$
משפט

חוזר לעיסוקיו: אולמרט דורש מביהמ"ש שלא להמשיך לגבות עדות מוקדמת מטלנסקי

פרקליטיו של רה"מ את תגובתו לבקשת הפרקליטות מהשבוע שעבר, לקביעת מועדים להמשך שמיעת עדותו של העד המרכזי בפרשת מעטפות הכסף. "טלנסקי זיהם את החקירה", כתבו עורכי הדין. "לא יעלה על הדעת שהיועמ'ש יפנה כעת לביהמ'ש בבקשה לאפשר השלמת עדות"

איתי הר אור 12:1031.03.09

ביומו האחרון בתפקיד רה"מ מפשיל אהוד אולמרט שרוולים לקראת הכוונה להמשיך ולגבות עדות ממשה טלנסקי בפרשת מעטפות הכסף: פרקליטיו של אולמרט הגישו היום (ג') לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לדחות את פניית הפרקליטות אליהם ולהימנע מלקבוע מועדים להמשך שמיעת עדותו המוקדמת של טלנסקי.

 

בתגובתם לבקשת הפרקליטות, שהוגשה בשבוע שעבר, כותבים עוה"ד אלי זהר, רועי בלכר, יהודה וינשטיין ונבות תל-צור, כי "הבקשה לקבוע מועדים ל'המשך' גביית עדותו המוקדמת של טלנסקי, משולה לניסיון להכשיר חלב שהחמיץ.

משך הזמן הרב שחלף מאז נשמעה עדותו של טלנסקי, שינוי הנסיבות הקיצוני שהתרחש מאז, ההתפתחויות שחלו בחקירתו של אולמרט ואופן התנהלותו הקלוקלת של העד טלנסקי", כך לפי פרקליטי אולמרט, "הביאו לכך שאין עוד כל מקום להמשיך באופן מלאכותי את הליך גביית העדות המוקדמת".

טלנסקי. "מאלתר גרסאות" טלנסקי. "מאלתר גרסאות" צילום: אלכס קולומויסקי

 

פרקליטיו של רה"מ היוצא אף מוחים על "מחדלי הפרקליטות במהלך תקופה ארוכה זו".

 

פרקליטי רה"מ: עכשיו מזוז נזכר?

 

בין היתר, מנמקים סנגוריו של אולמרט את בקשתם בכך, שבמקרה של רה"מ בחר היועץ המשפטי לממשלה שלא להמתין להשלמת חקירתו הנגדית של טלנסקי, תוך שהוא מעדיף לגבש את מסמך החשדות שהגיש נגד אולמרט על יסוד תמונה חלקית.

 

סנגוריו של אולמרט טוענים, כי "לא עולה על הדעת, שהיועץ המשפטי לממשלה יגבש מסמך חשדות, ללא השלמת העדות המוקדמת, אך לאחר מכן יפנה לבית המשפט בבקשה לאפשר את 'השלמת העדות', שמן הסתם לא נמצאה דרושה על ידו לצורך גיבוש מסמך החשדות".

 

"טלנסקי זיהם את החקירה"; מעמדו לא ברור

 

עוד טוענים עורכי הדין, כי החקירה הנגדית שקוימה לטלנסקי בחודש יולי 2008 חשפה עד "חסר מהימנות, המאלתר גרסאות כיד הדמיון הטובה עליו". התברר,  "כי טלנסקי, שזה מקרוב ירד מדוכן העדים, כשהוא מצוי עדיין בעיצומה של חקירה נגדית, ראה דרור לעצמו לעשות פלסתר את המגבלות שהוטלו עליו, דן ושוחח, שלא כדין, עם גורמים רבים בנושאי עדותו וקיים מגעים שונים עם נציגי הפרקליטות".

 

לטענת סנגוריו של אולמרט, "בכך הצליח טלנסקי 'לזהם' עד יסוד כל עדות עתידית שיתבקש למסור".

 

בנוסף, מציינים עורכי הדין, כי מעמדו של טלנסקי אינו ברור והפרקליטות "מסרבת בעיקשות" להודיע מהו מעמדו בפרשה זו. לטענתם, "קיים חשש, כי אם וכאשר יחליט טלנסקי להעיד לגופם של דברים, יימנע מלהעיד אמת, מתוך ציפייה ל'תמורה' שתינתן לו על ידי הפרקליטות, בדמות החלטה באשר למעמדו".

 

"הסמכות לדון - לבית משפט השלום"

מזוז. לא יעלה על הדעת מזוז. לא יעלה על הדעת צילום: אלכס קולומויסקי

 

עוד נטען בבקשתו של אולמרט, כי הבקשה לעדות מוקדמת הוגשה על רקע חשדות חמורים שיוחסו לאולמרט, לביצוע עבירות מסוג "פשע", כגון לקיחת שוחד, הלבנת הון ועבירות מס. לטענת סנגוריו של אולמרט, כיום מדובר בחשדות לעבירות מסוג "עוון" ולפיכך, אם יוגש בסופו של דבר כתב אישום, ייעשה הדבר בבית משפט השלום והוא שינהל את המשפט ולכן, אך טבעי הוא, כי בית משפט זה הוא שישמע את עדותו של טלנסקי.

 

סנגוריו של אולמרט טוענים, כי בעת הגשת הבקשה לעדות מוקדמת כיהן אולמרט כראש הממשלה, דבר שחייב לפי הוראות חוק יסוד: הממשלה להגיש את כתב האישום בפני בית המשפט המחוזי בהרכב של שלושה שופטים. "היום מסיים אולמרט את תפקידו ולכן ברור, כי במידה ותימשך השמעת העדות, יהא הדבר כאשר אולמרט הוא כבר אזרח רגיל מן השורה. שינוי מהותי זה משליך על סמכותו העניינית של בית המשפט המחוזי להמשיך בניהול ההליך", כותבים עורכי הדין. 

 

משהפך אולמרט לאזרח פרטי, אומרים סנגוריו, חוזרת למרכז הדיון שאלת זכויותיו האינדיווידואליות להליך הוגן. על-פי הבקשה שהוגשה לבית המשפט, עצם המחשבה כי ניתן להותיר הליך גביית עדות מוקדמת בעניינו של חשוד שטרם הוגש נגדו כתב אישום, כשהוא תלוי ועומד ללא כל מגבלת זמן, מה עוד שמלכתחילה מדובר בהליך חריג ופוגעני, היא מחשבה בלתי-מתקבלת על הדעת.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x