שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

במת כלכליסט: מגרש המשחקים עקום

החיים הקלים של פרטנר לעומת המחוייבויות של הכבלים והלווין

דורון אבני 07:4317.03.09

בימים אלה מבצעת חברת פרטנר "השקה רכה" של מערכת שידורי הטלוויזיה שלה. בשלב זה פרטנר השיקה את אתר "orange time" כאתר אינטרנט המאפשר שירות VOD של צפייה בסרטים ותוכניות טלוויזיה באמצעות מחשב. בעוד חודשים ספורים יש לצפות כי פרטנר תשיק ממיר שיתחבר בצידו האחד לחיבור האינטרנט

הביתי ובצדו השני למסך הטלוויזיה, באופן שיאפשר צפייה בתכני "orange time" בסלון.

 

ניתן להעריך שלצד צפייה בתכנים לפי דרישה (VOD) יאפשר המכשיר גם קליטה חופשית מהאוויר של שידורי הערוצים 1, 2, 10, 33, ו־99, שישודרו באמצעות מערך ההפצה הדיגיטלי של הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, שיחל בפעילותו בעוד חודשים ספורים. בדרך זו צפויה פרטנר להפוך לחברה הראשונה בישראל המציעה לצרכן חבילת תקשורת מרובעת (סלולר, טלפוניה קווית, אינטרנט וטלוויזיה).

 

אין לשכוח כי יותר ממחצית מצופי הטלוויזיה בישראל בוחרים מדי ערב לצפות בערוצים המרכזיים (ברודקאסט) ובראשם ערוצים 2 ו־10. הוסיפו לכך את האפשרות לצפות בשידורי VOD של דרמות, שידורי ספורט, תוכניות ילדים וסרטים לפי דרישה, במועד הנוח לצופה, וקיבלתם מערכת המסוגלת להתחרות לפחות על חלק מכ־1.5 מיליון בתי האב המחוברים ל־HOT ול־YES. זאת בפרט כאשר ל־YES אין כיום אפשרות טכנולוגית לספק על תשתיתה שירותי VOD.

 

השקעה קטנה, הישג גדול

 

כך, בעוד בזק מנהלת קרבות רגולטוריים מול הממונה על ההגבלים העסקיים בכל הנוגע להגדלת אחזקותיה ב־YES לצד הקמת תשתית חדשה (NGN) המסוגלת להעביר שידורי טלוויזיה (IPTV), עוקפת פרטנר את כולם בסיבוב. מערכת הטלוויזיה החדשה לא צפויה להיות מנוע הצמיחה של פרטנר, אך היא בהחלט תתרום לתדמיתה כחברת תקשורת חדשנית ומובילה, ובשוק התקשורת הישראלי זה לא מעט.

 

ההשקעה התשתיתית של פרטנר במערכת החדשה צפויה להיות קטנה יחסית, שכן היא אינה נדרשת לסלול תשתית כבלים, לחכור משיבים בלוויין, או להקים מוקד שידור עתיר טכנלוגיה. תשתית האינטרנט רחב הפס של בזק או של HOT, וכן התשתית שהקימה הרשות השנייה להפצת שידורי הטלוויזיה הדיגיטליים מספקות את הבסיס הנדרש, והממיר החכם של פרטנר יעשה את שאר העבודה.

 

באשר למודל ההכנסות, הרי שאלו צפויות להגיע מתשלום דמי מנוי לחבילות תוכן, תשלום עבור השכרת תוכניות וסרטים בודדים, ופרסומות שישולבו בתכנים או בינהם. סחר אלקטרוני הקשור לתכנים המשודרים גם הוא יכול להניב הכנסות.

 

הסוסים כבר יצאו מהאורווה

 

העלות הקטנה יחסית של הפרויקט נובעת גם מכך שנחסך מפרטנר "כאב הראש" הרגולטורי. מכיוון שהתכנים יועברו באמצעות האינטרנט (ברשת לא מנוהלת), הרי שהם לא כפופים לשום הסדרה. כך, בישראל של שנת 2009, מגרש המשחקים הוא עקום. HOT מחויבת להשקיע חלק מהכנסותיה משירות ה־VOD שלה בהפקות מקור, חלות עליה מגבלות שונות בנוגע לסיווג וסימון שידורים, והיא צפויה לקנסות אם תפר הוראות אלה. שידורי הטלוויזיה של פרטנר, לעומת זאת, צפויים לחיות בעולם ללא רגולציה. זאת בשעה שבאירופה כבר הבינו שכל ספקי התוכן האודיו־ויזואלי צריכים לשחק על אותו מגרש משחקים.

 

בעולם של פס רחב בעל נפח הגדל בהתמדה האבחנה בין שידורי כבלים לשידור באמצעות האינטרנט הולכת ומאבדת את מקומה. המועצה לשידורי כבלים ולוויין, שהיא הרגולטור המופקד על הנושא, עדיין שוקלת את צעדיה וצפויה לפרסם בקרוב שימוע לציבור. בינתיים, כאמור, התעשייה לא עוצרת מלכת, ונראה כי הסוסים כבר יצאו מהאורווה. בשעה זו הרגולטור נדרש לגלות אחריות כלפי השחקנים הקיימים בטלוויזיה הרב־ערוצית, העומדים משתאים למול היעדר המעורבות הרגולטורית והתחרות הלא שוויונית שניצבת לפתחם. יש ליישר את מגרש המשחקים ויפה שעה אחת קודם.

 

הכותב הוא היועץ המשפטי של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו

בטל שלח
    לכל התגובות
    x