$
סביבה

בלעדי: המלצה: להכריז על 2009 שנת בצורת

ההמלצה שהוגשה לאוצר מתייחסת לנגב. המשמעות: החקלאים יוכלו לתבוע פיצויים

גלית שפיר 11:5313.05.09

שנת בצורת שנייה ברציפות? לאחר ש־2008 הוכרזה שנת בצורת, מסתמן שגם בשנה הנוכחית יהיו החקלאים זכאים לפיצויים. ל"כלכליסט" נודע שוועדת הבצורת, שסיימה את עבודתה בימים אלו, תמליץ לשר האוצר יובל שטייניץ להכריז על שנת 2009 כעל שנת בצורת.

 

אם אכן יקבל שטייניץ את המלצות

הוועדה, תימשך שנת הבצורת עד סוף מאי 2010, והחקלאים יוכלו לתבוע פיצוי מהמדינה. הסכום הסופי של התביעה ייקבע לאחר הגשת התביעות הסופיות של החקלאים. בשנה שעברה זכו החקלאים לפיצויים של כ־30 מיליון שקל.

 

ועדת הבצורת כוללת נציגים של משרד החקלאות, משרד האוצר וארגון עובדי הפלחה. ההחלטה על המלצה להכריז על שנת בצורת מתקבלת כאשר יש פגיעה קשה ביבולי חיטה. ההמלצה לשנת הבצורת הנוכחית מתייחסת לאזור הנגב: הגבול הצפוני עובר בין היישובים אור הנר, ברור חיל רוחמה ובית קמה, והגבול הדרומי עובר בין צומת מגן, אופקים, גילת ומשמר הנגב. במקביל בוחנת הוועדה אם ישנם עוד אזורים שגידולי החיטה בהם נפגעו.

 

ב־2009 הגיע משק המים למשבר החמור ביותר זה 85 שנה. שנת 2008 הוכרזה שנת בצורת לאחר שלוש שנים רצופות שבהן הוכרזה בצורת הידרולוגית, הנקבעת על ידי רשות המים בלבד, ובה החקלאים אינם זכאים לפיצויים.

 

במסגרת המאמצים להתמודד עם משבר המים הועלתה בחוק ההסדרים תוכנית להטיל מס בצורת של 20 שקל לקוב מים, שיחול מהקוב ה־16 ומעלה (עבור משפחה בת ארבע נפשות). אם אכן יאושר סעיף זה, ייצא המס לפועל כבר באוגוסט, עד סוף 2010.

 

ממשרד החקלאות נמסר: בימים אלו מסיימת ועדת הבצורת את בחינת הנושא, ובכוונתה להמליץ לשר האוצר להכריז על שנה זו שנת בצורת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x