שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פשרה בייצוגית: שטראוס ותנובה יתרמו לנזקקים וימשיכו לטעון שמוצרים פרוביוטיים בריאים

התביעה הוגשה בטענה שיעילותם של מוצרי אקטימל, אקטיביה ויופלה 360 לא הוכחה מדעית. שטראוס ותנובה יעניקו הנחות ויתרמו מוצרים בשווי 6 מיליון שקל

גלי ברגר ומארק שון 11:2803.05.09
שטראוס ותנובה ישנו את ההיגדים על גבי מוצרי הפרוביוטיקה, יתרמו מוצרים לנזקקים בשווי של כ-5.4 מיליון שקל וישלמו סכום של כמה מאות אלפי שקלים לתובעים ולעורכי דינם, כך עולה מהסדר הפשרה בתביעה הייצוגית שהוגש היום (א') לבית המשפט. באוגוסט 2007 הוגשה נגד שטראוס ותנובה תביעה ייצוגית
בטענה שיעילותם המדעית של משקאות הפרוביוטיקה ובהם אקטימל, אקטיביה ויופלה 360 לא הוכחה במחקרים מדעיים. הסכם הפשרה כולל ארבעה מרכיבים.

 

הסדר הפשרה טרם אושר על ידי בית המשפט. במסגרת הדיון שנערך היום אמר השופט ד"ר עמירם בנימיני כי יש לתקן את הסכם הפשרה, במסגרתו עו"ד דוד קירשנבוים, המייצג את התובעים, ייקח על עצמו את המשימה לפקח על ההנחה שתוענק ועל חלוקת המוצרים על בסיס מידע שיקבל משטראוס ותנובה.

 

תנובה ושטראוס סירבו לחשוף את החישוב שבאמצעותו הגיעו לסכום הפשרה, והגישו את הנתונים במעטפה סגורה וחסויה לבית המשפט, בטענה כי החישוב הוא חישוב אריתמטי פשוט, שהנתונים שלו יוצגו במעטפה חסויה כיוון שהם מכילים סודות מסחריים.

 

המרוויח העיקרי - עורך הדין של התובעים

 

בצד הכספי הנשכר העיקרי הוא עורך דין קירשנבאום, אשר יקבל 675 אלף שקל, ואילו התובעים עצמם יקבלו 50 אלף שקל. בעיקר הנטל הכספי תישא שטראוס, שמחזיקה בעיקר שוק המשקאות הפרוביוטיים. הצרכנים יוכלו ליהנות מהנחה על המוצרים: שטראוס תעניק הנחה של 20% על מוצרי אקטימל למשך 60 יום ועל אקטיבה ל-35 ימים. תנובה תעניק הנחה של 20% על מוצרי יופלה 360 למשך 35 ימים. הצדדים הסכימו שההנחה על המוצרים תינתן בשנה הקרובה, אך לא בהכרח בחודשים עוקבים.

 

בצד ההיגדים השיווקיים שטראוס תבהיר על מוצרי אקטימל באופן בולט כי המוצר כי הוא מוצר מזון ולא תרופה או תחליף לחיסון. בנוסף, במודעה נפרדת שתתפרסם בשלושה עיתונים יומיים יובהר, כי צריכת אקטימל אינה מהווה תחליף לכל טיפול רפואי ואינה מהווה תרופה או תחליף לחיסון. במודעה ייכתב כי האקטימל מסייע לחיזוק ההגנה הטבעית של הגוף ולשמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה. את ההיגד "אקטימל אחד בכל יום והגוף מוגן יותר במשך כל היום" יחליפו המילים: "אקטימל מסייע לחיזוק ההגנה הטבעית של הגוף". במקום: "מחקרים מראים כי חיידקים אלו תורמים לחיזוק ההגנה הטבעית של הגוף" יבואו המילים: "ישנם מחקרים המראים כי אקטימל תורם לחיזוק ההגנה הטבעית של הגוף". במקום: "אקטימל - לחיזוק ההגנה הטבעית" יבואו המילים: "אקטימל - מסייע לחיזוק ההגנה הטבעית". על המוצר ימשיכו להופיע המילים: "משקה פרוביוטי. כל בקבוק מכיל למעלה מ- 10 מיליארד חיידקים ידידותיים מסוג L.CASEI".

 

במקרה של אקטיביה, שהטענה העיקרית של שטראוס לגביו היא שהוא מסייע להסדרת וזירוז פעילות העיכול, ייאמר על המוצר "אקטיביה מסייע להסדרת פעילות העיכול האיטית" ועוד שינויים בסגנון זה, אשר שומרים על המהות העיקרית של הטענה. תנובה, שמחזיקה בכ-10% משוק המשקאות הפרוביוטיים, תשנה את ההיגדים על יופלה 360. במקום "מסייע לחיזוק ההגנה החיסונית ושיפור תהליך העיכול" יבואו המילים "מסייע לחיזוק ההגנה החיסונית ושיפור תהליך העיכול האיטי". תנובה פרסמה עוד קודם לכן כי המוצר אינו תרופה והיגד זה יישאר במיקום בולט.

 

הצדדים הסכימו שבתום שנה מיום שינוי ההיגדים יוכלו החברות לשנות אותם על בסיס מידע המבוסס על מחקרים, בכפוף לאישור של הממונה על הגנת הצרכן, ויוכלו לפנות לבית המשפט במידה והממונה לא מאשר להם את שינוי ההיגדים.

 

בנוסף יתרמו החברות מוצרים לעמותות נזקקים: שטראוס חצי מיליון יחידות ותנובה 50 אלף יחידות בהתאם לנתח השוק שלה. ההנחה ותרומת המוצרים על פי הדיווח לבית המשפט יהיו בשווי של 5.4 מיליון שקל.

 

הנזק העיקרי לחברות - עצם הגשת התביעה

 

מבחינת החברות הסכם הפשרה כמעט ולא מחייב אותן לשנות את הטענות על המוצרים, כך שמדובר בהישג, אך הנזק העיקרי היה בעצם הגשת התביעה, והפגיעה בקטגוריה כולה. לפי נתוני נילסן, כלל קטגוריית המשקאות המוחמצים, שמגלגלת כ־250 מיליון שקל, ירדה בין נובמבר 2007 לאוקטובר 2008 ב־14.7% כספית וב־19% כמותית. מכירות המשקאות הפרוביוטיים (שהם 56% מהמשקאות המוחמצים) ירדו ב־22% כספית ובכ־29% כמותית - וזאת אחרי שמאז 2001 צמחה התת־קטגוריה הזו בשיעור דו־ספרתי מדי שנה (למעט 2003, שבה צמחה ב־9%). עיקר הירידה הזו מיוחסת לתביעה הייצוגית. עוד גורם הוא הירידה בנתח של יופלה 360 של תנובה. בשטראוס ציינו שהם לא רואים ירידה במכירות של אקטימל אלא סטגנציה.

 

מתנובה נמסר בתגובה: "תנובה, שטראוס והתובעים הייצוגיים הגיעו להסדר פשרה שהוגש היום לאישור בית המשפט. הסדר הפשרה מחזק את הטענה של תנובה כי המחקרים הבריאותיים עליהם הסתמכה נכונים בעיקרם. תנובה הבהירה על גבי המוצרים שלה ובפרסומים למוצרים כי הם אינם תרופה ולא נועדו למנוע מחלה כל שהיא. תנובה מכבדת את ההסכם שכולל הנחה על המוצר למשך 5 שבועות ותרומת המוצר לעמותות ומקווה כי בית המשפט יאשר את ההסכם".

 

משטראוס נמסר כי החברה מקווה שבית המשפט יאשר את ההסדר, "המשקף ובראש ובראשונה את הסכמת מומחי כל הצדדים כי יש במוצרים תועלת בריאותית". לדברי שטראוס, על-פי ההסדר הוסכם כי האקטיביה והאקטימל הם מוצרי מזון המסייעים לשמירה על תזונה נכונה ואורח חיים בריא, אך יצויין על גביהם כי הם אינם תרופה או תחליף לחיסון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x