$
דעות

הכלכלה הפלסטינית: שובם של הפועלים לישראל

אם נתניהו ייבחר מחר לראשות הממשלה ו"השלום הכלכלי" ייצא לדרך, יכול להיות שפועלים מהגדה יקבלו עוד עשרות אלפי היתרי עבודה בישראל

דני רובינשטיין 07:4109.02.09

רסאן כנפאני הוא נסיך הספרות הפלסטינית. הוא נולד בעכו ב־1936, נרצח בביירות ב־1972 (ככל הנראה בידי המוסד) ובין לבין כתב סיפורים על גורל פליטי 48', סיפורים שהיו לתחנות תרבות בעמו. אחד הנודעים שבהם הוא "גברים בשמש", המספר את קורותיהם של שלושה פליטים פלסטינים בשנות החמישים.

 

הם מנסים להסתנן מעיראק לכווית כדי למצוא עבודה, ומסתתרים במכלית להובלת מים, בחום הנורא של המפרץ הפרסי. כשהנהג המבריח את המכלית פותח אותה כדי להוציא אותם, הוא מגלה שנחנקו למוות.

 

"גברים בשמש" מוכר ברחבי העולם הערבי, ועובד לסרטים, מחזות ותוכניות טלוויזיה. קרוב לוודאי שגם נהג מכלית הסולר שנעצר בשבוע שעבר הכיר אותו. הנהג, תושב מזרח ירושלים, הבריח במכלית 25 שוהים בלתי חוקיים (שב"חים). הוא טרח לקדוח פתח בתחתית המכלית וגבה 200 שקל מכל פועל עבור נסיעה קצרה, רק לעבור את המחסום. בחקירתו התברר שהוא עושה זאת כבר שנים, וודאי הרוויח היטב מהעניין.

 

הרשויות לא מצליחות להתמודד

 

סיפורו של נהג מכלית הסולר הוא רק אחד הדיווחים מהחודש האחרון על תפיסות של שב"חים, שבאים לעבוד בעיקר באזור תל אביב. התופעה מוכרת כבר שנים, כפועל יוצא של ההגבלות על כניסת עובדים חוקיים. כיום מי שרוצה לעבוד בישראל צריך להיות גבר נשוי, בן יותר מ־28, ללא עבר ביטחוני; אם הוא עומד בתנאים, הוא יקבל אישור עבודה לחצי שנה. 

 

פועל פלסטיני מציג אישורים במעבר לישראל. האם המראות יחזרו? פועל פלסטיני מציג אישורים במעבר לישראל. האם המראות יחזרו? צילום: גדי קבלו

 

אלו הקלות יחסיות לתנאים עד כה, והן נגזרות מהרגיעה הביטחונית בגדה: עד לפני כמה חודשים גיל הסף היה 30, והאישור ניתן לשלושה חודשים בלבד. המכסות מחולקות לפי ענפים, ונקבעות לפי הצרכים בכל ענף. סך הכל מותרת כיום כניסתם של 25 אלף פועלים מהגדה, מהם 15,500 פועלי בניין ו־2,250 עובדי תעשייה ושירותים.

 

בצדם עובדים בישראל עוד עשרות אלפי שוהים לא חוקיים. במשטרה מעריכים שמדובר ב־20 אלף בני אדם, גורמים אחרים במערכת הביטחון מדברים על כ־50 אלף. בכל אופן, מדובר במספר גבוה למדי - עדות לכך שגורמי אכיפת החוק אינם יכולים להתמודד עם התופעה.

 

אחרי המלחמה באות הרדיפות

 

לכן ריבוי הדיווחים הטריים על תפיסות של שב"חים מפתיע במיוחד. נהגים עצורים, מחבואים שנחשפו, מרדפים ומארבים, במחסומים, בצפון תל אביב, בקרית אונו, בסביון. בבני ברק נתפס נהג הסעות של ישיבה שהבריח פועלים, בפתח תקווה גילתה המשטרה מנהרות מחבוא מתחת לשוק הסיטונאי. מה קרה פתאום? למה עכשיו רודפים את השב"חים?

 

אחד מקציני המשטרה הסביר לתקשורת כי הדחף לעצור את הפלסטינים שנכנסים לישראל שלא כחוק גבר בעקבות המלחמה. הם ראו את הזוועות בעזה, הוא אמר, ומי יודע מה עובר להם בראש. גם אם הם אנשים שקטים ורגועים, הרי שברגע אחד של זעם הם יכולים לדקור יהודים. כבר היו מקרים כאלה, הוא הוסיף. והנה בא יום אתמול, ובו דקירה אחת ועוד ניסיון דקירה, וכמו אישש את החשש במשטרה.

 

והנה בא מחר, יום הבחירות. בנימין נתניהו, שעשוי בהחלט להיות ראש הממשלה הבא, מציע לפלסטינים "שלום כלכלי". אחד הצעדים הראשונים שלו, אם כן, יכול להיות הקלת המגבלות על כניסת פועלים. נתניהו עשוי לאפשר לשב"חים לעבוד כאן כחוק, על רקע המצב הביטחוני הסביר בגדה והביקוש מצד מעסיקים ישראלים. האם השלום הכלכלי ייצא לדרך עם שובם של הפועלים הפלסטינים?

בטל שלח
    לכל התגובות
    x