזקם של כלל חברי הקבוצה ב-145 מיליון שקל.

 

מיוניליוור נמסר בתגובה: "טרם הגיע לידנו כתב התביעה המדובר. כאשר נקבלו, נדע להתייחס אליו בבית המשפט".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x