$
סביבה

תוקם קואליציה ירוקה נגד רפורמת הקרקעות

הקואליציה תכלול חברי כנסת וארגונים ירוקים הטוענים כי הרפורמה במינהל מקרקע ישראל תוביל לנזק סביבתי. דב חנין: "מדובר בשוד נכסי הציבור לטובת אינטרסים נדלניים"

גלית שפיר 17:2912.05.09

השדולה הסביבתית בכנסת החליטה על הקמת קואליציה למלחמה ברפורמה במינהל מקרקעי ישראל. הקואליציה תכלול חברי כנסת מהשדולה הסביבתית בראשות ח"כ אופיר פינס פז ודב חנין, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ואדם טבע ודין.

 

"קורים פה שני דברים חמורים מאוד", אמר ח"כ

דב חנין ל"כלכליסט". לדבריו, "מצד אחד מתרחש מהלך דרמטי של העברת קרקעות הציבור לידיים פרטיות ואנחנו בעד לתת לאנשים בעלות בדירות הפרטיות. אך עם זאת מהלך זה גורם לביצוע של שוד נכסי הציבור לטובת אינטרסים נדל"ניים".

 

הרפורמה שאושרה לפני שבועיים כוללת כמה החלטות בהן העברת הבעלות על הקרקעות לידי החוכרים בקרקעות עירוניות בישובים בני 100 אלף תושבים ומעלה וכן הגדלת הסמכויות של ועדות התכנון. כמו כן אושר לבקשת השר להגנת הסביבה כי נציג המשרד ישמש חבר מלא במועצת הרשות של מינהל מקרקעי ישראל (עד עתה הוא שימש משקיף).

 

יואב שגיא ואיריס האן, נציגי החברה להגנת הטבע והארגונים הסביבתיים במועצה הארצית לתכנון ובנייה ובמועצת מינהל מקרקעי ישראל: "השינויים המוצעים במינהל מקרקעי ישראל ובוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) יגרמו לנזקים סביבתיים חמורים, ובהם פיתוח בזבזני בקרקע והקמת תשתיות בשטחים שאינם מיועדים לכך, ולהפשיר שטחים פתוחים וירוקים לבנייה, זאת על אף שקיים היום מלאי גדול של שטחים לפיתוח ובנייה, שאינו ממומש".

 

בנייר עמדה שהכינה אדם טבע ודין נכתב: "ההצעה להרחיב את סמכויות הוועדה לתשתיות לאומיות במסגרת חוק ההסדרים כך שהיא תוכל לאשר גם פרויקטים גדולים של מגורים, תעסוקה ותיירות תפגע פגיעה קשה בתכנון הראוי, המתחשב בצרכי האדם והסביבה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x