$
משפט

המועצה לצרכנות נגד חברות הביטוח: לבטל את רשימת השמאים

המועצה לצרכנות, איגוד שמאי הביטוח ואיגוד המוסכים עתרו לבג"ץ בדרישה לבטל את ניגוד העניינים שנגרם לטענתם מכיוון שחברות הביטוח שולטות בפרנסתם של שמאים אלה

רחלי בינדמן 13:3705.05.09
המועצה הישראלית לצרכנות, איגוד שמאי הביטוח, ואיגוד המוסכים בישראל, הגישו אתמול (ב') עתירה לבג"ץ כנגד חברות הביטוח וכנגד המפקח על הביטוח במשרד האוצר, ידין ענתבי.

 

בעתירה מבקשים העותרים להורות למפקח על הביטוח לבטל את רשימות שמאי החוץ של חברות הביטוח ולהחליפן

ברשימה הכוללת את כלל השמאים בעלי הרישיון בישראל. רק כך, טוענים העותרים, יימנע ניגוד העניינים המובנה אשר נוצר כתוצאה מן המתח בין האובייקטיביות שלה מחויב שמאי החוץ, לבין המצב הנוכחי בו חברות הביטוח שולטות על רשימות השמאים, ולמעשה על פרנסתם של שמאים אלה.

 

ביטול רשימות השמאים, טוענים העותרים, יאפשר לכל מבוטח לבחור שמאי הרצוי לו ללא התערבות המבטחים, ויספק לו הגנה על האינטרסים הצרכניים, תוך שמירה על אובייקטיביות השמאי והשומה. מהמסמכים שצורפו לעתירה עולה כי בעמדה זו של העותרים תומכים גם הרשות להגבלים עסקיים וגם משרד התחבורה.

  

בנוסף טוענים איגוד השמאים ואיגוד בעלי המוסכים כי על פי המידע הנמצא בידם, השמאים ברשימות חברות הביטוח פועלים מתוך חשש ואיום על פרנסתם, זאת כיוון שכל אחד מהם נמדד ביחס לממוצע כלשהו של חברת הביטוח המפנה אליו לקוחות. אם הוא חורג מהממוצע ומאשר שומות בהיקפים גבוהים ממנו, הוא "מוזהר" על-ידי הממונה עליו. כך נוצר מעגל אימה: השמאים לוחצים על המוסך להקטין את עלויות התיקונים כדי לא לאבד את הפרנסה שלהם, המוסכים נאלצים להיכנע לשמאים, כי הם מצידם פוחדים שלא תהיה להם עבודה. במצב זה תיקונים של רכב לאחר תאונות דרכים עלולים להתבצע מתחת לרמה המקצועית הנדרשת, נטען בעתירה, ואם יתממש חשש זה, יהווה הדבר סיכון בטיחותי של ממש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x