$
בארץ

דני מרגלית: מיסוי היאכטות - תרגיל יח"צני של האוצר

מרגלית, שותף בפירמה BDO – זיו האפט, מגיב על תוכנית האוצר למסות יאכטות ומטוסים פרטיים וטוען כי מדובר במצג שווא שנועד להסב את תשומת הלב הציבורית מהגזירות על האוכלוסיות החלשות

הדר קנה 13:3310.05.09
רו"ח דני מרגלית, שותף מנהל בפירמת ראיית החשבון BDO – זיו האפט מציין היום (א') בתגובה לתוכנית האוצר למסות יאכטות ומטוסים פרטיים כחלק מהפתרונות לגרעונות הממשלה כי מדובר בתרגיל יח"צני של האוצר שמטרתו ליצור מצג שווא שבו לא רק האוכלוסיות החלשות נפגעות מגזירות התקציב אלא
גם האוכלוסיות העשירות.

 

בחינת מספר היאכטות והמטוסים הפרטיים המוחזקות כיום על ידי עשירי ישראל מעלה כי מדובר במספר מזערי ביחס לאוכלוסייה, אשר יניב הכנסות מיסוי מזעריות הבטלות בשישים בהשוואה לגרעונות הממשלה היום.

 

מרגלית מציין כי האוצר מנסה באמצעות העיסוק ביאכטות ובמטוסים להסב את תשומת הלב הציבורית מהגזירות האחרות ולהראות כי גם העשירים נושאים בנטל.

 

רו"ח מרגלית מוסיף כי אחת הדרכים הבדוקות למסות את האוכלוסיות העשירות היא באמצעות מיסוי ירושות. במדינות רבות בעולם נהוג מיסוי על ירושות ובישראל הנושא עולה מדי פעם לסדר היום, אך מעולם לא בוצע בפועל. בניגוד לגזירות מיסוי אחרות, מס הירושות הוא מס אותו ניתן לגבות בעיקר מהשכבות החזקות כי קיים קשר הדוק בין המצב הסוציואקונומי ובין גובה הירושה. את מס הירושות ניתן ליזום כמס דיפרנציאלי ולהגביל אותו מסכום מסוים על מנת שלא לפגוע במעמד ביניים או במעמד נמוך, וליצור מצב שבו יורשים מקבלים דירה מההורים וצריכים למכור אותה על מנת לשלם את המס.

 

מס הירושות הוא מס שיניב הכנסות גבוהות למדינה אבל לא יפגע בצמיחת המשק, שכן לא מדובר במס קבוע כמו מס חברות או מיסוי על שכר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x