משפט

עו"ד של תובע ייצוגי דורש שכר טרחה של כ-10 מיליון ש'

עו"ד שלום גולדבלט דורש גמול של 1.7 מיליון שקל, המהווים 1% מ-170 מיליון שקל, שלטענתו חסך למדינה בתביעה ייצוגית נגד רשות המסים

מארק שון 11:0229.03.09

עורך הדין שלום גולדבלט מבקש מבית המשפט המחוזי בתל-אביב לקבוע לו שכר טרחה של כ-10.6 מיליון שקל ו-1.7 מיליון שקל נוספים כגמול לתובע ייצוגי עצמו, עבור ניהול תביעה ייצוגית נגד רשות המיסים. עו"ד גולדבלט הגיש את הבקשה ביום ה' האחרון.

 

בינואר 2007 הגיש איתי בן ארי

תביעה ובקשה לאשרה כייצוגית על סך 157 מיליון שקל נגד רשות המסים, בטענה כי היא גובה מס שלא כדין על ריבית מפקדונות מט"ח, בהסתמך על פקודת מס הכנסה ותיקון מספר 147 לפקודה.

 

התובע התייחס לסעיף שקבע, כי שיעור המס המרבי בגין ריבית המתקבלת מנכס צמוד מדד הוא 20%, לעומת זאת, הריבית המתקבלת מנכס שאינו צמוד מדד (לדוגמא, צמוד למטבע חוץ) הוא 15%. לדברי בן ארי, למרות הקביעה הזאת בפקודה, רשות המסים גבתה מס בשיעור של 20% על נכסים במט"ח (מטבע חוץ) או נכסים שצמודים לשער חליפין של מט"ח.

 

מהבקשה עולה, כי מייד עם הגשת הבקשה לאשר את התביעה כייצוגית משרד האוצר ורשות המסים גיבשו הצעת חוק לתקן את העיוות שהיה קיים בפקודת המיסים. התובע המתין מספר חודשים לתגובת הרשות - לבקשת הרשות - ולבסוף תוקן העיוות בחקיקה. בדיון ב-12 בינואר השנה, לאחר שהתובע הייצוגי הבין כי השינוי לחוק למעשה מיצה את השינוי שהוא קיווה להשיג, הוא הסכים שהתובענה תדחה, ושאלת שכר הטרחה והגמול לתובע הייצוגי נשארה פתוחה.

 

הטיפול בתיק הצריך השקעת עבודה רבה, כותב עו"ד גולדבלט, בין היתר בהעלאת הנושא לסדר היום הציבור ובלימוד החומר המשפטי. התובע הייצוגי השתמש בשירותיו של רו"ח יאיר רבינוביץ', מי שעמד בראש וועדת רבינוביץ' שבעקבות המלצותיה הונהג המס על שוק ההון ונחקק תיקום 132 לפקודת המיסים.

 

גולדבלט דורש גמול של 1.7 מיליון שקל לתובע הייצוגי, סכום המהווה 1% מ-170 מיליון שקל, שלטענתו הוא חסך למדינה, וסכום של 10.6 מיליון כשכר טרחה לעצמו, סכום המהווה 6.25% מהסכום המלא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x