$
משפט

נתפס חומר ממחשבו של עו"ד שנטען כי הוציא לשון הרע והוא התחייב לשלם 150 אלף שקל

סכסוך בין שתי מתחרות עסקיות הוביל לצעד נדיר של תפיסת חומר ממחשבו האישי של עורך הדין, המשמש נציגה של החברה בארץ - והתחייבותו יוצאת הדופן לתשלום בגין לשון הרע

ענת רואה 09:5718.03.09

סכסוך בין שתי חברות מתחרות הסתיים בשבועות האחרונים בפסק דין חריג במיוחד, שלפיו ישלם עורך הדין של אחת החברות, באופן אישי, פיצוי של 150 אלף שקל לתובעים, בגין לשון הרע. פסק הדין ניתן בפשרה, בהסכמת הצדדים, לאחר שבמהלך בירור התביעה מונה כונס נכסים, שהעתיק חומר ממחשבו האישי

של אותו עורך דין, כדי לבדוק אם היה לו חלק בהוצאת לשון הרע על החברה המתחרה - צעד מאוד לא מקובל גם כן.

 

הסכסוך נגע לשתי חברות מתחרות השוכנות באותו בניין ועניינן סיוע לקבלת אשרות שהייה לקנדה. אחת מהן מנוהלת על ידי יגאל בן ציון ואילו השנייה נוהלה על-ידי עו"ד אינה קוגן, אשר אחד מנציגיה בישראל היה בעל משרד עורכי דין בחיפה.

 

ההליכים בבית המשפט החלו בעקבות פרסומים שונים שהופיעו באינטרנט בפורומים של דוברי רוסית, שהם הלקוחות העיקריים של שתי החברות, שבהם נטען כי החברה של בן ציון, סי.אן. אימגריישן, עובדת באופן לא חוקי, מטעה את לקוחותיה וגונבת מהם כספים. עוד פורסמו רמיזות שבן ציון הטריד מינית את אחת הלקוחות. בן ציון טען שהפרסומים נחשפו בפני מאות לקוחות פוטנציאליים והסבו לו נזק רב, והגיש תביעת לשון הרע נגד החברה ונגד עוה"ד מחיפה אישית.

 

בשלב זה, באופן יוצא דופן, נתן בית המשפט צו לתפיסת חומר ממחשבו של עוה"ד, כדי למצוא בו קישור לפרסומים האלו. עוה"ד טען בבית המשפט לחיסיון על מחשבו, שבו נכללו פרטיהם של תיקים ולקוחות רבים, אך בית המשפט דחה את הטענה ואישר העתקה של חומר מהמחשב - אף שלתובעים לא היו ראיות למעורבותו של עוה"ד בהפצת לשון הרע על חברתו של בן ציון.

 

בעת העתקת החומר מהמחשב, שהפך למבצע מסובך לאחר שעוה"ד ניסה להתחמק ולהתקין במחשבו תוכנה שתמחק את התכנים בו, אף התלווה לכונס סיני אליאס, נציג של לשכת עורכי הדין. רק לאחר העתקת החומר נתן בית המשפט צו, שהורה לספקית האינטרנט, בזק בינלאומי, לחשוף מי עומד מאחורי ההודעות שפורסמו בפורומים.

 

לפני כמה שבועות התקיים דיון בתיק, בפני השופט אברהם יעקב, מבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, ובעזרתו הסתיים התיק בפשרה, שנחתמה על ידי כל הצדדים. ההסדר לכשעצמו יוצא דופן, שכן עוה"ד מחיפה הסכים לשלם 150 אלף שקל לתובע והתחייב, שאם לא ישלם את מלוא הסכום בתוך 60 יום - יוכפל הסכום ויעמוד על 300 אלף שקל.

 

בתמורה להסכמות התחייבו התובעים לעתור למחיקת ההליכים המשפטיים והתלונות במשטרה ובלשכת עורכי הדין.

 

בן ציון יוצג בהליכים על ידי גיא נוף וטל גוטמר. (ת.א 2223-04-08)

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x